Władimir Putin twierdzi, że Rosja weszła w posiadanie nowoczesnych systemów uzbrojenia, zdolnych do obejścia jakichkolwiek współczesnych systemów przeciwrakietowych. Podkreślał też, że rosyjska armia dysponuje również pociskami ponaddźwiękowymi oraz bronią laserową.

W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie do rosyjskiego Zgromadzenia Narodowego, czyli obu połączonych izb rosyjskiego parlamentu. W trakcie swojego wystąpienia Putin poinformował, że Rosja przeprowadziła testy nowego pocisku manewrującego z napędem nuklearnym. Powiedział, że ta nowa broń ma nieograniczony zasięg i może obejść wszelkie dostępne systemy obrony przeciwrakietowej. – Nikt na świecie nie ma nic podobnego – podkreślił Putin. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o tzw. perspektywiczny bojowy blok, przeznaczony do przenoszenia rakiety „Sarmat”. Według rosyjskich źródeł blok jest w stanie rozwijać prędkość 7 tys. km na godzinę i manewrować w czasie lotu. Ma on być zdolny do uderzania w cele, atakując ze strony zarówno Bieguna Północnego, jak i Bieguna Południowego. System „Sarmat” ma zastąpić starsze, sowieckie międzykontynentalne rakiety balistyczne systemu Wojewoda.

PRZECZYTAJ: Rosja przebije Tarczę?

Czytaj również: Zamaskowany diabeł

Jednocześnie, Putin wyjaśniał, że Rosja opracowała stosunkowo niewielki system napędu jądrowego o wielkiej mocy, który może być instalowany na pociskach manewrujących, zapewniając im praktycznie nieograniczony zasięg oraz praktyczną niewrażliwość na systemy obrony powietrznej.

Ponadto, Putin poinformował również o innych rodzajach broni, które  Rosja opracowuje lub testuje. Wymienił tu pociski ponaddźwiękowe systemu „Kindżał”, które według niego od ubiegłego już są w jej posiadaniu oraz podwodny bezzałogowy pojazd zdolny do przenoszenia ładunku jądrowego oraz przemieszczania się na bardzo dużych głębokościach z większą prędkością, niż wiele okrętów nawodnych. Putin potwierdził też prowadzenie zaawansowanych prac nad bronią laserową, w kontekście systemu obrony, której pierwsze egzemplarze trafiły już na stan armii.

Czytaj również: Szwecja potwierdza istnienie rosyjskich dronów podwodnych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych

Putin zapewniał, że dla nowych rodzajów broni nie są groźne „żadne systemy obrony przeciwrakietowej, nawet perspektywiczne”. Ponadto oświadczył, że Rosja stworzyła wzdłuż swoich granic nieprzerwany ciąg pola ścisłej obserwacji radarowej z systemem wczesnego ostrzegania przeciwrakietowego. Zaznaczył, że luki w tym zakresie, które powstały po rozpadzie ZSRR, zostały już uzupełnione.

Putin zaznaczył też w tym kontekście, że Rosja ostrzegała wcześniej USA, iż w odpowiedzi na rozwijanie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej będzie podejmować odpowiednie działania.

– Przez lata, odkąd Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się z traktatu ABM [Anti-Ballistic Missile Treaty – red.], pracowaliśmy intensywnie nad sprzętem i bronią nowej generacji. Pozwoliło to poczynić szybkie kroki w tworzeniu nowych rodzajów broni strategicznej – mówił Putin. Zaznaczył, że amerykański system globalnej obrony przeciwrakietowej jest tworzony głównie przeciwko pociskom strategicznym poruszającym się po torach balistycznych, które stanowią podstawę sił odstraszania nuklearnego Rosji i innych krajów posiadających broń jądrową. – W związku z tym Rosja opracowała i udoskonala umiarkowane kosztowo, ale wysoce efektywne systemy omijania obrony przeciwrakietowej, które są instalowane na naszych międzykontynentalnych rakietach balistycznych.

Rosyjski prezydent podkreślał też, że poprzez rozbudowę system amerykańskiej tarczy antyrakietowej, nowy traktat START, dotyczący redukcji broni strategicznej, dezawuuje się, a równowaga strategiczna jest naruszana. Podkreślił, że gdyby Rosji nie robiła nic, to jej potencjał nuklearny zostałby całkowicie zniwelowany, bo wszelkie pociski balistyczne byłyby przechwytywane i niszczone. Dodał, że mimo protestów ze strony Moskwy, USA rozwijają swój system antyrakietowy. Wymienił system już działające na Alasce i w Kalifornii, a także dwa nowe stanowiska w Europie: w Rumunii i w Polsce, wyposażone w pociski przechwytujące. Jego zdaniem, ta liczba będzie dalej rosła, na co wskazują plany rozlokowania rakiet przechwytujących w Korei Południowej i w Japonii. Przypomniał też, że amerykański system obejmuje też kilkanaście okrętów wojennych, z których część wysłano w rejony nieodległe od granic Rosji. Putin podkreślił, że w związku z tym Rosja została zmuszona do opracowania nowoczesnego rakietowego systemu uderzeniowego, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Przeczytaj: Ostrzeżenie Putina: tarcza antyrakietowa grozi konfliktem na skalę globalną. Pełny tekst przemówienia [+VIDEO]

Prezydent Rosji podkreślił też, że rozwijana jest rosyjska marynarka wojenna, a także projekty arktyczne:

– Nasza flota arktyczna była, pozostaje i będzie najpotężniejsza na świecie. Realizacja projektów w Arktyce i wzmacnianie tam infrastruktury transportowej i wojskowej pozwoli Rosji zadbać o swoje interesy w tym strategicznie ważnym regionie.

PAP/ TASS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply