1 stycznia we Lwowie odbyły się uroczyste obchody przy pomniku Stepana Bandery z okazji 103 rocznicy jego urodzin.

Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej, „swobodowiec” Oleh Pańkiewycz w swoim wystąpieniu powiedział, że takie same wydarzenia mają miejsce w Kijowie, Zaporożu i innych miastach Ukrainy, a to, według jego słów, świadczy o tym, że „postać Stepana Bandery jest w stanie zjednoczyć Ukrainę”.

Z kolei burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj powiedział: „Stepan Bandera – to nie obiecanki, nie hasła, nie przemówienia. To czyn i działanie. Warte tysiąca pustych dyskusji.” Burmistrz powiedział, że lwowianie są wspólnotą, jeśli oni będą razem, nigdy nie zostaną pokonani i to będzie najlepszą kontynuacją dzieła Bandery.

Natomiast radny Lwowskiej Rady Miejskiej z WO „Swoboda” Jurij Mychalczyszyn powiedział: „Musimy spojrzeć jemu (Banderze – red.) w oczy i złożyć sprawozdanie z tego, jak żyjemy, co robimy, o co walczymy”.

Oprócz tego „swobodowiec” wyraził przekonanie, że przyjdzie czas, że we Lwowie będzie nie tylko lotnisko imienia Bandery i stadion imienia Bandery, lecz Lwów ma się stać miastem imienia Stepana Bandery.

Dodajmy, że żaden z przedstawicieli Lwowskiej Obwodowej Państwowej Administracji oficjalnie nie wziął udział w uroczystości, ale kwiaty od Lwowskiej Obwodowej Państwowej Administracji pod pomnik Stepana Bandery przyniesiono.

Udział w spotkaniu wzięło dwa tysiące osób.

Ponad stu młodych ludzi wzięło również udział w marszu z pochodniami, poświęconemu 103 rocznicy urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery, marsz odbył się wieczorem 1 stycznia w centrum Lwowa.

Zebrawszy się pod pomnikiem Danyły Halickiego, chłopcy i dziewczęta z państwowymi i czerwono-czarnymi flagami i pochodniami wyruszyli centralnymi ulicami Lwowa pod pomnik Stepana Bandery. Przebieg akcji obserwowali pracownicy milicji.

Podczas akcji uczestnicy skandowali hasła: „Chwała nacji! Śmierć wrogom! „OUN UPA – uznanie państwowe”, „Bohaterowie nie umierają – umierają wrogowie”, „Bandera przyjdzie – zaprowadzi porządek”.

zaxid.net/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz