W Przemyślu powstanie Rondo Ofiar UPA

Radni Miasta Przemyśla podjęli uchwałę nadającą jednemu z nowo wybudowanych rond nazwę im. Ofiar Wołynia. Podpisy pod uchwałą zbierały lokalne organizacje pozarządowe: Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X DOK oraz Stowarzyszenie Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu.

Na 34 sesji rady rozpatrywano szereg uchwał proponujących nadanie nazw dla ulic, rond i obiektów mostowych powstałych w związku z budową drogi obwodowej. Budowana droga stworzyła możliwość wykazania inicjatywy społecznej w ramach której Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” i Wspólnota Samorządowa Doliny Sany rozpoczęły zbieranie podpisów poparcia dla projektu społecznego upamiętniającego tragiczne wydarzenia ludobójstwa na Wołyniu. Ich symboliczną datą jest „Krwawa Niedziela” z 11 lipca 1943 r. W 2013 roku mija 70 rocznica wydarzeń zapisujących się jako czarne karty historii w relacjach polsko-ukraińskich.

Zbliżającą się 70 rocznica, oraz fakt nadania imienia Ofiar Wołynia jednemu z nowo powstałych rond jest hołdem i upamiętnieniem ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich dokonanych przez OUN – UPA na Polakach, Czechach, Żydach, Ormianach i Ukraińcach w czasie II wojny światowej.

Tragiczny los Polaków na Kresach Wschodnich zapoczątkowany na Wołyniu, obejmujący także Małopolskę Wschodnią był tematem przemilczanym, niepoprawnym politycznie w relacjach polsko-ukraińskich, często kładziony na ołtarzu dobrosąsiedzkich stosunków. Sukcesu społecznej inicjatywy mieszkańców nie umniejsza fakt, że sam projekt społeczny nie został zaakceptowany. Stał się on, bowiem bezpodstawny w wyniku wcześniejszego głosowania nad projektem prezydenckim uchwały obejmującej nazewnictwo nowych obiektów drogowych wybudowanych w ramach obwodnicy. Projekt społeczny proponował nazwę Rondo im. Ofiar Wołynia dla dużego skrzyżowania o ruchu okrężnym ulic Lwowskiej, Zana i Wincentego Pola. W wyniku jednak dalszego głosowania nad poszczególnymi nazwami kilku ulic, dwóch obiektów mostowych i dwóch rond – nazwa Rondo im. „Ofiar Wołynia” została zaproponowana przez radnych jako poprawka do projektu prezydenckiego i zaakceptowana przez nich dla mniejszego ronda, zlokalizowanego przy dużym obiekcie handlowym jakim jest Galeria Sanowa. Inicjatorzy projektu społecznego mieli nadzieję, że taka nazwa ronda zachęci mieszkańców i przejeżdżających w pobliżu do zastanowienia się, z czym jest związany Wołyń nie tylko dla Polaków, ale też innych narodowości. Nawiązując do słów Biblii „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” inicjatorzy żywią nadzieję, że skończy się czas pomijania znaczenia tragicznych ofiar naszych rodaków i innych narodowości okrutnie zamordowanych na Kresach Wschodnich. Pamiętajmy, że „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Inicjatorzy uchwały społecznej pragną serdecznie podziękować:

– radnym całego klubu PiS, Regia Civitas i Prezydentowi Robertowi Chomie, radnemu niezależnemu Januszowi Łukasiewiczowi i Rafałowi Oleszkowi z klubu PO głosującym na Sesji R.M. za nadaniem nazwy Ronda im. Ofiar Wołynia,

– a przede wszystkim przedstawicielom Stowarzyszenia WSDS: Danielowi Stołowskiemu, Marianowi Garwonie, Mariuszowi Piwko, Mariuszowi Partyce, członkom Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., członkom Związku Sybiraków o. Przemyski, za wielki trud i zaangażowanie w sprawie zbierania podpisów i promowania naszej akcji. To właśnie dzięki Waszemu zaangażowaniu jedno z przemyskich rond upamiętniać będzie ofiary, którym należy się pamięć.

Dziękują w imieniu:

Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu,

i wszystkich mieszkańców, którzy wsparli swoim głosem naszą inicjatywę

Mirosław Majkowski
Prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X DOK

Małgorzata Dachnowicz
Prezes Stowarzyszenia Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. parnikoza
  parnikoza :

  Kompletna bzdura, prakticki malo to pomoze, Polskie ultrapatriocy jakim niema co robic komus ale dzilace na reke Moskwy, lepej zrobce rondo ofiar Tuska, bardzej pozyteczne i aktualnie. Jak Polskie spoleczenstwo to robi jakie wtedy ma prawo cos tam mowic o aeroportu S. Bandery. u siebe na ziemi wyglaszacie walku w komunistickim duchu 1945-1947..A u nas apelujece do uczuc kresowiakow? Szkoda tylko ze zrozumenie przyjde tylko jak waszy demokratycki przyjatele z Niemec i waszy „souznicy” w walce z ukrainskim patriotyzmemm z Kremlu stana znow na Wisle..szkoda

  • tutejszym
   tutejszym :

   Panie Parnikoza, odpowiedz Pan, kto mordował Polaków na Wołyniu, w imię jakiej ideologii.
   Hopaka chcesz Pan na Polskich mogiłach tańczyć? Na Ukraińskich stronach internetu to Pańskie zdjęcie w mazepince z osobnikiem w mundurze SS-Galizien?.
   Skąd i dokąd szliście w tych uniformach?. A może się mylę, może to nie Pan? Proszę Pana – ciszej nad tymi grobami pomordowanych Polaków. Pojednania poprzez kłamstwo nie osiągniecie… PS. Mazepinki nie były noszone przez przeciętnego
   upowca, prawie wszystkie czapki weteranów tej zbrodniczej formacji są uszyte
   współcześnie. Kim był w UPA Pański dziadziuś, skoro w mazepince chodził i Pan w niej? na marszach paradujesz?

   • parnikoza
    parnikoza :

    Panie tutajszym, jak wiem jest Pan starszym od mnie rosadnym czlowiekem), To poco taka demonizacija az sluchac gadko…Poco robic z koznego kto mowi nie tak jak wy wroga, czy tak lawiej no i odrazu ubrac go w mundur SS?Mowilem i bede mowil ze staje przeciwko wzmiankam u nas zamordowane przez AK, NSZ i BCH i u was przez UPA bo nic poza nienewiscu to nie da. Nie jest spodziewam Pan zaskocziny ze przyznawam ze naszy z wsystkich formacij mordowali, nie zaskocze Pana tym ze i waszy z wszystkich formacij mordowali…To dakad ta doroga.Problema jest taka ze w odroznenju od mnie, nestety sznowany przez mnie Pan redaktor tiego portalu chical bym Ronda ofiar UPA a nie Wolynia, a Pan?Chical bym obtiazyc naszy stosunky mianamy hienocydu czy ludobojstwa, a Pan chce?Intelegencija juz dawno Ukrainska praeprosila za mordy Wolynske, Poske hostorycy przyznaly ze dochodzilo do przykrych rczeczy od Polskiego podziemia. Mnie tiego wystarczy, a Panu redaktoru? a Panu? Teraz mozna postwic krzyz na mogie ofiar Wolynia, czy Hrubieszowskej rewolucii, mnie tiego wystarcza, a Panu?
    Coz do mazepinek to odsylam Pana do historii naszcyh strojow wojskowych, sama ta nazwa idzie od powstania Mazepy z XVIII wieku i jest tradycyjna dla naszych formacuj milytarnych od USS do UPA wlacznie taka sana zwykla jak wasza rozatowa. przypomni ze jaj nosily jak bogatery Westerplatte i AK tak i tak i bandycy Polske, i cco z tiego?Dziadka w UPA nie mielem( Moj dziadek walczyl od poczatku z japonczykami na Chasane i Chalkhin-Gole, a potym z Hitlerowcamuy (z Luku Kurskego) a potym Budapieszt i Wiedzien byl raniny, a potym znow przesiwko japonczykam.Byl Ukrainec jaky walczyl za swoje Ukraine po innej strone, kochal jej jak rozumel i za to go bardzo szanuje. Chocajz jednoczesnie szanuje tych z kym mu przyszlo bym sie byc niestety w razie spotkania w lasach na Zachodnej Ukraine, oni tka samo bily sie za Ukrainu. Czym szybczej Ukraina przyjdze do tiego ze niema co dzielyuc naszych tym bedzemy my mocnejszymy i spokojnejszymy w swojej postawa, ale bardzo duzo komu to nie pasuje….
    Jestem na tym portale dokladnie nie dla tiego zebym zgadzac sie z wszystkim co wy piszecie i nie trza szanowny Panie Tutajszym mnie za to demonizowac…

    • lipinski
     lipinski :

     Iwanie, rozumiemy Twój punk widzenia w redakcji, ale już Ci na spokojnie tłumaczyliśmy, że nie ma on nic wspólnego z prawdą. UPA była organizacją która mordowała tak swoich jak i obcych, bo taki miała cel, taką miała ideologię, takie miała zasady i dlatego UPA w odróżnieniu od AK, NSZ czy BCh przeprowadziła planową i systematyczną akcję ludobójczą. Nikt z nas nie ukrywa zbrodni, które obciążają nie polskie podziemie jako takie, ale poszczególnych dowódców, którzy w przeciwieństwie do banderowców dokonywali zbrodni, nie z zimną krwią i z rozmysłem realizując szerszy plan całej organizacji, a najczęściej w afekcie, w szaleństwie, dokonując zemsty i co najważniejsze łamiąc rozkazy swojej organizacji. Dlatego pisanie o ofiarach AK jest przekłamaniem a pisanie o ofiarach UPA nie. Gdybym był równie złośliwy co Ty, powiedziałbym, że za takie komentarze jak Twój pierwszy wpis w tym wątku, z pewnością dostajesz pensję od kijowskiego rezydenta FSB. No i jeszcze jedno, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej opublikował listę wszystkich akcji odwetowych, które przeprowadziło AK na Wołyniu. Wy do dziś nie umiecie się do niczego przyznać. I nie pisz nam tutaj o „ukraińskiej inteligencji”, bo w to, że znajdzie się u Was 50 rozsądnych ludzi nikt nie wątpi, gorzej, że gdy oni nas przepraszają miliony głosują na Swobodę i czczą bandziorów spod czarnoczerwonych sztandarów. Chcesz współpracy polsko-ukraińskej? Przestań zrównywać UPA z AK, bo tylko oliwy do ognia dolewasz. Czcijcie sobie Banderę, Doncowa, Szuchewycza i Klaczkiwskiego, my ze swej strony zrobimy wszystko, by pamięć o dziełach UPA nie zginęła. I przestań nas tutaj szantażować, że jeśli nie przestaniemy pisać o zbrodniach UPA, to się na nas obrazicie i przyjdą Ruscy do Warszawy. Przyjdą, ale wcześniej będą w Kijowie, więc nie drażnij sąsiadów cynicznymi hasłami, że „my was, wy nas”, bo w ten sposób dorobisz się co najwyżej medalu od Władimira Władimirowicza, a pojedanie polsko-ukraińskie w tej formule nigdy nie nastąpi. To co w Twojej wypowiedzi naprawdę drażni, to właśnie typowo sowiecki relatywizm. Trzymaj się prawdy. Prawda nas wyzwoli.

     • parnikoza
      parnikoza :

      Powitac) No niem nic zlego ze dysktujemy, zlosliwosc niestety przyhodzi czasem jak wam tak i nam bo rowne bolesnie pewne rzeczy sprzyjmujemy… Przeprazam kiedy wzioles na swoj adress argument z dzialaniem na Putina, ale tak wychodzi ze wy sojuznicy w tym pytaniu. jak i my byly by jak by wprzyznaly ich racji co do AK….Porowniowac nie moge AK i UPA, dlaczego? Tylko przez to ze to dla was swieto…no coz to i lda nas ma cos znaczenie…a mord jest mord i nie wazne czym spowodowany tak czy nie?
      I kiedy pisales o Swobodzie jak bandziorach wylacznie demonstrujesz kolejny raz brak rozumenia sytuacii Ukrainskej obecnej…Oj moze warto bulo b tobie jakos do Kijowa dojechac a nie tylko do Lwowa. Jest do kogo i lepej bym zrozumeml poco jak ty piszesz za „bandziorow” glosija. A twoja chec do rakalizacii tej sprawy moze zloscliwosc w najspokijnjeszym Ukraincu spowodowac ( I to wlasnie tragedja w ten sposob z najspokojnejszego zrobice wroga), poco tak i nie napiszesz w tytule tak jak jest Rondo ofiar Wolynia?Widisz sobie paracjue chrone spokoj ale jednak i mnie na to wyciagasz(((
      Szantazowac was nie moge, bo kto ja? Ale kerowac na to zebym popatczec na to z punktu widzenia raciaonalniego i na przyszlosc bede staral….

     • tutejszym
      tutejszym :

      Panie Parnikoza, jestem zmuszony przeprosić Pan za swoje błędy. Po pierwsze: – nie mogę powtórnie znaleźć postu z cytatem, który wyglądał mniej więcej tak: ” а що то за мундир ? Іван Парнікоза: Mundur miego dziadka radiecki, czapka nazywa sie maziepinka, tem motyw idzie przez calu historiju nasziego boju za niepodlieglosc,
      analog waszej konfiederatki czy rogatowki po naszemu))) ” Jest to mó ewidentny błąd w zrozumieniu sensu Pańskiej wypowiedzi. Jeżeli Pan uzna, że taka wypowiedź nie miała miejsca, to tem bardziej Pana przepraszam. Pamięć starego człowieka jest zawodna i płata figle. Po drugie: – Moja wypowiedź – cytuję: „Na Ukraińskich stronach internetu to Pańskie zdjęcie w mazepince z osobnikiem w mundurze SS-Galizien?. Skąd i dokąd szliście w tych uniformach?” absolutnie nie ubiera PANA w mundur SS-Galizien, ubrany tak był – wg mnie – Pański towarzysz, pan byłeś w ubraniu zwieńczonym mazepinką. Posty ( i pamięć ) lubią wygasać, od tej pory będę odnotowywał adresy i treść postów w pamięci komputera. Najważniejsze – meritum sprawy: Pan Lipiński jasno i wyczerpująco przedstawił stanowisko, pod którym podpisuję się całkowicie. Zawsze byłem i jestem zwolennikiem istnienia Wolnej Ukrainy, niezależnie od czasu i okoliczności. Ale na drodze do pojednania między naszymi narodami stoi sprawa ujawnienia prawdy o Wołyniu, o ludobójstwie Polaków. Jest to ten aspekt Waszej historii, który powinniście przejść sami i dla swojego dobra. O groby kilkudziesięciu tysięcy pomordowanych Polaków, o prawdę o Ich śmierci, powinna upomnieć się Polska i Polacy. Od tego nikt nas, a może i Was?, nikt nie uwolni. Jeżeli Pana uraziłem formą swojej wypowiedzi, to przepraszam Pana. Przepraszam też za insynuacje o Pańskim dziadku. Pozdrawiam Pana.

     • parnikoza
      parnikoza :

      No Panie Tutajszym nie mialem watpliwosci ze to raczej nieporozumenie bulo) Widzi Pan ze ja tak samo czasem nie wytrszymuje i cos wpisze kiedy widze ze ta sprawa nabywa zbyt radykalnych cech. Powiem ze jestem zwolennikem tego zebym na koznej mogile zbrodni staly krzyzy zebym my o tym pamietali ze ofiaram nalezy sie pamiec, i nawet poimenowanie ronda w Peremyszlu ku czci ofiar jest sprawoj czci ich, ale zbyt radiakalna postwa w tym pytaniu w obecnyh warunkach nie pojde na korzyst nie wam nie nam. W warunkach kiedy nie my na Ukraine nie wy w Polsce nie mace zbyt duzo nasz i pomnikow wspolnym pozytywnym wydzrzeniam (wspolnym walkam i zwyczestwam, dzialaczam ukrainskim jake przysluzyly sie Polsce i Polskim jakie przysluzyly sie Ukraine, takie pomniki radykalnie bede sluzyly tylko rozpalaniu niecheci do Ukraincow czy Polakow. Nie jestem zwolennikem stawianai pomnikow ofiaram AK czy NSZ, ba czy nawet w tych warunkach pysania ze to Polacy pod Kodnej w okropny sposob mordowaly hajdamakow, nie jestem zwolennikem pomnikow o mordach UPA i gajadamakow w Humanu, nie na czassie to. I wiem ze szanowny mnoj Lipinski powe ze tylko przez to ze lyczba bula nierowna…Ale jak bym byla pzeciwna to i tak bym nie byl za…Bulo mordowanie na pzeleczach Karpackich przez wegrow i polakow, no i poco teraz pisac o tym.. trza pamiec uwiecznic a jak sasaid teraz calkem inny…Teraz od poczatku skrepic nasze przyjetelstwo pozytywnymy przykladamy, wtedy na spokojne wylyczymy kto z waszych i naszych nie taky bohater jak my myslaly…Nie raz mowe ze Polakam latwej ich wspera hirstiria nipodleglego pnstwa z dluzszego okresu, zawsze tlumacze Lipinskemu ze wybijanie z naszej historickej pamieci UPA to jest rozbijanie ciaglasci naszej pamieci i w calosci ono nigdy sie nie uda…on uwaza ze to sprawa honoru i prawdy, ja uwazam ze prawda jest nie taka prosta jak sie wydaje..Pracuje teraz ze swoim przyjatelem Polakiem nad udokomentoaniem miesc dawnego Hrubeszowa na jaki skoczyly slawne polaczane sily UPA i WIN i w upomiatnieniu takich akcij widze naszy przyszlosc i pozytw. Niestety niema w grubiszowe nawet wzmianky o skoku, nawet tylko pro WIn. Mam przed oczmy przyklad Golembewskiego jaki z UPA stanowco walczyl, ale potym pierszy podal reke do porozumeniai co sie okazalo ze mozliwe…Moze nie z Klaczkiwskim ale z Sztenderoj. Moze trza bulo od pocztku rondo na ich czesc nazwac, wzbidzilo bym to ufnosc, i dalo ukraincam odczucie tiego ze Polacy dzialaja konstruktywne a nie rozwalaja nam wszystko.A potym juz widac to mlodziez nasza ui wasz zaczala rozumec do koncu czego skutkem staly krwawe mordy tej wojny?Powtorze jesze raz to co mowilem Lipinskemu pozicja odmowcie sie wcale od UPA dla Ukraincow nie do zakceptowania, moze mnie pan moredercom lyczyc faszystom czy jesze kims, ale powiem ze teraz Ukraina jest podzielona na tyh kto uznawa ciaglasc ukrainskich niepodleglosciowych aspiracyj i tych kto nie uznaje. Tylko nie wielka czesc ludzi zna cos o mordach Wolynskich ale nie bede o tym teraz glosne mowila bo to w tych warunkach rozwalanie panstwa, gra w interesach Kremla. Swoboda spoila sie z koalicjej opoziciajnej jak Pan proponuje mne jej z tej koalicii wyrwac czy glosowac ze regiony czy ich zwolennikow zakumoflowanych, poza Tijagnybokem i jego furerami w swobodu zdieglo duzo ludzi -patriotow jakie moze i moga rospoznac ze cos nie tak sie dzije ale co im porobic jak u rzadow ludzi takiego pokroju, czesc patryotow uwaza ze i tak wszystko dobrze…Tak napiewno bulo swego czasu i w UPA, ktos powiedzil dosc nam Polakow z ich pogardej do nas rzekomo chamow, a ktos wymyslyl dla tiego nieludzskie srodky rozwaizania, niemcy przyklad podaly to szybka jazda. Winny my za to ze dopuscily sie do takej masakry, ale winny i wy za to ze nie stworzyly tym patriotom lepszej mozliwosci dla realizacii swych potrzeb narodowych chocajaz mialy na to 20 midzywojennych lat i Zachodnia Ukraiana byla w pelni wladz Bialego orla…Ba nawet za tiego orla walczyli….podam Panu jesze jeden przyklad mowia czesto ze UPA zabiala na Wolymiu czechow… poczytal troche o tym bylo to jak potrzymowaly Polakow( I kiedy przyszla Armija Radecka to z Wolynskich czechow caly korpus stworzyly..co znaczylo ze w ilosci przetrwaly, a mozna bylo b ich naogul polyczyc jak tak samo darmozercow i najazdcow na Ukrainske zieme? Ale uznajac jak i wy Wolyn za swoj dom, czescy nie uznawaly ze maija prawo byc tam gospodarzamy….Poniewaz nie byly siloj z jako trza bylo walczyc…Natomiast na Zakarpatju jednak daly Ukraincom autonomije i rozwoj za co i teraz czechow nie patzac na drobne potycki z nimy tam wspominaja bradzo dobrze..Niestety nie stalo sie z Polakami tak, a poco..bo nie rzyczymy zemi skad nasz rod nawet jak ta ziemia pod czernihowem czy Smolenskem… wielki honor u Polakow ze Moskwu zajely, ale tak naprawdzie musi byc nie honor a wstyd po przyszly w cudzu ziem jak wilky kiedy tam pozadku nie bulo i rabowali i zabijaly..jak tak zrobily Ruscy w 1939 roku to to rzeczewisze nazwalysce wy z prawdziwego imenia, a jak samy takie zrobily to honor, tak? Nie mysle ze kogos przekonam ale musice znac i innu stronu pogladu na rzeczy o jakich piszece zwykle nawet juz nie muslac, jak u nas tak samo pisza o UPA i bardzo sie dziwa za tam komus nie podoba w Polsce, musialo bym niepodobac w Moskwe…a tu widzisz jesze Warszawa cos ma rzekomo „niedobra”…