W jednym z odcinków filmu dokumentalnego „OUN-UPA. Wojna na dwa fronty” wyprodukowanego przez ukraińską Telewizję NTN znaleźć można relację Mariji Boryszkewycz, członka OUN-UPA w latach 1942-1948, która w pełni ukazuje grozę sytuacji na Wołyniu w 1943 roku.
Marija Boryszkewycz opowiada o spotkaniu z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii, które o mały włos nie skończyło się tragicznie z powodu obecności w jej grupie dwóch młodych Polek.
Wspomnienie Mariji Boryszkewycz od 06:24 do 06:56 minuty programu. Tłumaczenie na język polski:
„My konopie wyrywałyśmy…, a idą nasi chłopcy, banderowcy, pewnie z 8 osób. I mama była z nami. I oni mówią: „Ciociu, dzień dobry, dobrego zdrowia, tam między wami nie ma Polaków?”. Mama mówi: „Nie, nie ma Polaków, tu są tylko moje dziewczyny”. Jakiś obcy zagląda w konopie, my tak troszkę przysiadłyśmy, schowałyśmy się, a on tak obejrzał, ale to był obcy. A jakby to był miejscowy i by zastał te dwie Polki – to by nas wszystkich zastrzelili…„.
tr/Kresy.pl
Szkoda, że ta telewizja nie zagłębi się w prawdziwą działalność UPA czyli mordowanie kobiet i dzieci oraz starców!!!
Czy można ten serial przetłumaczyć tak by polski widz mógł obejrzeć ze zrozumieniem?
Polecam: http://www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/165-upa,-bandera,-wo%C5%82y%C5%84,-pacyfikacja,-mordy,.html
Rocznica pacyfikacji wsi Rudki
W niedzielę, 12 maja 2013 r., odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę pacyfikacji wsi Rudka w pobliżu Brusna. Zebrano się przy krzyżu-pomniku upamiętniającym męczeńską śmierć kilkudziesięciu mieszkańców wsi. Uroczystość zorganizował Urząd Miasta i Gminy Cieszanów. W obchodach 69. rocznicy tych wydarzeń uczestniczyli przedstawiciele rodzin pomordowanych, władz samorządowych, księża, strzelcy z stacjonującej w Horyńcu-Zdroju 1 kampanii Jednostki Strzeleckiej 2033, Orkiestra Dęta z Cieszanowa oraz uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Nowym Lublińcu, którzy przygotowali i przedstawili okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Doroty Kucharskiej, p. Katarzyny Kustry-Brzeziak, p. Pawła Młodowca oraz p. Leokadii Szczygieł. Po części artystycznej odbył się apel poległych, a ksiądz z parafii Cieszanów odmówił modlitwy w intencji pomordowanych. Po okolicznościowych przemówieniach wręczone zostały odznaczenia organizacji kombatanckich. Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Cieszanowa. Fot. Jan Bańkowski Relacja filmowa na: http://www.lubaczow.tv/pl/42531/113695/Obchody_69._rocznicy_pacyfikacji_wsi_Rudka_przez_UPA.html Źródło: http://www.nowylubliniec.pl/nowosci,main,0,1,uroczystosci_w_rudce,364.html
A było: bestialskie wymordowanie i ograbienie ok. 6o tys. ludności polskiej od niemowlaków po starowiny przez złoczyńców ukraińskich, co dokumentują zwł. Władysław i Ewa Siemaszko w „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945” a to, może stanowić wzorzec dla IPN do opracowania ludobójstwa i grabieży na ludności polskiej dokonanej przez złoczyńców ukraińskich w 1939-1947.
http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zbrodnie-upa-nacjonalistyczna-nienawisc/