We Lwowie chcą nadać Politechnice imię Stepana Bandery

Inicjatywa nadania Politechnice Lwowskiej imienia lidera OUN, Stepana Bandery, wyszła ze strony grupy wykładowców tej uczelni.

Grupa nauczycieli wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” wyszła z inicjatywą nadania swojej uczelni imienia lidera OUN, Stepana Bandery. Jak podaje portal zaxid.net, poinformował o tym na stronach uczelni jeden ze zwolenników inicjatywy, Wjaczesław Hnatuk, wykładowca wspomnianego wydziału.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Dla nas, pracowników i studentów Politechniki Lwowskiej, jest wielkim zaszczytem móc chodzić tymi samymi korytarzami i siadać w tych samych salach wykładowych, którymi kiedyś chodził i gdzie zasiadał prowidnyk (przywódca) ukraińskiego narodu – uważa Hnatuk.

Zdaniem ukraińskiego wykładowcy, nadanie uczelni imię Bandery miałoby przynieść korzyści natury społeczno-patriotycznej:

– Przyczyniłoby się to do utrwalenia w ukraińskim społeczeństwie ideałów wolności i ofiarnej walki o nią. To szczególnie ważne dziś, gdy na wschodzie kraju trwa wojna z moskiewskim agresorem.

Jednocześnie Hnatuk zaznacza, że inicjatywa jest „raczej niejednoznacznie” odbierana przez niektórych jego kolegów z wydziału. Przyznaje, że mogłaby ona wywołać znaczący rezonans społeczny, także w społeczności międzynarodowej. Szczególnie w Polsce.

Według dyrektora departamentu oświaty administracji państwowej obwodu lwowskiego, Lubomyra Mandzija, w kwestii zmiany nazwy uczelni inicjatorzy akcji powinni zwrócić się do rady uczelni. Zaznacza, że to ona musiałaby najpierw podjąć decyzję w tej sprawie. Dopiero wówczas, wniosek mógłby zostać przedstawiony ukraińskiemu ministerstwu oświaty i nauki.

Na stronie portalu Zaxid.net zamieszczono internetową sondę nt. tego, co czytelnicy sądzą o pomyśle nadania Politechnice Lwowskiej imienia Stepana Bandery. Według stanu na wtorek w południe, więcej głosów (ponad 50%) mieli zwolennicy uhonorowania Bandery. Przeciwników inicjatywy było mniej (ponad 40%).

Czytaj także:

Lwów: ponowne odsłonięcie pomnika Bandery

Marsz z pochodniami i hołdy pod pomnikiem – we Lwowie uczczono pamięć Bandery [+FOTO/+VIDEO]

Frakcja OUN-B, współtworzona przez Banderę, jest odpowiedzialna za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Zaxid.net / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Politechnika Lwowska,to jedna z najstarszych polskich uczelni technicznych-otwarta w 1844r.Już w 1905r pod względem liczby słuchaczy w cesarstwie Austro-Węgier ustępowała tylko Politechnice Wiedeńskiej.Z tej lwowskiej politechniki wywodzi się cała plejada wybitnych na skalę światową polskich uczonych.Znana jest szczególnie lwowska szkoła matematyki-to właśnie z tej politechniki.Sam uczyłem się matematyki z podręczników Banacha,gwiazdy tej szkoły matematyki.Obrzydzeniem reaguję na banderowskie plany nadania tej zasłużonej polskiej uczelni technicznej imienia Stefana Bandery.Ten ignorant politechniczny,zwykły banderowski cwel,hitlerowski kolaborant ,terrorysta,zdrajca Polski,organizator i przywódca bestialskich mordów Polaków w ramach czystki etnicznej,niczym nie zasłużył na patronowanie tej uczelni politechnicznej.Ta banderowska inicjatywa to nic innego tylko splunięcie w twarz Rzeczypospolitej.