24 proc. Ukraińców popiera ideę uznania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii za formacje walczące o niepodległość, 57 proc. jest przeciw, a 19 proc. nie ma zdania w tej sprawie – wynika z sondażu opublikowanego przez grupę „Rating”.

Jak podkreślają eksperci, stosunek opinii publicznej na Ukrainie do tej sprawy nie jest jeszcze ugruntowany i waha się w kolejnych latach: podczas gdy w 2011 roku poziom poparcia dla OUN-UPA wzrósł z 20 do 27 proc., to w 2012 r. zmniejszył się – do 24 proc., tj. mniej niż w minionym roku, ale więcej niż w 2010.

Najwięcej zwolenników OUN-UPA jest wśród elektoratu partii „Swoboda” (90 proc.), a najmniej wśród Komunistycznej Partii Ukrainy (90 proc. przeciw). Wyborcy Batkiwszczyny, Frontu Zmian, Pozycji Obywatelskiej i partii „UDAR” Witalija Kliczki są podzieleni mniej więcej po połowie. Natomiast wśród elektoratu Partii Regionów (83 proc.), „Silnej Ukrainy” (63 proc.), Partii Ludowej (67 proc.) dominują przeciwnicy OUN-UPA.

Badania przeprowadzono w dniach 10-24 lutego 2012 roku na grupie 4 000 osób w wieku powyżej 18 lat.

tr/Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zap
    zap :

    Badanie pokazuje to co daje się odczuć będąc na Ukrainie OUN-UPA to żadni boahterowie dla większości normalnych Ukraińców!!! MOzna tylko pogratulować Ukraińcom, że nie dali sobie narzucić „szemranych” bohaterów!