Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani sprowadzaniem do Polski robotników z Uzbekistanu.

W Polsce przebywała delegacja Agencji do Spraw Migracji Zewnętrznych i Pracy Ministerstwa Zatrudnienia i Stosunków Pracy Uzbekistanu. Celem wizyty były spotkania z przedstawicielami polskich zakładów pracy i omówienie z nimi możliwości sprowadzenia do Polski pracowników z Uzbekistanu. Uzbecka delegacja zapoznała się także z warunkami pracy i płacy oraz warunkami socjalnymi oferowanymi w Polsce. O sprawie poinformował w poniedziałek Dziennik Narodowy powołując się na uzbecką państwową agencję informacyjną Jahon.

Na prezentacji działalności Agencji w ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie zjawiło się ponad 50 szefów polskich przedsiębiorstw. Wymieniono się informacjami na temat sprowadzania imigrantów zarobkowych z Uzbekistanu. Polscy goście otrzymali także informacje na temat perspektyw rozwoju społeczno-gospodarczego tej byłej republiki sowieckiej.

Jak pisze Jahon, szefowie polskich firm dokładnie zapoznali uzbecką delegację z propozycjami współpracy, charakterem proponowanych prac, warunkami, jakie polska strona planuje zapewnić migrantom, najbardziej poszukiwanymi specjalnościami, kwestiami płacowymi, a także podstawami prawnymi współpracy.

Uzbecka delegacja spotkała się także z przedstawicielami polskiego MSZ i Izby Przemysłowo-Handlowej. Podpisano memorandum o współpracy z 10 polskimi przedsiębiorstwami z branży budowlanej, odzieżowej, rolnej i spożywczej. Uzbecka Agencja już wcześniej podpisała umowy z 16 polskimi firmami, w tym agencjami pośrednictwa pracy, dotyczącymi sprowadzenia do Polski pracowników budowlanych.

Efektem wizyty będzie rozpatrzenie możliwości skierowania do Polski z Uzbekistanu 3 tysięcy robotników budowlanych z doświadczeniem zawodowym.

Dziennik Narodowy podaje, powołując się na dane Ministerstwa Pracy, że liczba uzbeckich migrantów w Polsce stale rośnie. W ubiegłym roku wydano ponad 1200 wiz roboczych obywatelom tego kraju, którego ludność w znakomitej większości jest muzułmańska.

CZYTAJ TAKŻE: Business Centre Club: Brakuje Ukraińców – trzeba ściągać Azjatów

Kresy.pl / Dziennik Narodowy / Jahon

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply