Wyższy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał za zgodne z prawem odebranie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Tym samym utrzymał w mocy orzeczenie sądu w Doniecku o bezprawnym przyznaniu tego tytułu Banderze przez prezydent Wiktora Juszczenkę.

Sąd podjął też podobną decyzję jeśli chodzi o tytuł Bohatera Ukrainy przyznany dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi.

Kolegium sędziów nie uznało skarg w tej sprawie złożonych przez Wiktora Juszczenkę, syna Romana Szuchewycza – Jurija, wnuka Stepana Bandery i innych obywateli Ukrainy.

Przedstawiciel Bandery Roman Oriechow już zapowiedział, że jego klient nie „odda” tytułu dopóki decyzji w tej sprawie nie podejmie Sąd Najwyższy.

Wiktor Juszczenko 22 stycznia 2010 roku, na krótko przed odejściem z urzędu prezydenta, uhonorował Stepana Banderę tytułem Bohatera Ukrainy. Romanowi Szuchewyczowi przyznał ten tytuł jeszcze w październiku 2007 roku. W kwietniu ubiegłego roku sąd w Doniecku odebrał im te tytuły.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz