Odczyty za pierwszy kwartał bieżącego roku wskazują, że Uzbekistan radykalnie zwiększył import “błękitnego paliwa”. Jest to skutek ubigłorocznego kontraktu z Gazpromem.

W pierwszym kwartale tego roku Uzbekistan importował gaz ziemny o wartości 360 mln dolarów, czyli 2,4 razy wyższej niż w analogicznym okresie roku zeszłego. Poinformowała o tym służba prasowa Urzędu Statystycznego przy Prezydencie Uzbekistanu, na którą powołał się w czwartek portal Fergana.

Wzrost wynika z importu rosyjskiego gazu, który rozpoczął się w październiku 2023 roku, jak podkreślił portal. Zarazem Uzbekistan prowadził także eksport “błękitnego paliwa”. W okresie styczeń-marzec 2024 r. miał wartość 45,4 mln dolarów, to jest o 2,5 proc. wyższą od pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Wolumen wydobycia gazu w samym Uzbekistanie wyniósł 11,6 mld metrów sześciennych, czyli był o 5,9 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie 2023 roku.

W czerwcu 2023 roku Gazprom zawarł dwuletni kontrakt z Uzbekistanem na dostawy 2,8 mld m sześc. gazu rocznie, czyli 9 mln m sześc. dziennie.

7 października 2023 roku Prezydenci Rosji Władimir Putin, Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew i Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew uroczyście uruchomili tranzyt rosyjskiego gazu ziemnego przez Kazachstan do Uzbekistanu gazociągiem Azja Środkowa – Centrum. W grudniu na prośbę Taszkentu Gazprom podwoił dostawy gazu.

W marcu tego roku pojawiły się informacje, iż Ministerstwo Energii Kazachstanu planuje zwiększyć niemal czterokrotnie wolumen tranzytu rosyjskiego gazu do Uzbekistanu przez terytorium swojego państwa.

Aby zwiększyć wolumen dostaw i zorganizować tranzyt do innych krajów regionu, Gazprom będzie rozbudowywał ten system gazociągów. Uzbekistan planuje do 2030 roku zainwestować 470 mln dolarów w modernizację systemu przesyłu gazu.

W ostatnich latach Uzbekistan poważnie ograniczył sprzedaż gazu ziemnego za granicę ze względu na rosnące zapotrzebowanie na rynku krajowym. W 2020 roku całkowicie wstrzymał eksport do Rosji. W 2023 roku Uzbekistan wyeksportował gaz do Chin za 563,54 mln dolarów, czyli prawie o połowę mniej niż w 2022 roku, kiedy wartość eksportu wyiosła 1,07 mld dolarów.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply