Sąd wojskowy w Rosji skazał zaocznie rzecznika korporacji Meta na kolonię karną, uznając do za winnego publicznego usprawiedliwiania terroryzmu.

II Zachodni Wojskowy Sąd Okręgowy z siedzibą w Moskwie wydał wyrok w sprawie Andy Stone’a, rzecznika korporacji Meta, do której należą serwisy społecznościowe Facebook i Meta. Proces odbywał się zaocznie. Sędzia Roman Kiforienko uznał Amerykanina za winnego “usprawiedliwiania terroryzmu” i skazał go na sześć lat kolonii karnej ogólnego reżimu, podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Dodatkową karą dla Stone’a ma być zakaz zarządzania zasobami informacyjnymi w internecie przez okres czterech lat.

Wyrok wobec rzecznika Mety nie zaskakuje, bowiem korporacja jeszcze w 2022 r. została uznana przez rosyjskie władze za “organizację ekstremistyczną”. Facebook i Instagram zostały tym samym zablokowane na terytorium Rosji.

Wniosek o uznanie firmy Meta za “ekstremistyczną” złożyła Prokuratura Generalna. Jak podano, Instagram zignorował ponad 4,5 tys. wezwań do usunięcie “fejków” dotyczących “specjalnej operacji” wojsk rosyjskich na Ukrainie i wezwań do udziału w niesankcjonowanych zgromadzeniach. Jako argument za zakazem prokuratura przywoływała także decyzję Facebooka o zezwoleniu na publikowanie na Ukrainie wezwań do zabijania rosyjskich żołnierzy.

Meta tymczasowo zezwoliła na niektóre posty na Facebooku i Instagramie wzywające do zabicia prezydenta Rosji Władimira Putina lub nieuznawanego przez Zachód prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Zezwolono także na życzenie śmierci rosyjskim żołnierzom. Po tym, jak opisała to agencja Reutera, Meta oświadczyła w piątek, że zmiana ta ma zastosowanie tylko na Ukrainie, aby umożliwić użytkownikom z tego kraju wyrażanie sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji.

Czytaj także: Rosyjski urząd nałożył kary na platformy społecznościowe

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply