Rosja uwzględni potencjalne rozmieszczenie amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce w swoim planowaniu wojskowym, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Jak przekazała w poniedziałek rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, Rosja uwzględni potencjalne rozmieszczenie amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce w swoim planowaniu wojskowym, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. “Wygląda na to, że Warszawa celowo stara się zwrócić większą uwagę osób zajmujących się planowaniem wojskowym w rosyjskim Sztabie Generalnym. Logiczne byłoby założenie, że gdy tylko amerykańska broń nuklearna pojawi się w Polsce, odpowiednie obiekty zostaną natychmiast umieszczone na liście legalnych celów w przypadku bezpośredniej konfrontacji zbrojnej z NATO” – powiedziała.

“Władze Polski nie ukrywają, że starają się bardziej oprzeć na amerykańskiej broni nuklearnej rozmieszczonej w Europie i aktywnie wykorzystują te ambicje w swojej wrogiej polityce rosyjskiej” – powiedziała Zacharowa. “To zmusza nas do bliższego przyjrzenia się Polsce w naszym przeglądzie wojskowym, biorąc pod uwagę zagrożenia dla Rosji, które powstają przy udziale tego kraju”.

Zdaniem Zacharowej Moskwa i Mińsk podejmując dodatkowe działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Państwa Związkowego, uwzględniają czynnik polski.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył w wywiadzie dla Faktu, że rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat rozmieszczenia na terytorium Polski amerykańskiej broni atomowej w kontekście rosnącej militaryzacji rosyjskiego obwodu królewieckiego czy rozmieszczania przez Rosję takiej broni na Białorusi.

“Nie ukrywam, że pytany o to, zgłosiłem naszą gotowość. Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś” – powiedział prezydent. Jego zdaniem, decyzja o rozmieszczeniu broni atomowej w Polsce w ramach programu nuclear sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.

Premier Donald Tusk oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w KPRM, nawiązując do tej wypowiedzi prezydenta, że czeka na spotkanie z Andrzejem Dudą. “Czekam z niecierpliwością na spotkanie z panem prezydentem Dudą, bo ta sprawa dotyczy wprost i bardzo jednoznacznie polskiego bezpieczeństwa. I musiałbym dobrze zrozumieć intencje pana prezydenta” – powiedział szef rządu.

Zadeklarował, że bardzo zależy mu na tym, żeby Polska była bezpieczna i możliwie dobrze uzbrojona.

“Ale chciałbym też, żeby ewentualne inicjatywy były przede wszystkim bardzo dobrze przygotowane przez ludzi za to odpowiedzialnych i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że chcemy tego. Ta idea jest bardzo masywna powiedziałbym i bardzo poważna, musiałbym poznać wszystkie okoliczności, które skłoniły pana prezydenta do tej deklaracji” – powiedział premier.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply