W pobliżu zniszczonych placówek medycznych w Nasser i Al Shifa w Gazie miały zostać znalezione masowe groby zawierające setki ciał. Doniesienia medialne wskazują, że niektóre z pochowanych ciał miały związane ręce i nogi oraz ślady świadczące o torturach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Turk wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w tej sprawie.

Palestyńskie władze poinformowały w niedzielę, że po wycofaniu izraelskich wojsk, w szpitalu Nassera w Khan Younis znaleziono około 200 ciał cywili. Znaleziono je także w placówce medycznej Al Shifa w Gazie. Zwłoki miały zostać odkryte podczas minionego weekendu. We wtorek Al Jazeera poinformowała, że łącznie znaleziono już 310 ciał.

Ekshumacje trwają od soboty, a ostateczna liczba może być znaczenie wyższa.

Abu Suleiman, szef obrony cywilnej w Khan Younis przekazał CNN, że niektóre z pochowanych ciał miały związane ręce i nogi oraz ślady świadczące o torturach. “Nie wiemy, czy zostali pogrzebani żywcem czy po śmierci. Ciała uległy rozkładowi” – powiedział.

W związku z odkryciem, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Turk wezwał do przeprowadzenia “niezależnego śledztwa”.

Przeczytaj: Cywile, w tym dzieci, zabici w izraelskich atakach na Rafah. “Jest tam ponad milion ludzi, którzy zostaną zmasakrowani”

Izraelskie wojsko oświadczyło we wtorek, że twierdzenia, jakoby izraelskie siły zbrojne (IDF) pochowały pacjentów, są “bezpodstawne”. W oświadczeniu stwierdzono, że siły poszukujące izraelskich zakładników zbadały ciała pochowane wcześniej przez Palestyńczyków w pobliżu szpitala Nassera i po zbadaniu “zwróciły” je na poprzednie miejsce.

“Badanie zostało przeprowadzone w sposób ostrożny i wyłącznie w miejscach, w których wywiad wskazywał na możliwą obecność zakładników. Badanie przeprowadzono z szacunkiem, z zachowaniem godności zmarłego” – dodano.

Dane ministerstwa zdrowia Strefy Gazy wskazują, że izraelskie wojsko zabiło już ponad 34 tys. Palestyńczyków. Ataki sił izraelskich na palestyńską enklawę są pokłosiem ataku Hamasu na terytorium izraelskie z 7 października ubiegłego roku, podczas którego zginęło ok. 1200 osób.

Zobacz także: Cywile zginęli w zbombardowanym budynku i miasteczku namiotowym w Strefie Gazy

aljazeera.com / edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply