Ukraina: We Lwowie odsłonięto tablicę ku czci Szuchewycza [+FOTO]

Roman Szuchewycz, osoba odpowiedzialna za zaakceptowanie i przeprowadzenie ludobójstwa Polaków na Wołyniu został upamiętniony we Lwowie.

We Lwowie, przy jednej z ulic, w pobliżu miejsca gdzie na obrzeżach Lwowa znajdowała się kryjówka komendanta głównego UPA, odsłonięto we wtorek tablicę ku jego czci.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpoczęła się od mszy w Kościele Najświętszej Maryi Panny Władczyni Ukrainy, gdzie zebrani, jak podaje portal zaxid.net, modlili się za bohaterów, którzy oddali życie za Ukrainę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulica dowódcy UPA Romana Szuchewycza oficjalnie zatwierdzona przez radnych Kijowa

Następnie przedstawiciele władz, duchowni, osoby publiczne oraz mieszkańcy miasta i regionu wzięli w odsłonięciu tablicy ku czci komendanta głównego UPA Romana Szuchewycza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na uroczystości była obecna córka dowódcy UPA, Maria Szuchowycz. Przemawiając zwróciła się do zebranych: Pokolenie uczestniczące w tych walkach wyzwoleńczych już stopniowo odchodzi. Z roku na rok ich szeregi stają się coraz mniejsze. A kiedy odejdą wszyscy kto pozostawi ślady pamięci o tym, jak to wszystko się wydarzyło? Dlatego apeluję do młodych ludzi: zachowajcie naszą historię. Nasi dziadkowie i rodzice stworzyli wolną Ukrainę i nikt nie ma prawa nam mówić jak żyć. Składam podziękowania każdemu kto przyczynił się do stworzenia tej tablicy.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraiński intelektualista: Ukraina pójdzie z Banderą a nie z Polską [+VIDEO]

Obecni na uroczystości kapłani poświęcili pomnik i odprawili nabożeństwo żałobne. Przedstawiciele władz złożyli pod tablicą kwiaty.

Zdjęcia z odsłonięcia uroczystości odsłonięcia tablicy we Lwowie:

Odsłonięcie pomnika Szuchewycza we Lwowie
Odsłonięcie pomnika Szuchewycza we Lwowie
Odsłonięcie pomnika Szuchewycza we Lwowie

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Naczelny dowódca UPA jest honorowym obywatelem m. in. we Lwowie, Iwano-Frankowsku, Tarnopolu, Trembowli, Borysławiu czy Jaworowie.

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Pytanie do zawsze liczącego się z banderowską „wrażliwością” glińskiego i innych prostepowych pisiorków: czy padło upaińskie będące inicjatorami wznoszenia pomników dla morderców w ZAWSZE WIERNYM POLSCE LWOWIE bierze pod uwagę polską wrażliwość ??? Co bierzemy pod uwagę: wrażliwość ofiar czy chamską butę dziczy zwaną „wrażliwością” (i co najgorsze gorliwie uwzględnianą) przez pewne popłuczyny światka polityki ??

  • franciszekk
   franciszekk :

   @ProPatria >>>> Ludzie cywilizacji turańskiej honorują kolejnego swojego wielkiego hieroja czyli zwyrodniałego ludobójcę… a to ci dopiero wzór do naśladowania ludzkiego zwyrodnienia!
   Zapewne PO+śwęcił tą tablicę ich „chrześcijański” duchowny…. a to ci dopiero rodzaj „chrześcijaństwa” w wydaniu ukraińskim!
   Może wystąpią do papieża Franciszka o ogłoszenie świętym tego okrutnego bandyty?

 2. jwu
  jwu :

  Nie rozumiem ,dlaczego banderowcy dalej brną w to kłamliwe bagno? Przecież ci bandyci oprócz wymordowania różnych mniejszości narodowych, nic dla Ukrainy nie zrobili.Gdyby nie Stalin i inni przywódcy ZSRR tego państwa w tych granicach nigdy by nie było.Bo banderowcy (powstańcy ,tak się mówi i pisze w naszych oficjalnych mediach) stając naprzeciwko regularnej armii wszystko przegrywali.A nawet dobrze zorganizowana samoobrona potrafiła im nieźle dołożyć .

  • Gaetano
   Gaetano :

   @jwu Czego nie rozumiesz? Jak się nie ma żadnych bohaterów, ale to żadnych, bo się mieć nie może, bo niby skąd, to pozostają wyłącznie zwyrodniali rezuni, którzy są objęci kultem. Taka to mentalność parszywej, pogańskiej, stepowej dziczy.
   Dla normalnego człowieka jest to coś niewyobrażalnego.