Zniszczono pomnik UPA w obwodzie lwowskim

Niezidentyfikowani sprawcy zniszczyli pomnik członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, położony w miejscowości Jasnyszcza w rejonie Brody, obwód lwowski.

Portal internetowy Cenzor.NET uzyskał taką informację od służby prasowej lwowskiej rejonowej organizacji WO „Swoboda”.
Według informacji służby prasowej, w dniu 13 listopada 2012 roku do rejonowej organizacji WO „Swoboda” zatelefonował mieszkaniec tej wsi i poinformował, że niezidentyfikowani sprawcy zdewastowali znak upamiętniający, postawiony w dniu 4 listopada tego roku, w miejscu dawnej kryjówki [bunkra], w której jesienią 1950 w walce z wojskami NKWD zginęło 4 bojowników UPA.
Według służby prasowej, niezidentyfikowani sprawcy zrzucili krzyż z postumentu i rozrzucili wokół wieńce i kwiaty.
W związku z tym przewodniczący Lwowskiej Obwodowej organizacji WO „Swoboda” Iryna Seh zwróciła się do prokuratora obwodu lwowskiego, Oleha Wasilenki i dyrektora Służby Bezpieczeństwa Ukrainy obwodu lwowskiego Jurija Kicuła z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa.
Iryna Seh uważa, że okoliczności, ujawnione przez członków „Swobody”, wskazują, że działania nieznanych sprawców noszą znamiona przestępstw, określonych w art. 296, 297 i 338 Kodeksu Karnego (chuligaństwo, profanacja grobu lub innego miejsca pochówku, a także znieważenie symboli państwowych).
W związku z tym Iryna Seh wnioskuje o zastosowanie adekwatnych środków w celu wykrycia sprawców i pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

UPA odpowiedzialna jest za ludobójstwo dokonane na polskiej ludności cywilnej. Od wiosny 1943 r. prowadziła działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że jej ofiarą padło ok. 100 tys. Polaków.
Wiesław Tokarczuk/censor.net.ua
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jax1
    jax1 :

    Skoro Ukraina ma i chce mieć takich „bohaterów”, to dobrze im tak i … z nimi!
    Sądzę, że już najwyższy czas aby ukazać szerokiej opinii publicznej w Polsce, Izraelu, Ukrainie a nawet Europie ich „zasługi”, zwł. w gorliwie nachalnym współdziałaniu z hitlerowcami w grabieży i mordach Żydów, Polaków, Rosjan, a nawet Ukraińców(sic!)