Rosja dysponuje podwodnymi dronami uzbrojonymi w broń jądrową?

Podwodny dron to autonomiczna torpeda zdolna przenosić broń jądrową.

Projekt Nuclear Posture Review (NPR) na rok 2018 – dokumentu Pentagonu określającego rolę broni atomowej w amerykańskiej strategii bezpieczeństwa potwierdza, że Rosja posiada podwodne drony atomowe. – podał w sobotę portal Defense News. Jak podkreślono, wcześniej Pentagon publicznie nie potwierdzał istnienia takiej broni w rosyjskim arsenale.

Oprócz modernizacji “starych” sowieckich systemów nuklearnych, Rosja rozwija i wdraża nowe głowice nuklearne i wyrzutnie – napisano w projekcie NPR ujawnionym przez Huffington Post. – Starania te obejmują wiele ulepszeń każdego elementu rosyjskiej triady nuklearnej: strategicznych bombowców, rakiet wystrzeliwanych z morza oraz rakiet wystrzeliwanych z lądu. Rosja rozwija także co najmniej dwa nowe systemy o zasięgu międzykontynentalnym – naddźwiękowy pojazd ślizgowy i nową międzykontynentalną, uzbrojoną w broń jądrową autonomiczną torpedę podwodną.

Jak pisze Defense News, na podstawie kopii NPR opublikowanej przez Huffington Post ciężko stwierdzić, czy Rosjanie już włączyli atomowe drony do swojego arsenału. Portal przypomina jednak, że broń ta, nazwana przez Pentagon „Kanionem”, a przez Rosjan Oceanicznym Systemem Wielozadaniowym Status-6, była testowana przynajmniej raz – w listopadzie 2016 roku wywiad USA odkrył, że Status-6 został wystrzelony próbnie z rosyjskiego okrętu podwodnego klasy Sarow. Dron został opracowany przez biuro projektowe Rubin, jednego z największych rosyjskich konstruktorów łodzi podwodnych. Ma mieć zasięg 6,2 tys. mil, osiągać szybkość maksymalną 56 węzłów i zanurzenie 3280 stóp. Rosyjskie źródła wskazują, że drona można wyposażyć w głowicę nuklearną o mocy 100 megaton.

Defense News nie wyklucza, że w ostatecznej wersji Nuclear Posture Review wzmianki o Status-6 nie pojawią się. Niemniej portal skłania się ku opinii, że pisząc o tym w projekcie NPR Pentagon już potwierdził istnienie tej broni.

CZYTAJ TAKŻE: US Navy sformowała pierwszą eskadrę podwodnych dronów

Kresy.pl / Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply