Jak było na Wołyniu – relacja członka OUN-UPA

W jednym z odcinków filmu dokumentalnego „OUN-UPA. Wojna na dwa fronty” wyprodukowanego przez ukraińską Telewizję NTN znaleźć można relację Mariji Boryszkewycz, członka OUN-UPA w latach 1942-1948, która w pełni ukazuje grozę sytuacji na Wołyniu w 1943 roku.

Marija Boryszkewycz opowiada o spotkaniu z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii, które o mały włos nie skończyło się tragicznie z powodu obecności w jej grupie dwóch młodych Polek.Wspomnienie Mariji Boryszkewycz od 06:24 do 06:56 minuty programu. Tłumaczenie na język polski:

My konopie wyrywałyśmy…, a idą nasi chłopcy, banderowcy, pewnie z 8 osób. I mama była z nami. I oni mówią: „Ciociu, dzień dobry, dobrego zdrowia, tam między wami nie ma Polaków?”. Mama mówi: „Nie, nie ma Polaków, tu są tylko moje dziewczyny”. Jakiś obcy zagląda w konopie, my tak troszkę przysiadłyśmy, schowałyśmy się, a on tak obejrzał, ale to był obcy. A jakby to był miejscowy i by zastał te dwie Polki – to by nas wszystkich zastrzelili…„.

tr/Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. sekowski :

    Polecam: http://www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/165-upa,-bandera,-wo%C5%82y%C5%84,-pacyfikacja,-mordy,.html
    Rocznica pacyfikacji wsi Rudki
    W niedzielę, 12 maja 2013 r., odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę pacyfikacji wsi Rudka w pobliżu Brusna. Zebrano się przy krzyżu-pomniku upamiętniającym męczeńską śmierć kilkudziesięciu mieszkańców wsi. Uroczystość zorganizował Urząd Miasta i Gminy Cieszanów. W obchodach 69. rocznicy tych wydarzeń uczestniczyli przedstawiciele rodzin pomordowanych, władz samorządowych, księża, strzelcy z stacjonującej w Horyńcu-Zdroju 1 kampanii Jednostki Strzeleckiej 2033, Orkiestra Dęta z Cieszanowa oraz uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Nowym Lublińcu, którzy przygotowali i przedstawili okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Doroty Kucharskiej, p. Katarzyny Kustry-Brzeziak, p. Pawła Młodowca oraz p. Leokadii Szczygieł. Po części artystycznej odbył się apel poległych, a ksiądz z parafii Cieszanów odmówił modlitwy w intencji pomordowanych. Po okolicznościowych przemówieniach wręczone zostały odznaczenia organizacji kombatanckich. Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Cieszanowa. Fot. Jan Bańkowski Relacja filmowa na: http://www.lubaczow.tv/pl/42531/113695/Obchody_69._rocznicy_pacyfikacji_wsi_Rudka_przez_UPA.html Źródło: http://www.nowylubliniec.pl/nowosci,main,0,1,uroczystosci_w_rudce,364.html

  2. jax1 :

    A było: bestialskie wymordowanie i ograbienie ok. 6o tys. ludności polskiej od niemowlaków po starowiny przez złoczyńców ukraińskich, co dokumentują zwł. Władysław i Ewa Siemaszko w „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945” a to, może stanowić wzorzec dla IPN do opracowania ludobójstwa i grabieży na ludności polskiej dokonanej przez złoczyńców ukraińskich w 1939-1947.