Kolejny pomnik Bandery

W niedzielę 1 stycznia 2012 roku w mieście Mosty Wielkie na Ziemi Lwowskiej (rejon sokalski) odsłonięto kolejny na Ukrainie pomnik Stepana Bandery.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwami w miejskich cerkwiach różnych konfesji, po których odbyły się procesje wiernych do nowo wybudowanego pomnika. Monument został poświęcony przez kapłanów, m.in. proboszcza miejscowej cerkwi greckokatolickiej o. Wołodymyra Juśkiwa.

W wiecu pod pomnikiem Bandery udział wziął m.in. lider partii „Swoboda” Ołeh Tiahnybok oraz lwowska radna tej partii Iryna Farion.

Wydarzenie które się tu odbywa, jest symbolem dla całej Ukrainy. Powstał nowy pomnik Prowidnyka – jako symbol nieugiętości narodu ukraińskiego, jako wezwanie do nowych osiągnięć, stanowczych działań. Nie każdy naród ma zaszczyt nazywać się imieniem swojego Prowidnyka, a my Ukraińcy, nazywamy siebie banderowcami i jesteśmy dumny z tego, że jesteśmy jego potomkami, kontynuującymi jego walkę. (…) W czasie swoich podróży po Ukrainie mam wiele spotkań z młodzieżą – rówieśnikami niepodległości. Oni mają zupełnie innych pogląd na życie. Oni nie słuchali lekcji o Leninie i o „narodzie sowieckim”, ich nie ganiano na komunistyczne parady, oni nie rozumieją jak to jest bać się KGB… Właśnie ci młodzi ludzie mają wziąć na siebie odpowiedzialność za swoją przyszłość, za przyszłość Ukrainy” – mówił Tiahnybok.

Iryna Farion z kolei zachwycała się nowym monumentem Bandery: „Można bez końca rozkoszować się pięknem tego pomnika. I jego wielkość powinna porwać nas do walki z wrogiem„.

W trudnych czasach walk wyzwoleńczych Stepan Bandera całego siebie poświęcił Ukrainie. Bandera mówił, że najbardziej skutecznymi lekarstwami dla skrzywdzonej, wycieńczonej, zniewolonej duszy jest wiara. Tylko wiara daje siły i otuchę do walki. Stepan Bandera stale podkreślał, że najpierw Bóg, a potem cała reszta. Tylko ten człowiek, który ma w sercu Boga, jest nie do złamania” – dodała Farion.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

tr/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz