Węgry odrzuciły nielegalną imigrację podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku, ponieważ „było to jedyne rozsądne zachowanie” w obronie kraju i jego obywateli, powiedział premier Viktor Orbán w wywiadzie dla prawicowego amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona z Fox News.

Podczas wywiadu dla Tuckera Carlson z Fox News premier Viktor Orbán powiedział, że Węgry odrzuciły nielegalną imigrację podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku, ponieważ „było to jedyne rozsądne zachowanie” w obronie kraju i jego obywateli.

W wywiadzie, który wyemitowano późno w czwartek czasu węgierskiego, Orbán powiedział, że Węgry mają prawo podejmować takie decyzje: „To pochodzi od Boga, natury, wszystkie argumenty są za nami. To jest nasz kraj, to są nasi ludzie, historia, język, więc musimy to chronić. Oczywiście, jeśli masz kłopoty, a Węgrzy są najbliżej ciebie, państwo musi być pomocne, ale wjazd do kraju bez pozwolenia nie jest podstawowym prawem człowieka” – powiedział Orbán.

Odrzucając migrację, Węgry wystąpiły przeciwko większości krajów Unii Europejskiej, które „postanowiły otworzyć nowy rozdział swojej historii, nazywając go nowym społeczeństwem” – powiedział Orbán. Ten „postchrześcijański i postnarodowy” nowy świat opiera się na współistnieniu różnych społeczności, powiedział Orbán. „Nie ma sposobu, aby wiedzieć, czy wynik tego będzie dobry czy zły, ale myślę, że jest to bardzo ryzykowne… Każdy naród ma prawo podjąć to ryzyko lub je odrzucić. My, Węgrzy, postanowiliśmy nie ryzykować” – powiedział.

Ta decyzja była przyczyną „ostrych ataków” na Węgry i „dlaczego moja osobista reputacja jest bardzo zła… osobiście jestem traktowany jak czarna owca Unii Europejskiej” – powiedział Orbán.

Orbán nazwał niedawną charakterystykę Orbána przez prezydenta USA Joe Bidena jako „totalitarnego bandytę” w wywiadzie dla ABC News „osobistą obrazą narodu węgierskiego… ale ponieważ jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, musimy być skromni, pełen szacunku i … wyjaśnić, że to, co robi, jest obraźliwe”. Orbán powiedział, że stosunki dwustronne między Węgrami a Stanami Zjednoczonymi są „w zasadzie bardzo dobre”, zwłaszcza w dziedzinie obronności, gospodarki i handlu.  Węgry postrzegają dobrze prosperujące relacje z USA jako atut, nawet jeśli zmieniło się stanowisko USA wobec Węgier, powiedział Orbán.

Zobacz też: Viktor Orbán podziękował liderowi Polaków na Wileńszczyźnie

Powodem ataków jest to, że liberałowie nie zgadzają się z sukcesem państw Europy Środkowej, ponieważ został on osiągnięty zupełnie inaczej niż oczekiwały państwa zachodnie, powiedział Orbán. „Budujemy bardzo udane społeczeństwo… ale jego fundamenty bardzo różnią się od tego, czego chciało wiele krajów zachodnich” – powiedział. Zachodni liberałowie „nie mogą zaakceptować faktu, że w zachodniej cywilizacji istnieje narodowo-konserwatywna alternatywa, która odnosi większe sukcesy w życiu codziennym niż liberalny światopogląd” – powiedział.

Komentując węgierskie wybory parlamentarne zaplanowane na wiosnę przyszłego roku, Orbán powiedział, że jest zaskoczony, widząc, że „społeczność międzynarodowa akceptuje koalicję komunistycznych sił politycznych i antysemitów biegających razem w wyborach”.

Odnosząc się do potencjalnej międzynarodowej ingerencji w węgierskie wybory, Orbán powiedział: „nie martwimy się, ponieważ jesteśmy przygotowani. Oczywiście międzynarodowa lewica zrobi wszystko, aby zmienić rząd na Węgrzech. Jesteśmy na to przygotowani” – powiedział Orbán.

Zobacz też: Orban ogłasza referendum ws. ustawy wymierzonej w propagandę LGBT wśród dzieci

Kresy.pl/Hungary Today/Fox News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply