„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…
Paweł Kukiz uważa że reforma sądów przeprowadzana przez PiS niczego nie zmieni holokaust Kukiz'15 chce rezolucji Sejmu ws. zachowania złotego jako waluty w Polsce

Kukiz: przypisywanie nam odpowiedzialności za Holokaust jest "etycznym Holokaustem"

/
Lider ruchu Kukiz'15 w ostrych słowach odniósł się do działań…

Czy książkę „Dwa Królestwa” napisał Putin?

/
Jeśli wierzyć nagonce na wydawców, książkę wyprodukowała "kremlowska propaganda" w ramach "wojny hybrydowej". Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

70-lecie „Ostrej Bramy”: Wiwaty ku chwale bohaterów

/
Obchody 70. rocznicy operacji „Ostra Brama” Wileńszczyzna uczciła szeregiem uroczystości odbywających się w miejscach upamiętniających bohaterską walkę żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce z okupantami w latach II Wojny Światowej na terenie Wileńszczyzny.

Jak było na Wołyniu - relacja członka OUN-UPA

/
W jednym z odcinków filmu dokumentalnego "OUN-UPA. Wojna na dwa fronty" wyprodukowanego przez ukraińską Telewizję NTN znaleźć można relację Mariji Boryszkewycz, członka OUN-UPA w latach 1942-1948, która w pełni ukazuje grozę sytuacji na Wołyniu w 1943 roku.

Metamorfozy finalistek „Miss Polka Litwy 2013”

/
Gala finałowa wyborów „Dziewczyna »Kuriera Wileńskiego« — Miss Polka Litwy 2013” tuż-tuż. Odbędzie się 14 kwietnia w Wileńskim Pałacu Kultury i Sportu MSW. Zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Oprócz najpiękniejszych Polek Litwy na scenie wystąpi gwiazda wieczoru — Katarzyna Niemyćko, a także piosenkarka Greta Buzarewicz. Na gości czekają pokazy mody, atrakcje i niespodzianki.

UPAmiętnienie usunięte

/
W czwartek, 28 lutego b.r., ukraińskojęzyczna tablica na Cmentarzu Głównym w Przemyślu, upamiętniająca 68 członków UPA, została - na polecenie władz miasta - zdjęta.

Nie będzie wspólnego oświadczenia polskich i ukraińskch biskupów

/
„Nie wolno ludobójstwa usprawiedliwiać czymkolwiek, a zwłaszcza odwetem za brak realizacji narodowych ambicji ukraińskiego społeczeństwa” – stwierdził metropolita lwowski.

O pamięć wołają ofiary. W sprawie "rekonstrukcji" rzezi wołyńskiej

/
W ostatnim czasie w mediach rozpoczęła się szeroka dyskusja na temat sensu organizacji widowiska rekonstrukcyjnego o ludobójstwie na Wołyniu.

11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian

/
Trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy skierowanej do sejmu RP o ustanowienie dnia 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian. Przyłącz się do niej! Podaj dalej!

Głos w dyskusji o Wołyniu

/
Pod koniec lat 1930-tych wśród członków OUN istniały różne projekty rozwiązania kwestii polskiej w trakcie przyszłej rewolucji narodowej: od przymusowej repatriacji kolonistów, zasiedlonych na Wołyniu i w Galicji w latach 1920-tych i 30-tych, do "ostatecznego rozwiązania" kwestii polskiej poprzez eksterminację części ludności polskiej i wypędzenia reszty.

W sprawie akcji "Wisła"

/
Co ciekawe: gdyby strona polska nie zdecydowała się na przeprowadzenie przymusowej deportacji ludności, to nigdy nie pokonałaby UPA. Nie utrzymałoby się tych osiemnaście sotni, ale nie zdołaliby nas zniszczyć całkowicie, jakieś formy oporu trwałyby i tliły się nadal. Prawdziwego patriotyzmu nie pokona najlepsza armia...

O tym jak Bandera z Jaremą Wiśniowieckim rozmawiał

/
W środę 12 grudnia br. w budynku Politechniki Lwowskiej zaprezentowano "mistyczną powieść" poświęconą liderowi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze pt. "Silni i samotni", której autorem jest prorektor Narodowego Uniwersytetu "Akademia Ostrogska" Petro Kraliuk.

Ponad trzysta zwłok - kolejne ofiary NKWD?

/
Wołyńscy archeolodzy kontynuują badania miejsc masowych mordów obywateli II Rzeczypospolitej we Włodzimierzu Wołyńskim.

Kogo ekshumowano i pochowano we Włodzimierzu Wołyńskim?

/
We Włodzimierzu Wołyńskim pochowano w ostatni piątek 30 listopada 2012 roku ekshumowane szczątki kilkuset osób.

Zniszczono pomnik UPA w obwodzie lwowskim

/
Niezidentyfikowani sprawcy zniszczyli pomnik członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, położony w miejscowości Jasnyszcza w rejonie Brody, obwód lwowski.

Zamach na Rondo Ofiar Wołynia w Przemyślu

/
Jak informował wcześniej portal KRESY.PL, radni Przemyśla podjęli uchwałę, na mocy której jedno z nowo wybudowanych w mieście rond nosić będzie nazwę "Ofiar Wołynia". Stało się tak dzięki staraniom dwóch organizacji społecznych: Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X DOK oraz Stowarzyszenia Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu. Decyzja ta jednak nie wszystkim się spodobała. Do Rady Miasta Przemyśla wpłynęło oficjalne pismo czterech lokalnych stowarzyszeń, które sprzeciwiają się tej formie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich.

W Przemyślu powstanie Rondo Ofiar UPA

/
Radni Miasta Przemyśla podjęli uchwałę nadającą jednemu z nowo wybudowanych rond nazwę im. Ofiar Wołynia. Podpisy pod uchwałą zbierały lokalne organizacje pozarządowe: Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X DOK oraz Stowarzyszenie Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu.

Polsko-ukraińskie pojednanie i "rzeź wołyńska"

/
We współczesnej świadomości Polaków najbardziej tragiczną kulminacją wrogości pomiędzy naszymi narodami jest "tragedia wołyńska". Tragiczne wydarzenia miały miejsce głównie w latach 1942-43 na terenach praktycznie całego ukraińskiego Polesia. Polacy określają te wydarzenia jako "rzeź wołyńska" przede wszystkim dlatego, że ofiarami tej antypolskiej akcji stała się w większości bezbronna ludność wołyńskich wiosek: mężczyźni i kobiety, ludzie starsi i dzieci.

Kraków przyjął rezolucję w sprawie Męczeństwa Kresowian

/
Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję autorstwa niezależnego radnego Mirosława Gilarskiego w sprawie ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Będą upamiętniać sprawiedliwych Ukraińców

/
Ukazywanie Ukraińców ratujących Polaków i Polaków ratujących Ukraińców w czasie zbrodni na Wołyniu w 1943 r. i podczas akcji odwetowych, a przez to budowanie pojednania obu narodów - to cel projektu prowadzonego przez "Bramę Grodzką-Teatr NN" w Lublinie.

Zamość chce zawiesić partnerstwo z Łuckiem

/
Pięcioro radnych Zamościa chce, by miasto zawiesiło współpracę z Łuckiem. Z takim wnioskiem wystąpił w środę do przewodniczącego Rady Miasta Zamość Michał Kimak (Solidarna Polska). Temat będzie rozpatrywany na wtorkowym posiedzeniu komisji oświatowej, zostanie też wprowadzony do porządku sesji.

Opolanie uczczą ofiary ludobójstwa na Kresach

/
Sejmik Województwa Opolskiego, jako pierwszy w Polsce, ustanowił 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Dał nam przykład Bonaparte-Czyli rzecz o tym jak Kresy moga wrócić do Macierzy

/
Wszystkim wiadomo że po odzyskaniu niepodległości powstało w Polsce wiele organizacji skupiającej w swoich szeregach byłych mieszkańców ,i coraz częściej ich potomków, Polskich Kresów Wschodnich.Podstawowym błędem jest postrzeganie utraty Kresów jako nieodwracalnego faktu i traktowanie ich jako pięknej legendy, a nie postrzeganie jako fizycznie istniejących ziem powrotu których do macierzy powinni dążyć dostępnymi metodami . Ich wadą jest właśnie to rozdrobnienie co powoduje, że nie są w obliczu naszych władz jakąkolwiek grupą społeczną mającą opinio twórczą siłę i pozbawione są jakiejkolwiek możliwości oddziaływania na nie.Nawet jeśli oficjalnie byłyby to organizacje pozarządowe to ilość członków (wyborców) takiego związku miałaby wpływ na decyzje Rządowe.Z tego powodu że nie jesteśmy jedyną grupą która w wyniku okupacji utraciła ojczyznę swoich przodków chcę zwrócić uwagę jak to robią inni.

Na Ukrainie zmniejszyła się liczba zwolenników OUN-UPA

/
24 proc. Ukraińców popiera ideę uznania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii za formacje walczące o niepodległość, 57 proc. jest przeciw, a 19 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu opublikowanego przez grupę "Rating".

"Dokonuje się jakby druga zbrodnia"

/
W trakcie krakowskiej (24 lutego b.r.) konferencji na temat martyrologii duchowieństwa wołyńskiego w latach II Wojny Światowej, uczestnicy poparli długimi oklaskami propozycję kustosza pamięci narodowej, Adama Macedońskiego, aby zaapelować do społeczeństwa polskiego, a w szczególności "do duchowieństwa, twórców kultury, uczonych, historyków, dziennikarzy, polityków i działaczy społecznych - o godne upamiętnienie ofiar zbrodni dokonanej przez OUN-UPA na dziesiątkach tysięcy pracowitych polskich rolników z małymi dziećmi i starcami". Apelowano też do hierarchów Kościoła, aby w wynoszeniu na ołtarze nie czyniono różnic pomiędzy męczennikami za wiarę katolicką i nie zapominano o kapłanach wołyńskich, zamordowanych podczas odprawiania nabożeństw.

Ukraina: Krytycznych o Banderze wykładów nie będzie

/
W atmosferze skandalu odwołano na Ukrainie pięć wykładów na temat Stepana Bandery i OUN-UPA, które miał wygłosić niemiecki historyk polskiego pochodzenia Grzegorz Rossoliński-Liebe.

Niedokończone msze wołyńskie

/
24 lutego 2012 r, Stanica Kresowa zaprasza na międzynarodową konferencję naukową: Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich podczas II wojny światowej.

Wrocław: Publikacja naukowa o ludobójstwie na Kresach

/
Po dwuletnich bojach Uniwersytet Wrocławski wydał publikację pt. "Prawda historyczna a prawda polityczna w badaniach naukowych. Ludobójstwo na Kresach południowo-wschodniej Polski w latach 1939-1946".

"Polska chciała powtórzyć Holocaust po II wojnie światowej"

/
"Nazistowski Holocaust w czasie wojny nie powstrzymywał polskich elit politycznych od planów jego powtórzenia po wojnie" - pisze Bohdan Huk nie mając na myśli późniejszej władzy komunistycznej w Polsce, ale... rząd londyński i Armię Krajową. Dowodem ma być projekt ustawy o przesiedleniu ludności ukraińskiej przygotowany przez polskie podziemie w 1943 roku. Artykuł ukazał się w piśmie "Nasze Słowo" - finansowanym przez państwo polskie.

Ukraiński kat będzie miał pomnik

/
W Tarnopolu, gdzie jest już pomnik Stepana Bandery, stanie monument na cześć kata Wołynia - Romana Szuchewycza. Inicjatorem jego budowy jest Kongres Ukraińskich Nacjonalistów. Lokalne władze popierają tę ideę - pisze portal kresy24.pl.

Radni Zamościa o decyzji samorządu Łucka

/
Samorząd ukraińskiego Łucka nadał Stepanowi Banderze tytułu honorowego obywatela miasta. Czy zamojscy radni potępią ich uchwałę? Temat stanie na najbliższym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta.

Kolejny pomnik Bandery

/
W niedzielę 1 stycznia 2012 roku w mieście Mosty Wielkie na Ziemi Lwowskiej (rejon sokalski) odsłonięto kolejny na Ukrainie pomnik Stepana Bandery.

"Nasza władza będzie straszna"

/
W niedzielny wieczór 1 stycznia br. około tysiąca osób przeszło centralnymi ulicami Kijowa w marszu z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery.

Lwów: ponowne odsłonięcie pomnika Bandery

/
1 stycznia we Lwowie odbyły się uroczyste obchody przy pomniku Stepana Bandery z okazji 103 rocznicy jego urodzin.

"Swoboda" przeciw "liberastom"

/
Dziennikarz portalu Zaxid.net analizuje rozwijający się we Lwowie konflikt między nacjonalistami z partii "Swoboda" a liberalną inteligencją, uosabianą przez znane w Polsce osoby: Myrosława Marynowicza, Jarosława Hrycaka, Tarasa Wozniaka, Jurija Andruchowycza.

Ukraiński nacjonalizm po 1945 roku

/
Poniżej prezentujemy krótką analizę prof. Tarasa Kuzio, badacza ukraińskiego nacjonalizmu, na temat strategii nacjonalistów-imigrantów w czasach komunistycznych oraz w niepodległym państwie ukraińskim.

W Samborze poświęcono pomnik Bandery

/
W niedzielę 20 listopada br. w Samborze na Ziemi Lwowskiej odsłonięto pomnik Stepana Bandery. Poświęciło go jedenastu kapłanów miejscowych cerkwi.

Nacjonalizm bez nacjonalistów

/
Największą zagadką zaplanowanych w przyszłym roku wyborów parlamentarnych na Ukrainie najprawdopodobniej będzie to, czy "Swoboda" wejdzie do Rady Najwyższej i czy zdoła utworzyć własną odrębną frakcję.

Nowe pomniki Bandery

/
Do końca bieżącego roku zostanie ukończony Łuk Triumfalny za pomnikiem Stepana Bandery we Lwowie.

Kuźniecowsk uhonorował Banderę i Szuchewycza

/
Na ostatniej sesji samorządu miasta Kuźniecowsk (obwód rówieński), w dniu 28 października br., przyjęto uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela liderowi ukraińskich nacjonalistów Stepanowi Banderze oraz dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi.

Czyje ofiary odnaleziono we Włodzimierzu?

/
We Włodzimierzu Wołyńskim pod murami starego więzienia znaleziono gigantyczną mogiłę osób rozstrzelanych w czasie II wojny światowej Wszystkie ofiary zginęły z niemieckiej broni służbowej - "Waltera" lub "Parabellum" - pisze na swoim blogu Oleś Buzyna.

Hrycak kontra Mychalczyszyn

/
Zdaniem ukraińskiego historyka prof. Jarosława Hrycaka, patrząc obiektywnie, radny Lwowskiej Rady Miejskiej z ramienia "Swobody" Jurij Mychalczyszyn pracuje na rzecz Wiktora Janukowycza.

Drugi grób we Włodzimierzu

/
Zakończenie prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie dawnej siedziby NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie spoczywają ofiary sowieckich mordów, pierwotnie planowano na 16 września. Termin ten nie zostanie jednak dotrzymany z uwagi na dużo większy, niż zakładano, zakres wykopalisk.

Nie ma komu kopać

/
Opóźniają się prace ekshumacyjne we Włodzimierzu Wołyńskim. Strona ukraińska nie wysłała odpowiedniej liczby pracowników pomocniczych, choć się do tego zobowiązała

Uroczystości pogrzebowe ofiar UPA na Wołyniu

/
W Ostrówkach odbyły się uroczystości pogrzebowe ofiar ukraińskich nacjonalistów. W tych okolicach w 1943 roku Ukraińcy zamordowali ponad tysiąc Polaków.

Ruszają ekshumacje we Włodzimierzu Wołyńskim

/
Z ponadtygodniowym opóźnieniem we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie, gdzie spoczywają ofiary mordów NKWD, a niewykluczone, że również polskie ofiary z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, rozpoczną się dzisiaj prace archeologiczno-ekshumacyjne. Na Ukrainę udali się już przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz grupa archeologów.

Ukraina: W Ostrówkach odnaleziono ciała 150 dzieci

/
Polscy archeolodzy w trakcie prac ekshumacyjnych w Ostrówkach na Wołyniu znaleźli ponad 230 ciał Polaków, zamordowanych pod koniec sierpnia 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów z UPA. Większość odnalezionych w dołach śmierci to kobiety i dzieci.

Sąd: Bandera i Szuchewycz nie są Bohaterami Ukrainy

/
Wyższy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał za zgodne z prawem odebranie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Tym samym utrzymał w mocy orzeczenie sądu w Doniecku o bezprawnym przyznaniu tego tytułu Banderze przez prezydent Wiktora Juszczenkę.

Ukraina: Władze lokalne pomagają w ekshumacji w Ostrówkach

/
Polscy archeologowie pracujący w Ostrówkach na Ukrainie odnajdują kolejne miejsca pochówku Polaków zabitych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w 1943 roku. Najczęściej są to niewielkie groby, w których znajdują się ciała kilku osób.

Początek ekshumacji ofiar rzezi UPA

/
Prawdopodobnie około 300 osób spoczywa na tak zwanym polu śmierci w Ostrówkach na Wołyniu. Polscy archeologowie rozpoczęli tam dzisiaj prace, które mają na celu ekshumację ofiar ukraińskich nacjonalistów.

Wkrótce początek ekshumacji ofiar UPA na Wołyniu

/
Ekshumacje Polaków z nieistniejących już wołyńskich wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka rozpoczną się 25 lub 26 lipca - poinformował IAR Maciej Dancewicz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Tomaszów protestuje przeciwko czczeniu Bandery

/
W Żółkwi na Ukrainie Stepan Bandera został w styczniu honorowym obywatelem. A Żółkiew to miasto partnerskie zarówno Zamościa jak i Tomaszowa Lubelskiego. Zamość zaprotestował pierwszy, a na wtorkowej Sesji Rady Miasta swoje stanowisko przyjęli radni i mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego.