Prototyp karabinu dla strzelców wyborowych stworzony na podstawie Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot, został zaprezentowany na poligonie w Toruniu.

Obecnie Wojsko Polskie używa pięciu typów karabinów dla strzelców wyborowych wyborowych: TOR o kalibrze 12,7 mm i BOR o kalibrze 7,62 mm – polskiej produkcji, TRG-21 i TRG-22 – oba o kalibrze 7,62 mm – produkcji fińskiej oraz rosyjskich karabinów SWD (tzw. Dragunow) o kalibrze 7,62 mm.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4649.49 PLN    (21.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W największych ilościach wojsko posiada właśnie SWD, jednak w najbliższych latach mają zostać wycofane ze służby, z powodu przestarzałej konstrukcji oraz zasilania pociskami 7,62 mm × 54R, stosowanymi w armiach państw byłego Układu Warszawskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Umowa o wartości 500 mln zł na karabinki MSBS-Grot podpisana

Radomski „Łucznik” chciałby, aby SWD zastąpiła ich konstrukcja, zaprezentowany kilka dni temu MSBS-7,62N, czyli prototypowy karabin samopowtarzalny na amunicję 7,62 mm × 51 NATO, używaną w państwach Sojuszu.

MSBS-7,62N powstał on na bazie Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot. Konstruktorzy z Łucznika podkreślają, że zaprezentowany karabin różni od Grota wieloma elementami. Zmieniono lufę, komorę zamkową, gniazdo magazynka oraz komorę spustową.

W pokazie zorganizowanym na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek operacyjnych, instruktorzy szkolenia strzelców wyborowych oraz oficerowie wojsk obrony terytorialnej, do których trafiłby nowe karabiny.

Ponieważ jesteśmy na etapie prototypów, taki pokaz to doskonała okazja do zebrania opinii i uwag konstrukcyjnych, które w formie poprawek możemy natychmiast wprowadzić do naszego projektu – tłumaczy Julia Grzesiak, rzecznik prasowy Fabryki Broni „Łucznik”. Zaznaczyła również, że prototypy broni z uwzględnionymi już ocenami żołnierzy, na przełomie kwietnia i maja zostaną poddane kolejnym publicznym testom.

W trakcie pokazu nowego karabinu wyborowego inżynierowie z Radomia przyznali, że trwają prace nad jeszcze jednym MSBS-em: modelem samopowtarzalnym o kalibrze 7,62 mm z lufą o długości 406 mm, przeznaczonym dla jednostek powietrznodesantowych.

Kresy.pl / polska-zbrojna.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz