We Lwowie chcą nadać Politechnice imię Stepana Bandery

Inicjatywa nadania Politechnice Lwowskiej imienia lidera OUN, Stepana Bandery, wyszła ze strony grupy wykładowców tej uczelni.

Grupa nauczycieli wydziału historii, muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” wyszła z inicjatywą nadania swojej uczelni imienia lidera OUN, Stepana Bandery. Jak podaje portal zaxid.net, poinformował o tym na stronach uczelni jeden ze zwolenników inicjatywy, Wjaczesław Hnatuk, wykładowca wspomnianego wydziału.– Dla nas, pracowników i studentów Politechniki Lwowskiej, jest wielkim zaszczytem móc chodzić tymi samymi korytarzami i siadać w tych samych salach wykładowych, którymi kiedyś chodził i gdzie zasiadał prowidnyk (przywódca) ukraińskiego narodu – uważa Hnatuk.

Zdaniem ukraińskiego wykładowcy, nadanie uczelni imię Bandery miałoby przynieść korzyści natury społeczno-patriotycznej:

– Przyczyniłoby się to do utrwalenia w ukraińskim społeczeństwie ideałów wolności i ofiarnej walki o nią. To szczególnie ważne dziś, gdy na wschodzie kraju trwa wojna z moskiewskim agresorem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednocześnie Hnatuk zaznacza, że inicjatywa jest „raczej niejednoznacznie” odbierana przez niektórych jego kolegów z wydziału. Przyznaje, że mogłaby ona wywołać znaczący rezonans społeczny, także w społeczności międzynarodowej. Szczególnie w Polsce.

Według dyrektora departamentu oświaty administracji państwowej obwodu lwowskiego, Lubomyra Mandzija, w kwestii zmiany nazwy uczelni inicjatorzy akcji powinni zwrócić się do rady uczelni. Zaznacza, że to ona musiałaby najpierw podjąć decyzję w tej sprawie. Dopiero wówczas, wniosek mógłby zostać przedstawiony ukraińskiemu ministerstwu oświaty i nauki.

Na stronie portalu Zaxid.net zamieszczono internetową sondę nt. tego, co czytelnicy sądzą o pomyśle nadania Politechnice Lwowskiej imienia Stepana Bandery. Według stanu na wtorek w południe, więcej głosów (ponad 50%) mieli zwolennicy uhonorowania Bandery. Przeciwników inicjatywy było mniej (ponad 40%).

Czytaj także:

Lwów: ponowne odsłonięcie pomnika Bandery

Marsz z pochodniami i hołdy pod pomnikiem – we Lwowie uczczono pamięć Bandery [+FOTO/+VIDEO]

Frakcja OUN-B, współtworzona przez Banderę, jest odpowiedzialna za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Zaxid.net / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    Politechnika Lwowska,to jedna z najstarszych polskich uczelni technicznych-otwarta w 1844r.Już w 1905r pod względem liczby słuchaczy w cesarstwie Austro-Węgier ustępowała tylko Politechnice Wiedeńskiej.Z tej lwowskiej politechniki wywodzi się cała plejada wybitnych na skalę światową polskich uczonych.Znana jest szczególnie lwowska szkoła matematyki-to właśnie z tej politechniki.Sam uczyłem się matematyki z podręczników Banacha,gwiazdy tej szkoły matematyki.Obrzydzeniem reaguję na banderowskie plany nadania tej zasłużonej polskiej uczelni technicznej imienia Stefana Bandery.Ten ignorant politechniczny,zwykły banderowski cwel,hitlerowski kolaborant ,terrorysta,zdrajca Polski,organizator i przywódca bestialskich mordów Polaków w ramach czystki etnicznej,niczym nie zasłużył na patronowanie tej uczelni politechnicznej.Ta banderowska inicjatywa to nic innego tylko splunięcie w twarz Rzeczypospolitej.