Przedstawiciel Business Centre Club stwierdza, że Polska powinna otworzyć się szerzej na pracowników z zagranicy, ponieważ zaczyna brakować Ukraińców.

Michał Wysłocki, ekspert prawny Business Centre Club z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes stwierdził: Polska powinna się jak najbardziej otwierać na pracowników z zagranicy. Świadczy o tym zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców, braki w kadrach wśród Polaków. Powinniśmy ułatwiać zatrudnianie cudzoziemców i to nie tylko Ukraińców, bo ich jak się okazuje zaczyna już brakować do ściągania do Polski, ale otwierać się na rynki dalekowschodnie, azjatyckie, na takie kraje jak Indie, Nepal, Bangladesz, nawet Korea, ułatwiać ściąganie tych pracowników, oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa państwa.Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2017 roku zostało wydanych 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom – oznacza to wzrost niemal o 40 proc. w stosunku do 2016 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wzrosła liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce – o 36 proc. w 2017 r.

Oświadczenia pozwalają zatrudniać cudzoziemców z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Gruzji i Armenii na pół roku w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Pracodawcy, którzy chcą zatrudniać pracowników spoza Europy dłużej, muszą uzyskać zgodę wojewody. W zeszłym roku tego typu zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich w 2017 roku wydano blisko 234 tys.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Część przedsiębiorców postulują wprowadzenie szeregu ułatwień, mającym uprościć i przyspieszyć zatrudnienie obcokrajowców. Miało dotyczyć sprowadzania cudzoziemców o potrzebnych w Polsce kwalifikacjach, albo pozwolenia pracę dla obcokrajowca bez testu rynku pracy.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińcy to za mało – firmy chcą ściągać pracowników z Azji

Zdaniem przedstawiciela Business Centre Club powinno się poprawić przepływ informacji między urzędami pracy a urzędami wojewódzkimi. Największy problem dla pracodawców to duża niepewność dotycząca tego, jak potoczy się postępowanie, jak długo będzie trwało i jak będzie wyglądało przed danym urzędem. Choć przepisy mamy w zasadzie spójne, wynikają z ustaw obowiązujących w całym kraju, tak każdy z urzędów stosuje je w nieco inny sposób. Mimo że są przewidziane formularze wniosków i tak każdy urząd wymaga czegoś dodatkowego, o czym pracodawcy nie wiedzą. Dobrze byłoby więc jak najbardziej ujednolicić procedury w urzędach w całym kraju – twierdzi Wysłocki.

Przedsiębiorcy chcieliby poszerzenia katalogu państw, z których można sprowadzać cudzoziemców do pracy w Polsce na uproszczonych zasadach z obecnych sześciu do kilkunastu. Dotyczyłoby to obywateli tych krajów, których w Polsce jest już najwięcej. W 2017 roku pozwolenie na pracę w kraju uzyskało ponad 7 tys. osób z Nepalu (przy 1,2 tys. rok wcześniej), ok. 4 tys. obywateli Indii (1,7 tys. w 2016 roku), czy 2,4 tys. z Bangladeszu (przy ok. 700 osobach rok wcześniej).

Kresy.pl / bankier.pl

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gotan :

    Business Center Club niech skupi się na ściągnięciu do Polski, Polaków ,którzy wyjechali za tzw.chlebem…na Zachód .Wówczas nie będą prosić rząd o Nepalczyków,Hindusów,Koreańczyków czy też Ukraińców…A co potem z tymi pracownikami chcą zrobić?…osiedlić i dać obywatelstwo?…Potworzyć getta?…Zakute łby myślą tylko kategoriami swojej kieszeni….a odpowiedzialności żadnej.Państwo ma się tym zając?…Recytują to bez zająknięcia i bez odpowiedzialności od kilku lat!..Pożal się Boże ,Business Center Club…!!!

  2. jwu :

    Patrzę na jegomościa ze zdjęcia i muszę przyznać ,że tego typu twarze są mi znane.Widzę je, jak każdorazowo przejeżdżam wzdłuż ogrodzenia ośrodka dla uchodźców w Niemczech.Tylko ,że tamci zamiast siedzieć z sierpem w zbożu ,wylegują się na trawnikach i ławkach.A tak na poważnie ,to zaczynam się obawiać ,że ci potrzebni pracownicy ,nie trafią do nas z Azji ,tylko z Niemiec.Przecież wizyta Pani kanclerz ,musiała mieć jakiś cel ?

  3. 1000_szabel :

    Mentalność polskich pracodawców -widać- niezmienna. Grosze za 24h zasuwania na dobę. Przeca Polaków zza granicy nie ściągną, bo co mogą zaoferować? Szukanie taniej siły, niczym pod górkę?.. Chińczycy już nie chcą robić za symboliczną miskę ryżu. Za chwilę to samo będzie z Wietnmczykami i Hindusami. Wówczas kogo będzie chciał ściągać BCC?.. Marsjan??