Nowe pomniki Bandery

Do końca bieżącego roku zostanie ukończony Łuk Triumfalny za pomnikiem Stepana Bandery we Lwowie.

Jak poinformowała wykonująca prace miejska spółka budowlana, w tej chwili obłożono granitem już około 700 metrów kwadratowych powierzchni łuku.Zgodnie z rozstrzygniętym w 2002 roku projektem, za 7-metrową figurą Bandery ma znajdować się 30-metrowy Łuk Triumfalny na czterech kolumnach. Każda ma symbolizować inny okres ukraińskiej historii: książęcy, kozacki, Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz współczesny. Całość została wyceniona na 8,5 miliona hrywien.

Monument Bandery we Lwowie będzie największą na Ukrainie budowlą poświęconą tej postaci. Jednak liderowi OUN, uznawanemu w Galicji Wschodniej za symbol walki o niepodległość, wzniesiono na tym terenie liczne pomniki oraz postumenty. W obwodzie lwowskim w miejscowościach: Borysław, Drohobycz, Dublany, Mościska, Stryj, Kamionka Bużańska, Welikoselki, Wola Zaderewacka, Czerwonogród (dawny Krystynopol), Truskawiec, Turka, Morszyn, Stary Sambór. W obwodzie tarnopolskim: Tarnopol, Brzeżany, Buczacz, Zaleszczyki, Krzemieniec, Trembowla, Podwołoczyska, Werbów, Kozówka, Strusów. W obwodzie iwanofrankowskim: Iwano-Frankowsk (dawny Stanisławów), Kałusz, Kołomyja, Horodenka, Hrabinka, Uhrynów Stary, Berezów Średni, Uzyn, Mykytynce.

W niedzielę 20 listopada br. odbędzie się uroczyste odsłonięcie kolejnego pomnika Bandery, w Samborze na Ziemi Lwowskiej, a niedługo później w sąsiednich Mostach Wielkich. „Myślę, że każde miasto w Galicji powinno mieć pomnik Bandery” – skomentował te wydarzenia dla portalu Zaxid.net przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Ołeh Pańkewycz z nacjonalistycznej partii „Swoboda”.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

tr/Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • waldek_1981 :

   Obserwując zachowanie UE w spr. mniejszości polskiej na Litwie, możemy się spodziewać iż unia nie będzie się mieszała w sprawy polsko-ukraińskie. Należało by Bandere przed sądem postawić. Tylko że nie ukraińskim. Może wtedy gdy by został uznany za zbrodniarza wojennego unia nakazała by usunięcie pomników ale to raczej marzenia i tylko marzenia.

   • slonik :

    W sumie zgadzam się z Tobą. Tak sobie pomyślałem o tej naszej Unii i zastanawiam się po co taka Ukraina się tam pcha? To znaczy Ukraina po dopłaty ale po co Unia chce Ukrainę. Mało aktualnie UE ma problemów, a tu jeszcze składka na nowego członka Unii? Dyrektoriat Niemiec i Francji chyba jest w jakimś stopniu otumaniony ostatnimi problemami, a Ukraina potrzebuje sporo zachodniej kaski.

 1. hetmanski :

  W obwodzie lwowskim w miejscowościach: Borysław, Drohobycz, Dublany, Mościska, Stryj, Kamionka Bużańska, Welikoselki, Wola Zaderewacka, Czerwonogród (dawny Krystynopol), Truskawiec, Turka, Morszyn, Stary Sambór. W obwodzie tarnopolskim: Tarnopol, Brzeżany, Buczacz, Zaleszczyki, Krzemieniec, Trembowla, Podwołoczyska, Werbów, Kozówka, Strusów. W obwodzie iwanofrankowskim: Iwano-Frankowsk (dawny Stanisławów), Kałusz, Kołomyja, Horodenka, Hrabinka, Uhrynów Stary, Berezów Średni, Uzyn, Mykytynce.WE WSZYSTKIE TE MIEJSCA WCISKAJA POMNIKI LUDOBÓJCY ŻEBY UMNIEJSZYĆ POLSKI WYDZWIĘK TYCH MIEJSCOWOŚCI

 2. hetmanski :

  30-metrowy Łuk Triumfalny na czterech kolumnach. Każda ma symbolizować inny okres ukraińskiej historii: książęcy, kozacki, Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz współczesny. PRZYKLEIŁO SIĘ G..NO DO OKRĘTU I MÓWI PŁYNIEMY Tak wyglądają ,,historyczne korzenie .Może za wyjątkiem książęcego na cześć Jaremy Wiśniowieckiego.