„Ukraina rozpadnie się na trzy części”

Włoski magazyn geopolityczny Limes przepowiada rozpad Ukrainy na trzy części. Zdaniem ekspertów gazety, jego przyczyną może być zmiana układu geopolitycznego oraz coraz głębszy kryzys finansowy.

Jak pisze gazeta, w miejscu współczesnej Ukrainy powstanie:

– Ukraina wschodnia i Krym (obwody charkowski, ługański, doniecki, dniepropietrowski, zaporoski), które wejdą w skład Rosji;

– Ukraina środkowa (obwody czernihowski, sumski, żytomierski, kijowski, połtawski, winnicki, czerkaski, kirowogradzki, mikołajowski, odeski, chmielnicki, czerniowiecki), mająca wejść do „Unii Rosyjskiej”, której powstanie włoscy dziennikarze również przewidują;

– Ukraina zachodnia (obwody równieński, lwowski, tarnopolski, iwano-frankowski i zakarpacki) która ma zachować neutralność. Włoscy analitycy twierdzą również, że Wołyń przyłączy się do Białorusi.

Według autorów raportu, Stany Zjednoczone są bardzo zaniepokojone powrotem geopolitycznych ambicji Rosji. Ich zdaniem administracja prezydenta USA Baracka Obamy w niedalekiej przyszłości zetknie się z dwoma zagrożeniami dla bezpieczeństwa swojego kraju. Mają to być: rosnącą współzależność między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej, jak również dążenia Rosji do odzyskania strefy wpływów dawnego ZSRS, szczególnie na Bałkanach, w basenie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej oraz w Afryce. Waszyngton ma niepokoić również odradzająca się oś Berlin – Moskwa.

Jednak najgorsze dla Ameryki ma być powołanie „gazowego OPEC”, w skład którego wejdą kraje o największych rezerwach gazu – Rosja, Iran i Katar. Naturalnie, przewodnictwo tej grupy objęłaby Rosja. Korzystając ze wzmocnienia swojej pozycji, Kreml miałby dążyć do odbudowania swojej pozycji na obszarze postsowieckim, poprzez stworzenie „Unii Rosyjskiej”, która objęłaby wszystkie dawne republiki ZSRS.

Wydarzenia na Kaukazie, w tym wojna gruzińsko-rosyjska, wskazują – według włoskich analityków – na bezsilność USA, ale i całego Zachodu w tym regionie.

Korzystna dla imperialnych planów Moskwy ma być również sytuacja w Waszyngtonie, gdzie potężne zadłużenie tego państwa, praktycznie uniemożliwia mu realizowanie swoich zobowiązań wobec krajów, które określa „sojusznikami”, bądź „strategicznymi partnerami”.

Źródło: http://www.regnum.ru/news/1200177.html

Opracowanie: Albert Kwiatkowski
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz