Duda rozmawiał z Trumpem o możliwości rozmieszczenia w Polsce broni atomowej

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że rozmawiał w Donaldem Trumpem na temat rozmieszczenia na terytorium Polski amerykańskiej broni atomowej w kontekście rosnącej militaryzacji rosyjskiego obwodu królewieckiego czy rozmieszczania przez Rosję takiej broni na Białorusi.

Jak pisaliśmy, prezydent Polski Andrzej Duda poinformował, że podczas jego środowej wizyty w Nowym Jorku spotkał się prywatnie z byłym prezydentem USA i kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta, Donaldem Trumpem. Później, w rozmowie z dziennikiem “Fakt” prezydent potwierdził, że w trakcie spotkania z Trumpem rozmawiał na temat rozmieszczenia na terytorium Polski broni atomowej.

„Nie ukrywam, że pytany o to, zgłosiłem naszą gotowość. Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś” – przekazał prezydent Duda. Jego zdaniem, decyzja o rozmieszczeniu broni atomowej w Polsce w ramach programu nuclear sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.

 

„Jesteśmy sojusznikiem w Sojuszu Północnoatlantyckim i ponosimy zobowiązania również i w tym zakresie, czyli po prostu realizujemy wspólną politykę” – dodał polski prezydent.

Jak informowaliśmy, były prezydent USA Donald Trump zasygnalizował otwartość na zatwierdzenie przez Republikanów dodatkowej pomocy dla Ukrainy, jeśli będzie ona miała formę pożyczki.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 2023 roku, podczas konferencji prasowej w Brukseli, ówczesny szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oświadczył: „W związku z tym, że Rosja ma zamiar rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi, my tym bardziej zwracamy się do całego NATO o wzięcie udziału w programie Nuclear Sharing”.

Czytaj także: “Kopla drąży skałę” – Morawiecki o programie Nuclear Sharing

“Fakt”  / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply