W niedzielę 20 listopada br. w Samborze na Ziemi Lwowskiej odsłonięto pomnik Stepana Bandery. Poświęciło go jedenastu kapłanów miejscowych cerkwi.

Pomnik stanął na placu Pamięci, który sąsiaduje z ulicą Stepana Bandery. Powstał z inicjatywy Samborskiej Rady Miejskiej, Samborskiej Rady Rejonowej, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów (KUN) oraz mera Sambora Tarasa Kopyliaka. Budowę wsparli miejscowi biznesmeni oraz sponsorzy. W uroczystościach wziął udział przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Ołeh Pańkewycz ze „Swobody” oraz władze lokalne.

Mer Sambora oświadczył, że pomnikiem Bandery zapoczątkowano budowę w Samborze placu poświęconego walczącym o wolność Ukrainy, który ma powstać w przyszłym roku i którego nie ma w żadnym innym mieście, nie tylko na Ziemi Lwowskiej. Jego budowa była wykonaniem jednej z obietnic wyborczych, złożonych przez mera Tarasa Kopyliaka, biznesmena i jednego z bogatszych obywateli miasta. O pomnik od dawna apelowali miejscowi weterani Ukraińskiej Powstańczej Armii, działacze KUN i innych organizacji nacjonalistycznych, ale nie potrafili zebrać odpowiedniej sumy pieniędzy.

„Dzisiaj ważny dzień dla miasta Sambora, przecież powstanie tego pomnika symbolizuje nie tylko szacunek dla postaci prowydnyka OUN Stepana Bandery, ale i do Ukrainy, ukraińskiego świata i ukraińskiej idei” – mówił pod nowym pomnikiem Stepan Braciuń, lider KUN.

Jego zdaniem Bandera był politykiem czynu, nie populistą, nigdy też nie zabiegał o swoją popularność. „Tych cech tak brakuje ukraińskim politykom, i tym, którzy obecnie są przy władzy i większości tych którzy są w opozycji. Przez tą krótkowzroczność i egoizm współczesnych polityków cierpi i nie rozwija się państwo” – dodał.

Pomnik Bandery w Samborze jest siedemnastą tego typu budowlą na Ukrainie. Wszystkie znajdują się w trzech zachodnich obwodach kraju: lwowskim, iwanofrankowskim i tarnopolskim. O budowę kolejnych zabiegają nacjonaliści m.in. w Łucku, Równym, Kijowie, Czerniowcach i obwodzie czerkaskim.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

tr/Kresy.pl

Na podstawie: cun.org.ua, zik.ua, gazeta.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. hetmanski
    hetmanski :

    Tak właśnie cerkiew wpisuje się w historię zbrodni .Święcili siekiery służące do mordowania Polaków na Wołyniu i całych Kresach to obecnie dla nich to drobiazg.W niedzielę 20 listopada br. w Samborze na Ziemi Lwowskiej odsłonięto pomnik Stepana Bandery. Poświęciło go jedenastu kapłanów miejscowych cerkwi