Początek ekshumacji ofiar rzezi UPA

Prawdopodobnie około 300 osób spoczywa na tak zwanym polu śmierci w Ostrówkach na Wołyniu. Polscy archeologowie rozpoczęli tam dzisiaj prace, które mają na celu ekshumację ofiar ukraińskich nacjonalistów.

Wsi Ostrówki nie ma już na mapie, na jej miejscu jest puste pole. Do miejsca, gdzie pochowano część Polaków, czyli „trupiego pola” trzeba przedzierać się przez las i polnymi drogami rozmytymi przez obfite w tym roku deszcze. To właśnie tutaj pracują polscy archeologowie. Obecnie starają się oni zlokalizować groby pomordowanych.

W 1943 roku ukraińscy nacjonaliści wraz z miejscową ludnością zabili ponad tysiąc Polaków mieszkających w tych okolicach. Pole śmierci, czy też trupie pole to jedno z miejsc, gdzie mordowano i chowano ofiary. Archeolog Olaf Popkiewicz podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że mieszkańców wsi wyprowadzono i rozstrzeliwano właśnie tutaj. Część została zastrzelona po drodze. „To była taka droga śmierci” – dodaje.

Inny archeolog, Michał Siemieński zaznacza, że nie wiadomo, czy zabici byli chowani bezpośrednio przy drodze, czy też ciała wrzucono do zbiorowych mogił na polu śmierci. „Żeby mniej kopać, nie robić jakichś robót dodatkowych” – uzasadnia.

Olaf Pankiewicz dodaje, że zabójcy nawet nie przeszukiwali ofiar ponieważ mieli przy sobie wiele rzeczy, które ukradli z domów, w których mieszkali Polacy. Stąd archeologowie znajdują przy ofiarach, na przykład medaliki i modlitewniki.

Kilka kilometrów dalej położony jest cmentarz, na którym zostaną pochowane szczątki zabitych. Spoczywają tam także Polacy, którzy mieszkali w tych okolicach i zmarli przed 1943 rokiem. Uroczystość z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy odbędzie się na przełomie września i października. Teraz robotnicy odnawiają nagrobki, zmieniają ogrodzenie i przygotowują grunt pod drogę, która musi być gotowa do czasu przyjazdu Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz