Rosja oskarża Polskę o prowadzenie “bardzo niebezpiecznej gry” poprzez rozważanie możliwości przyjęcia amerykańskiej broni nuklearnej.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, Rosja oskarża Polskę o prowadzenie “bardzo niebezpiecznej gry” poprzez rozważanie możliwości przyjęcia amerykańskiej broni nuklearnej. Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA zacytowała wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa, który stwierdził, że takie dyskusje są prowokacyjne.

“Jeśli pójdą drogą dalszej eskalacji – a tak można ocenić dyskusje, te dotychczasowe słowne gry z bronią nuklearną – to nastąpi dalsza runda napięcia. I w ogóle ta gra jest bardzo niebezpieczna, jej konsekwencje może być trudne do przewidzenia” – mówił.

Przypomnijmy, że Andrzej Duda pytany przez dziennikarzy o swoje napomknienia o dotychczasowych rozmowach w sprawie programu Nuclear Sharing prezydent Duda stwierdził w poniedziałek – “oczywiście, spotkam się z panem premierem”. Podkreślił przy tym, że dla niego współpraca z szefem rządu wywodzącym się z przeciwstawnego obozu politycznego jest “jasną i oczywistą sprawą”.

“Nuclear Sharing jako pewna idea i pewien sposób budowania sfery bezpieczeństwa jest realizowany przede wszystkim przez Stany Zjednoczone w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Duda – w ramach Nuclear Sharing była rozlokowywana i jest rozlokowana broń nuklearna, chociażby w krajach europejskich należących do NATO, przynajmniej niektórych”.

Duda oświadczył wcześniej w wywiadzie dla Faktu, że rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat rozmieszczenia na terytorium Polski amerykańskiej broni atomowej.

“Nie ukrywam, że pytany o to, zgłosiłem naszą gotowość. Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś” – powiedział prezydent. Wyraził w wywiadzie opinię, że decyzja o rozmieszczeniu amerykańskiej broni atomowej w Polsce w ramach programu Nuclear Sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Tusk zadeklarował, iż “z niecierpliwością na spotkanie z panem prezydentem Dudą”. Jak stwierdził, by odnieść się do inicjatywy “musiałbym dobrze zrozumieć intencje pana prezydenta”.

Kresy.pl/Reuters

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply