Prezydent Polski Andrzej Duda poinformował, że podczas jego środowej wizyty w Nowym Jorku spotkał się prywatnie z byłym prezydentem USA i kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta Donaldem Trumpem.

Podczas wizyty w Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda spotkał się z 45. Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem – poinformowała Kancelaria Prezydenta.  Spotkanie trwało 2,5 godziny. “Przyjacielskie spotkanie, w bardzo miłej atmosferze” – mówił po zakończeniu Andrzej Duda.

Po spotkaniu Prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Minister Wojciech Kolarski powiedział: “Znakomite spotkanie dwóch przyjaciół, którzy wspominali ten czas, kiedy przez cztery lata współpracowali, sprawując urzędy prezydenckie. To był bardzo dobry, owocny czas dla relacji polsko–amerykańskich. Donald Trump wielokrotnie podkreślał wielką sympatię do Polski i uznanie, które żywi wobec Polaków”.

Przedstawiciele kampanii Trumpa określili obu mężczyzn jako „wielkich przyjaciół”, podano, że omawiali propozycję Dudy, aby państwa NATO wydawały co najmniej 3% swojego PKB na obronę.

“Prezydent Trump z radością wspominał swoją przełomową podróż do Polski w 2017 r. i pochwalił Polaków za niezachwianą obronę swojej suwerenności i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami” – napisano w odczytanym komunikacie kampanii Trumpa.

Jak informowaliśmy, były prezydent USA Donald Trump zasygnalizował otwartość na zatwierdzenie przez Republikanów dodatkowej pomocy dla Ukrainy, jeśli będzie ona miała formę pożyczki.

“Przyglądamy się temu teraz, oni o tym rozmawiają i zastanawiamy się nad przekazaniem tego w formie pożyczki, a nie tylko prezentu” – powiedział Trump podczas wystąpienia u boku spikera Mike’a Johnsona w posiadłości Mar-a-Lago byłego prezydenta.

“Ciągle rozdajemy prezenty opiewające na miliardy dolarów i przyjrzymy się temu” – kontynuował Trump. “Jednak o wiele ważniejsze dla mnie jest to, że Europa musi zintensyfikować działania i musi dać pieniądze. Muszą wyrównać. Jeśli nie wyrównają, jestem bardzo zmartwiony, ponieważ mają na to wpływ znacznie bardziej niż my”.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. franciszekk
    franciszekk :

    W kontekście tego spotkania zapytuję co z amerykańską ustawą 447 uchwaloną za czasów Trampa?
    Czy Wielce Czcigodny Prezydent Niesuwerennego Nadwiślańskiego Landu w kołchozie UE odważył się poruszyć tą ISTOTNĄ dla Polaków ważną sprawę?