„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

Dyskryminacja w imię tolerancji, czyli o antyfaszyzmie

/
Futbol ma we współczesnej kulturze taką rangę, że ogniskuje…

Kaskadowy atak na lidera polskiej partii na Litwie

/
Redakcja "Gazety Polskiej" po raz kolejny dokonała wypełnionego…

Kiedy Mueller i Kongres USA zajmą się ingerencjami Izraela i Arabii Saudyjskiej w amerykańską politykę?

/
"Atmosfera w Stanach Zjednoczonych wokół możliwej ingerencji…
chin

Na przyjazd imperatora

/
Przyjazdowi prezydenta USA Donalda Trumpa do Polski towarzyszy…

Czy książkę „Dwa Królestwa” napisał Putin?

/
Jeśli wierzyć nagonce na wydawców, książkę wyprodukowała "kremlowska propaganda" w ramach "wojny hybrydowej". Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

Jak było na Wołyniu - relacja członka OUN-UPA

/
W jednym z odcinków filmu dokumentalnego "OUN-UPA. Wojna na dwa fronty" wyprodukowanego przez ukraińską Telewizję NTN znaleźć można relację Mariji Boryszkewycz, członka OUN-UPA w latach 1942-1948, która w pełni ukazuje grozę sytuacji na Wołyniu w 1943 roku.

Metamorfozy finalistek „Miss Polka Litwy 2013”

/
Gala finałowa wyborów „Dziewczyna »Kuriera Wileńskiego« — Miss Polka Litwy 2013” tuż-tuż. Odbędzie się 14 kwietnia w Wileńskim Pałacu Kultury i Sportu MSW. Zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Oprócz najpiękniejszych Polek Litwy na scenie wystąpi gwiazda wieczoru — Katarzyna Niemyćko, a także piosenkarka Greta Buzarewicz. Na gości czekają pokazy mody, atrakcje i niespodzianki.

Głos w dyskusji o Wołyniu

/
Pod koniec lat 1930-tych wśród członków OUN istniały różne projekty rozwiązania kwestii polskiej w trakcie przyszłej rewolucji narodowej: od przymusowej repatriacji kolonistów, zasiedlonych na Wołyniu i w Galicji w latach 1920-tych i 30-tych, do "ostatecznego rozwiązania" kwestii polskiej poprzez eksterminację części ludności polskiej i wypędzenia reszty.

W sprawie akcji "Wisła"

/
Co ciekawe: gdyby strona polska nie zdecydowała się na przeprowadzenie przymusowej deportacji ludności, to nigdy nie pokonałaby UPA. Nie utrzymałoby się tych osiemnaście sotni, ale nie zdołaliby nas zniszczyć całkowicie, jakieś formy oporu trwałyby i tliły się nadal. Prawdziwego patriotyzmu nie pokona najlepsza armia...

Polsko-ukraińskie pojednanie i "rzeź wołyńska"

/
We współczesnej świadomości Polaków najbardziej tragiczną kulminacją wrogości pomiędzy naszymi narodami jest "tragedia wołyńska". Tragiczne wydarzenia miały miejsce głównie w latach 1942-43 na terenach praktycznie całego ukraińskiego Polesia. Polacy określają te wydarzenia jako "rzeź wołyńska" przede wszystkim dlatego, że ofiarami tej antypolskiej akcji stała się w większości bezbronna ludność wołyńskich wiosek: mężczyźni i kobiety, ludzie starsi i dzieci.

Dał nam przykład Bonaparte-Czyli rzecz o tym jak Kresy moga wrócić do Macierzy

/
Wszystkim wiadomo że po odzyskaniu niepodległości powstało w Polsce wiele organizacji skupiającej w swoich szeregach byłych mieszkańców ,i coraz częściej ich potomków, Polskich Kresów Wschodnich.Podstawowym błędem jest postrzeganie utraty Kresów jako nieodwracalnego faktu i traktowanie ich jako pięknej legendy, a nie postrzeganie jako fizycznie istniejących ziem powrotu których do macierzy powinni dążyć dostępnymi metodami . Ich wadą jest właśnie to rozdrobnienie co powoduje, że nie są w obliczu naszych władz jakąkolwiek grupą społeczną mającą opinio twórczą siłę i pozbawione są jakiejkolwiek możliwości oddziaływania na nie.Nawet jeśli oficjalnie byłyby to organizacje pozarządowe to ilość członków (wyborców) takiego związku miałaby wpływ na decyzje Rządowe.Z tego powodu że nie jesteśmy jedyną grupą która w wyniku okupacji utraciła ojczyznę swoich przodków chcę zwrócić uwagę jak to robią inni.

"Swoboda" przeciw "liberastom"

/
Dziennikarz portalu Zaxid.net analizuje rozwijający się we Lwowie konflikt między nacjonalistami z partii "Swoboda" a liberalną inteligencją, uosabianą przez znane w Polsce osoby: Myrosława Marynowicza, Jarosława Hrycaka, Tarasa Wozniaka, Jurija Andruchowycza.

Ukraiński nacjonalizm po 1945 roku

/
Poniżej prezentujemy krótką analizę prof. Tarasa Kuzio, badacza ukraińskiego nacjonalizmu, na temat strategii nacjonalistów-imigrantów w czasach komunistycznych oraz w niepodległym państwie ukraińskim.

Nacjonalizm bez nacjonalistów

/
Największą zagadką zaplanowanych w przyszłym roku wyborów parlamentarnych na Ukrainie najprawdopodobniej będzie to, czy "Swoboda" wejdzie do Rady Najwyższej i czy zdoła utworzyć własną odrębną frakcję.

Czy mamy prawo zabijać Polaków?

/
Zapytałem kiedyś dziewczynkę ze wsi Huta w rejonie Równe, co wie o wydarzeniach z 1943 roku, o konflikcie z miejscowymi Polakami. "A to u nas tutaj byli Polacy?" - zdziwiła się.

Krakowscy radni PO na piwie z banderowcami

/
Pod Wawel przyjadą znani ze swych skrajnych poglądów antypolskich działacze "Swobody", którzy znajdą się w delegacji radnych ze Lwowa. Będą ich przyjmować radni PO. Co więcej, 28 maja ma być rozegrany piłkarski "mecz przyjaźni", a później oczywiście piwo i może jeszcze coś mocniejszego. Pełna fraternizacja.

UNA-UNSO kontra Grunwald

/
Kiedy Polacy popijali wódeczkę, Ukraińcy byli wykorzystywani jako mięso armatnie – przez tą nową wersję bitwy pod Grunwaldem, w Drohobyczu nie może stanąć pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Politycy ukraińscy rozgrywają hierarchów prawosławnych

/
W Polsce ukraińskie podziały polityczne sprowadzane są wyłącznie do prostej dychotomii "wschód - zachód". Tymczasem podziały te są znacznie bardziej skomplikowane, a politycy chcą w nie angażować Cerkwie. Dlatego szukają dostępu do hierarchów.

Mała ojczyzna to nie idea, lecz żywe doświadczenie

/
Żyjąc wśród starych lip w Matarni czuję się trochę tak, jak musieli się czuć ludzie mieszkający w polskich koloniach na Wołyniu - mówi Wojciech Wencel w rozmowie z portalem Kresy.pl

Obecność polskiego konsula obraża pielgrzymów?

/
Mocno zaprawiony polonofobią ukraiński nacjonalizm zaczyna zdobywać coraz silniejszą pozycję nie tylko w Cerkwi greckokatolickiej i Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu, ale także w Kościele rzymskokatolickim.

O Polakach, Ukraińcach, literaturze, przemytnikach i Vincenzie

/
Z Tarasem Prochaśką, ukraińskim pisarzem i publicystą, rozmawia Marcin Romer, redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego".

Ukraina wymaga cierpliwości i zrozumienia

/
Rozmowa z Jarosławem Hrycakiem, historykiem, dyrektorem Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu Lwowskiego, profesorem historii Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie

Kresy nie mają dziś swojej kontynuacji

/
„Któż zbadał puszcz litewskich przepastne krainy”. Co to znaczy dla dzisiejszego czytelnika „Pana Tadeusza”? Nic. Mogłoby to równie dobrze brzmieć „któż zbadał puszcz hiszpańskich przepastne krainy”. - mówi profesor Ryszard Legutko w rozmowie z portalem Kresy.pl

Słowacki niechciany w Kijowie

/
W 2002 r. w Warszawie wzniesiony został pomnik Tarasa Szewczenki. Rząd ukraiński zobowiązał się, że w drodze rewanżu w Kijowie powstanie pomnik Juliusza Słowackiego.

Haj zemla Jomu bude puhom

/
Reakcje po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego na zachodniej Ukrainie.

Spory o historię mogą przynieść porozumienie

/
Nie mam złudzeń, co do tego, że ekipa Wiktora Janukowycza, to przyjaciele Polski. Będą po prostu manipulować historią w przeciwnym kierunku.

Janukowycz uznaje stan faktyczny

/
Dopiero, kiedy społeczeństwo zacznie odczuwać efekty poprawy sytuacji ekonomicznej, będzie można pomyśleć o eksperymencie zbudowania narodu ukraińskiego.

Konieczne jest utrwalanie zmian, jakie zaszły na Wschodzie

/
Poparcie dla Ukrainy nie powinno oznaczać ignorowania odrodzenia ideologii doncowowsko-banderowskiej. Rozumiejąc jej niepodległościowy charakter nie możemy ignorować jej odpowiedzialności za wołyńskie ludobójstwo - pisze Marek Jurek.

Zostaję tu

/
- W moich kresowych tęsknotach nie chodzi o jakiś rewanżyzm, zaborczość, cofanie biegu dziejów, odbieranie Lwowa i Wilna. To jest po prostu sentyment - mówi Paweł Kukiz dla Kresy.pl.

Kraków to staroukraińskie miasto?

/
Kilka dni temu w siedzibie Lwowskiej Rady Obwodowej odbyła się prezentacja przewodnika turystycznego w formie mapy pt. "Ukraińskie miejsca w Polsce", z którego można się dowiedzieć, że Kraków to staroukraińskie miasto, a nazwa "Polska" pochodzi od ukraińskiego plemienia Polan.

Banderowcy i oprycznicy

/
Przychodzi nam być może znów wybierać mniejsze zło - z banderowcami przeciw oprycznikom czy z oprycznikami przeciw banderowcom?

Ukraińscy przesiedleńcy z Polski

/
Masowe wysiedlenia setek tysięcy Ukraińców z terytorium Polski do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (1944-1951) były długo tematem tabu. W rezultacie, ukraińskie społeczeństwo wciąż jest mało świadome tamtych wydarzeń. Wydaje się, że wiedzę o nich mają ty tylko ci, których one bezpośrednio dotknęły. Historycy oraz organizacje zrzeszające przesiedlonych i ich rodziny dopiero budzą świadomość o tamtych czasach.

Połonne prosi o pomoc

/
Za kilka, najdalej kilkanaście lat Polaków w Połonnem już nie będzie.

Ojciec Lech Dulęba OFM

/
Proboszcz parafii w Szarogrodzie p.w. św. Floriana i gwardian tamtejszego klasztoru franciszkanów.

Paweł Zalewski dla "Dzerkało Tyżnia"

/
"Jeśli Ukraina myśli o członkostwie w Unii Europejskiej, powinna zrewidować rolę Bandery w historii" - mówi polski europoseł Paweł Zalewski w wywiadzie dla ukraińskiego tygodnika "Dzerkało Tyżnia".

Jedna czy wiele Ukrain?

/
Czy można nazwać narodem ludzi mieszkających w jednym państwie, mających wspólną historię i tradycje? Czego brakuje Ukraińcom, aby raz i na zawsze zamknąć temat legitymizacji istnienia jednej, jednolitej Ukrainy? Rozmyślając nad tymi kwestiami, filozofowie społeczni, politolodzy i psychologowie zawsze napotykają na brakujące ogniwo tego równania. Ludzie żyjący na jednym terytorium i nawet posługujący się jednym językiem nie mogą stanowić społeczeństwa, jeśli nie utożsamiają się z tym społeczeństwem.

Jak powstał "Zapomnij o Kresach"

/
Z Piotrem Szelągowskim - współtwórcą fimu "Zapomnij o Kresach" rozmawia Władysław Lipiński.

Dwugłos o Banderze

/
Publikujemy udzielone portalowi Kresy.pl wypowiedzi Mykoły Riabczuka i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego poświęcone osobie i działalności lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, uhonorowanego w dniu 22 stycznia br. przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę tytułem Bohatera Ukrainy.

Nie tylko pomarańczami człowiek żyje

/
Pięć lat po pomarańczowej rewolucji Ukrainę czekają nieco mniej wzniosłe wybory.

Ojcu Bagińskiemu do sztambucha

/
Ojciec Bagiński liczy, że w końcu dojdziemy do porozumienia, będziemy wyznawać wspólną linię i zaprzestaniemy wyrażania emocji.

Moje serce zostało w Połonnem

/
Ks. Józef Pawluk jeszcze do niedawna był franciszkaninem, członkiem Prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie.

Inkulturacja czy ukrainizacja?

/
Ojciec Michał Bagiński musiał się sporo napocić, by spłodzić elaborat, w którym tłumaczy politykę i działania Zakonu Braci Mniejszych w Połonnem wobec tamtejszych Polaków.

Lwów spogląda w stronę Europy

/
Współczesny Lwów oczami francuskich dziennikarzy.

Kościelne rugi w Połonnem w świetle Bożego Słowa

/
Poniżej zamieszczamy, opublikowany na naszej stronie przez o. Michała Bagińskiego OFM, tekst, będący odpowiedzią na artykuł Marka Koprowskiego "Kościelene Rugi w Połonnem". Rdakcja portalu Kresy.pl stanowczo odcina się od treści poniższego listu. Zdecydowaliśmy się go opublikować tylko jako głos w dyskusji. W liście została zachowana oryginalna gramatyka i ortografia.

Ukraiński kłopot z Banderą

/
Nowy impuls kultowi Stepana Bandery nadał podział w obozie pomarańczowej rewolucji. Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko zaczęli zabiegać o głosy narodowego elektoratu i kokietować środowiska nacjonalistów.

"Ukraina rozpadnie się na trzy części"

/
Włoski magazyn geopolityczny Limes przepowiada rozpad Ukrainy na trzy części. Zdaniem ekspertów gazety, jego przyczyną może być zmiana układu geopolitycznego oraz coraz głębszy kryzys finansowy.

Kościelne rugi w Połonnem

/
Znany czytelnikom Kresów konflikt w Połonnem pomiędzy proboszczem parafii św. Anny a tamtejszymi Polakami, będącymi główną częścią jej wiernych, trwa nadal.

Dialog polsko-ukraiński istnieje

/
W wywiadzie przeprowadzonym przez Piotra Kościńskiego i Tatianę Serwetnyk prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko dokonuje trudnych do zaakceptowania analogii, jednocześnie przekonując, że Ukraińcy nie są wcale antypolscy.

Rozmowa z księdzem Tadeuszem Isakowiczem- Zaleskim

/
Uważam, że poważnym problemem będzie organizacja Euro 2012 we Lwowie. Już teraz warto pomyśleć, co się stanie, kiedy polskich kibiców sprowokuje się faszystowską czerwono-czarną flagą UPA?

Wołyń w mojej ograniczonej perspektywie

/
O tragedii Wołynia długo nie wiedziałem prawie nic, jako potomek obywatela Nowogródczyzny. Dopiero z czasem dotarło do mnie to i owo.

Kresy nie zrodzą nacjonalizmu

/
prof. Jan Żaryn w wywiadzie dla ,,Rzeczpospolitej’’ ocenia ostatnie publikacje na temat ludobójstwa na Kresach Wschodnich, zależności historycznych i sporów wokół ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.