Prototyp karabinu dla strzelców wyborowych stworzony na podstawie Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot, został zaprezentowany na poligonie w Toruniu.

Obecnie Wojsko Polskie używa pięciu typów karabinów dla strzelców wyborowych wyborowych: TOR o kalibrze 12,7 mm i BOR o kalibrze 7,62 mm – polskiej produkcji, TRG-21 i TRG-22 – oba o kalibrze 7,62 mm – produkcji fińskiej oraz rosyjskich karabinów SWD (tzw. Dragunow) o kalibrze 7,62 mm.

W największych ilościach wojsko posiada właśnie SWD, jednak w najbliższych latach mają zostać wycofane ze służby, z powodu przestarzałej konstrukcji oraz zasilania pociskami 7,62 mm × 54R, stosowanymi w armiach państw byłego Układu Warszawskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Umowa o wartości 500 mln zł na karabinki MSBS-Grot podpisana

Radomski „Łucznik” chciałby, aby SWD zastąpiła ich konstrukcja, zaprezentowany kilka dni temu MSBS-7,62N, czyli prototypowy karabin samopowtarzalny na amunicję 7,62 mm × 51 NATO, używaną w państwach Sojuszu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

MSBS-7,62N powstał on na bazie Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot. Konstruktorzy z Łucznika podkreślają, że zaprezentowany karabin różni od Grota wieloma elementami. Zmieniono lufę, komorę zamkową, gniazdo magazynka oraz komorę spustową.

W pokazie zorganizowanym na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek operacyjnych, instruktorzy szkolenia strzelców wyborowych oraz oficerowie wojsk obrony terytorialnej, do których trafiłby nowe karabiny.

Ponieważ jesteśmy na etapie prototypów, taki pokaz to doskonała okazja do zebrania opinii i uwag konstrukcyjnych, które w formie poprawek możemy natychmiast wprowadzić do naszego projektu – tłumaczy Julia Grzesiak, rzecznik prasowy Fabryki Broni „Łucznik”. Zaznaczyła również, że prototypy broni z uwzględnionymi już ocenami żołnierzy, na przełomie kwietnia i maja zostaną poddane kolejnym publicznym testom.

W trakcie pokazu nowego karabinu wyborowego inżynierowie z Radomia przyznali, że trwają prace nad jeszcze jednym MSBS-em: modelem samopowtarzalnym o kalibrze 7,62 mm z lufą o długości 406 mm, przeznaczonym dla jednostek powietrznodesantowych.

Kresy.pl / polska-zbrojna.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz