Koncepcja społeczeństwa otwartego i jego wrogów to najbardziej wpływowy i destrukcyjny zachodni sposób myślenia po II WŚ; pozbawił Zachód wiary we własne wartości i misję historyczną, który dziś, w obliczu „muzułmańskiej fali” i wzrostu Azji, nie jest w stanie stawić czoła własnej misji – powiedział Viktor Orbán.

W czwartek premier Węgier Viktor Orbán wygłosił przemówienie w Kolegium Macieja Korwina w Budapeszcie. Powiedział, że XXI wiek należy do Azji, chociaż Europa dumnie nosi „swój duchowy prymat”. Jednocześnie, Stany Zjednoczone są przyzwyczajone do roli globalnego przywództwa pod względem gospodarczym i wojskowym.

Węgierski premier uważa, że Zachód przez 400 lat podbijał świat poczuciem wyjątkowości i misji, która dała mu inspirację i pewność siebie. Jednak na początku XXI wieku cywilizacja zachodnia zaczęła stawiać czoła poważnym wyzwaniom. Zaznaczył, że Amerykę opanowuje neomarksizm w formie „woke” [także wokeizm, woke-culture-red.], podczas gdy Europę nęka muzułmańska fala demograficzna, a także polityczna i gospodarcza, tworząc nowy porządek rzeczy we Francji, we Włoszech, w Holandii, Belgii, Niemczech i Austrii .

Zdaniem Orbana, Zachód nie jest w stanie zapewnić adekwatnych politycznych rozwiązań takich problemów. „My, mieszkańcy Europy Środkowej wierzymy, że Zachód stopniowo tracił wiarę we własną misję. Nie szuka już sensu we własnej historii, ale ze wstydem reinterpretuje lub zaciera pewne okresy, nie dając rady odkrywając alternatyw” – powiedział premier Węgier.

Przywołując idee Karla Poppera na temat „społeczeństwa otwartego”, Orbán podkreślał, że Popper postrzegał każdą szczególną wartość lub misję historyczną przywiązaną do narodu lub wspólnoty politycznej jako wroga społeczeństwa otwartego. Jego zdaniem, był to prawdopodobnie najbardziej wpływowy i destrukcyjny zachodni sposób myślenia po II wojnie światowej. Koncepcja społeczeństwa otwartego pozbawiła Zachód wiary we własne wartości i misję historyczną.

Orban dodał, że dziś, w obliczu „muzułmańskiej fali” i wzrostu Azji, Zachód nie jest w stanie stawić czoła swojej misji. Przekonywał, że mieszkańcy Europy Środkowej wierzą, że bez poczucia misji są skazani na porażkę. Zaznaczył, że pod względem historycznym, Węgrzy brali na siebie misję zapewnienia współistnienia i pomyślności narodom zamieszkującym Kotlinę Karpacką oraz upewnienia się, że nie jest ona wpisana w ramy polityczne i kulturowe świata niemieckiego czy osmańskiego.

Czytaj także: Orban: legiony migrantów łomoczą do drzwi Europy

Szef węgierskiego rządu zwrócił też uwagę na najazdy tatarskie i muzułmańskie w średniowieczu, okupację nazistowską, sowiecką i antychrześcijański charakter dziesięcioleci komunizmu. – Ochrona Kotliny Karpackiej i chrześcijaństwa była misją o znaczeniu narodowym, środkowoeuropejskim, a nawet europejskim – powiedział.

Orbán powiedział też, że w chrześcijaństwie chodzi o wiarę i sposoby życia inspirowane i kształtowane przez wiarę. Chrześcijańska demokracja dotyczy sposobów życia, które wyrosły ze społeczeństw przesiąkniętych wiarą chrześcijańską. W związku z tym Europa Środkowa ma inne spojrzenie na życie i swój szacunek wobec narodu.

Premier Węgier zauważył, że zachodnioeuropejscy przywódcy postrzegają różnice zdań na temat gender, migracji i suwerenności narodowej jako rozwojowe zacofanie. „Ale nie rozumieją, że mówimy o głębokiej różnicy kulturowej, geopolitycznej i filozoficznej” – zaznaczył.

Orbán powiedział, że Węgrzy postrzegali swoją pracę jako osobisty zawód, od którego zależało ich życie, „łączący nas na drodze ku wspólnemu losowi”, zapewniający „niekończące się poczucie własnej wartości”. Zwracając się do studentów powiedział, że obowiązkiem ludzi uduchowionych jest zrozumienie tej misji i zastanowienie się nad nią i jej zmieniającymi się formami w sprawach publicznych.

Przeczytaj: Premier Orban w Fox News: Narodowo-konserwatywne rządy są alternatywą dla liberalizmu [+VIDEO]

Czytaj także: Orban: położenie Węgier determinuje naszą politykę współpracy z Turcją, Rosją i Niemcami

dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply