Do Polski trafiają pracownicy z Uzbekistanu, na mocy podpisanych wcześniej umów

Zgodnie z podpisanymi wcześniej umowami, uzbecka agencja ds. zewnętrznej migracji zarobkowej przy ministerstwie pracy Uzbekistanu, do Polski przyjechali pierwsi Uzbekowie – migranci zarobkowi. Oficjalnie informuje o tym Ministerstwo Pracy i Zatrudnienia Uzbekistanu.

Jak poinformowano na oficjalnej stronie uzbeckiego ministerstwa pracy, agencja rządowa zajmująca się zatrudnianiem za granicą w 2016 roku negocjowała z działającymi w Polsce firmami JP Construct (firma budowlana) i Arrow. Ostatecznie, z obiema podpisano wówczas umowy dotyczące wysyłania obywateli Uzbekistanu do pracy w naszym kraju.

Przeczytaj: DGP: Rząd chce zapełnić dziurę demograficzną migrantami – w tym Azjatami

Czytaj także: Do Polski przybywa coraz więcej cudzoziemców [+GRAFIKA]

Uzbecki resort poinformował, że tydzień temu, 12 czerwca, że pierwsi pracownicy wylecieli do Polski do pracy. Na razie, były to cztery osoby.

Jednocześnie, na stronie uzbeckiego ministerstwa zaznaczono, że miesiąc temu wiceszef tej agencji odbył w Polsce szereg spotkań negocjacyjnych z wieloma organizacjami zrzeszającymi pracowników i pracodawców. Podano, że polskie firmy wykazywały duże zainteresowanie uzbeckim rynkiem pracy i możliwością zatrudniania Uzbeków. Uzbecka delegacja zapoznała się także z warunkami pracy i płacy oraz warunkami socjalnymi oferowanymi w Polsce.

Jak informowaliśmy, na prezentacji działalności Agencji w ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie zjawiło się ponad 50 szefów polskich przedsiębiorstw. Wymieniono się informacjami na temat sprowadzania imigrantów zarobkowych z Uzbekistanu. Polscy goście otrzymali także informacje na temat perspektyw rozwoju społeczno-gospodarczego tej byłej republiki sowieckiej. Szefowie polskich firm dokładnie zapoznali uzbecką delegację z propozycjami współpracy, charakterem proponowanych prac, warunkami, jakie polska strona planuje zapewnić migrantom, najbardziej poszukiwanymi specjalnościami, kwestiami płacowymi, a także podstawami prawnymi współpracy.

Uzbecka delegacja spotkała się także z przedstawicielami polskiego MSZ i Izby Przemysłowo-Handlowej. Podpisano memorandum o współpracy z 10 polskimi przedsiębiorstwami z branży budowlanej, odzieżowej, rolnej i spożywczej. Uzbecka Agencja już wcześniej podpisała umowy z 16 polskimi firmami, w tym agencjami pośrednictwa pracy, dotyczącymi sprowadzenia do Polski pracowników budowlanych.

Efektem wizyty będzie rozpatrzenie możliwości skierowania do Polski z Uzbekistanu 3 tysięcy robotników budowlanych z doświadczeniem zawodowym.

Poinformowano również o trwających negocjacjach z agencją pracy tymczasowej Alsena-Group Sp. z.o.o. W mediach można jednak znaleźć informacje, że umowa z Alsena-Group została już zawarta.

Według oficjalnych informacji, Alsena-Group Sp.z.o.o zapewnia „kompleksowe wsparcie dla firm, które borykają się z problemem braku chętnych rąk do pracy w Polsce”. Zajmuje się ściąganiem do naszego kraju pracowników w Ukrainy, Mołdawii, a także z Uzbekistanu. „Obywatele krajów takich jak Ukraina, Uzbekistan, Mołdawia mogą okazać się niezastąpieni w wielu gałęziach przemysłu i usług” – czytamy na stronach firmy. Deklaruje ona również chęć współpracy agencje zatrudnienia z Ukrainy, Uzbekistanu, Mołdawii, Gruzji i Białorusi, w celu ściągania obywateli tamtych krajów do pracy w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Business Centre Club: Brakuje Ukraińców – trzeba ściągać Azjatów

Czytaj również: Wiceminister rozwoju: Polska jest skazana na przyjmowanie migrantów

Według danych Ministerstwa Pracy, liczba uzbeckich migrantów w Polsce stale rośnie. W 2017 roku wydano ponad 1200 wiz roboczych obywatelom tego kraju, którego ludność w znakomitej większości jest muzułmańska.

PRZECZYTAJ: „Rząd PiS otwiera granice dla imigrantów”. Krzysztof Bosak dla Kresy.pl o fali imigracji w Polsce

Miration.uz / kun.uz / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply