Nowe pomniki Bandery

Do końca bieżącego roku zostanie ukończony Łuk Triumfalny za pomnikiem Stepana Bandery we Lwowie.

Jak poinformowała wykonująca prace miejska spółka budowlana, w tej chwili obłożono granitem już około 700 metrów kwadratowych powierzchni łuku.

Zgodnie z rozstrzygniętym w 2002 roku projektem, za 7-metrową figurą Bandery ma znajdować się 30-metrowy Łuk Triumfalny na czterech kolumnach. Każda ma symbolizować inny okres ukraińskiej historii: książęcy, kozacki, Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz współczesny. Całość została wyceniona na 8,5 miliona hrywien.

Monument Bandery we Lwowie będzie największą na Ukrainie budowlą poświęconą tej postaci. Jednak liderowi OUN, uznawanemu w Galicji Wschodniej za symbol walki o niepodległość, wzniesiono na tym terenie liczne pomniki oraz postumenty. W obwodzie lwowskim w miejscowościach: Borysław, Drohobycz, Dublany, Mościska, Stryj, Kamionka Bużańska, Welikoselki, Wola Zaderewacka, Czerwonogród (dawny Krystynopol), Truskawiec, Turka, Morszyn, Stary Sambór. W obwodzie tarnopolskim: Tarnopol, Brzeżany, Buczacz, Zaleszczyki, Krzemieniec, Trembowla, Podwołoczyska, Werbów, Kozówka, Strusów. W obwodzie iwanofrankowskim: Iwano-Frankowsk (dawny Stanisławów), Kałusz, Kołomyja, Horodenka, Hrabinka, Uhrynów Stary, Berezów Średni, Uzyn, Mykytynce.

W niedzielę 20 listopada br. odbędzie się uroczyste odsłonięcie kolejnego pomnika Bandery, w Samborze na Ziemi Lwowskiej, a niedługo później w sąsiednich Mostach Wielkich. „Myślę, że każde miasto w Galicji powinno mieć pomnik Bandery” – skomentował te wydarzenia dla portalu Zaxid.net przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Ołeh Pańkewycz z nacjonalistycznej partii „Swoboda”.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

tr/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   waldek_1981 :

   Obserwując zachowanie UE w spr. mniejszości polskiej na Litwie, możemy się spodziewać iż unia nie będzie się mieszała w sprawy polsko-ukraińskie. Należało by Bandere przed sądem postawić. Tylko że nie ukraińskim. Może wtedy gdy by został uznany za zbrodniarza wojennego unia nakazała by usunięcie pomników ale to raczej marzenia i tylko marzenia.

   • Avatar
    slonik :

    W sumie zgadzam się z Tobą. Tak sobie pomyślałem o tej naszej Unii i zastanawiam się po co taka Ukraina się tam pcha? To znaczy Ukraina po dopłaty ale po co Unia chce Ukrainę. Mało aktualnie UE ma problemów, a tu jeszcze składka na nowego członka Unii? Dyrektoriat Niemiec i Francji chyba jest w jakimś stopniu otumaniony ostatnimi problemami, a Ukraina potrzebuje sporo zachodniej kaski.

 1. Avatar
  hetmanski :

  W obwodzie lwowskim w miejscowościach: Borysław, Drohobycz, Dublany, Mościska, Stryj, Kamionka Bużańska, Welikoselki, Wola Zaderewacka, Czerwonogród (dawny Krystynopol), Truskawiec, Turka, Morszyn, Stary Sambór. W obwodzie tarnopolskim: Tarnopol, Brzeżany, Buczacz, Zaleszczyki, Krzemieniec, Trembowla, Podwołoczyska, Werbów, Kozówka, Strusów. W obwodzie iwanofrankowskim: Iwano-Frankowsk (dawny Stanisławów), Kałusz, Kołomyja, Horodenka, Hrabinka, Uhrynów Stary, Berezów Średni, Uzyn, Mykytynce.WE WSZYSTKIE TE MIEJSCA WCISKAJA POMNIKI LUDOBÓJCY ŻEBY UMNIEJSZYĆ POLSKI WYDZWIĘK TYCH MIEJSCOWOŚCI

 2. Avatar
  hetmanski :

  30-metrowy Łuk Triumfalny na czterech kolumnach. Każda ma symbolizować inny okres ukraińskiej historii: książęcy, kozacki, Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz współczesny. PRZYKLEIŁO SIĘ G..NO DO OKRĘTU I MÓWI PŁYNIEMY Tak wyglądają ,,historyczne korzenie .Może za wyjątkiem książęcego na cześć Jaremy Wiśniowieckiego.