Opolanie uczczą ofiary ludobójstwa na Kresach

Sejmik Województwa Opolskiego, jako pierwszy w Polsce, ustanowił 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Radni przyjęli uchwałę na dzisiejszej sesji sejmiku przez aklamację, na stojąco. Jej treść jest wynikiem pracy zespołu w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich klubów.

– Ustanawiając 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, chcemy oddać cześć Polakom i obywatelom II Rzeczypospolitej innych narodowości, pomordowanych przez zbrodniarzy wywodzących się z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, – mówił Bogusław Wierdak, przewodniczący sejmiku. – Potępiamy zbrodniarzy, którzy dokonali ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej i jednocześnie wyrażamy uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.

Sejmik złożył także hołd żołnierzom Samoobrony Kresowej oraz AK i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli bohaterską walkę w obronie polskiej ludności cywilnej.

Na kresach wschodnich wymordowano około 200 tysięcy Polaków. Dzień, w którym na Opolszczyźnie czczona będzie ich pamięć wybrano nie przypadkowo. – W niedzielę 11 lipca 1943 roku miało miejsce apogeum zbrodni na Wołyniu, – wyjaśnia obserwujący sesję Witold Listowski, prezes oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kędzierzynie-Koźlu. – Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 167 miejscowościach, mordowano ich w domach i kościołach. Wielu spalono żywcem.

Uchwała przekazana będzie marszałkowi Sejmu z wnioskiem o wznowienie prac zmierzających do ustanowienia 11 lipca ogólnopolskim Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Trafi także m.in. do prezydenta, premiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

– Zabiegaliśmy o to już 2,5 roku temu, – mówi Bogusław Wierdak. – Mam nadzieję, że dzięki impulsowi, który ponownie wychodzi z naszego regionu, pamięć Polaków pomordowanych na Wschodzie czczona będzie w tym dniu w całej Polsce.

Krzysztof Świderski
www.nto.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz