Rosja wzmocni Strategiczne Siły Rakietowe o dodatkowe wyrzutnie systemów Jars i Awangard [+VIDEO]

W przyszłym roku Rosja chce mieć kilkanaście nowych wyrzutni systemów balistycznych w gotowości bojowej. Chodzi o rakietowe systemy międzykontynentalne Jars oraz kompleksy hipersoniczne Awangard.

Podczas poniedziałkowego spotkania w rosyjskim ministerstwie obrony, minister Siergiej Szojgu ogłosił, że Strategiczne Siły Rakietowe Rosji w 2021 roku otrzymają 13 wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych Jars i Awangard.

„W 2021 roku Ministerstwo Obrony upora się z szeregiem priorytetowych zadań przezbrojeniowych. Będzie musiało postawić 13 wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych Jars i Awangard w gotowość bojową w Strategicznych Siłach Rakietowych” – powiedział Szojgu, cytowany przez agencję Tass.

Szojgu dodał też, że Rosja planuje zakończenie budowy niezbędnej dla systemów balistycznych Jars i Awangard infrastruktury w Kozielsku, Jasnym, Użurze, Nowosybirsku i Joszkar-Oła. Dzięki dodatkowym funduszom, udział zaawansowanego uzbrojenia w Strategicznych Siłach Rakietowych ma wynieść ponad 88 procent.

Moskwa już wcześniej zapowiadała, że uzbroi strategiczne siły rakietowe w międzykontynentalne systemy Jars do 2024 roku.

RS-24 Jars to rosyjski system rakiet strategicznych składający się z ruchomego lub opartego na silosie międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe. System został opracowany przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej pod kierunkiem profesora Rosyjskiej Akademii Nauk Jurija Solomonowa. Jars to modyfikacja systemu rakietowego Topol-M.

Pierwszy pułk uzbrojony w międzykontynentalne pociski balistyczne Jars objął służbę bojową w dywizji rakietowej Teikowo w centralnej Rosji w marcu 2011 roku. Według źródeł sześć dywizji rakietowych zostało już przezbrojonych w rosyjskie mobilne międzykontynentalne pociski balistyczne. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło we wrześniu, że dywizja rakietowa Strategicznych Sił Rakietowych stacjonująca w Irkucku na Syberii została wyposażona RS-24 Jars.

Rosyjskie strategiczne siły rakietowe obsługują obecnie osiem typów systemów rakietowych. Obejmują one pięć typów silosów: Wojewoda, Stiletto, Topol-M, Jars i Awangard. W skład mobilnej grupy wchodzą międzykontynentalne systemy Topol-M i Jars. Rosja planuje stopniowe przezbrojenie wszystkich swoich formacji rakietowych w najnowsze systemy rakietowe.

W ubiegłym tygodniu rosyjskie media podały, że po raz pierwszy zaprezentowano nagranie rakietowego kompleksu hipersonicznego z kierowanym blokiem bojowym Awangard. Rakietę pokazano „na żywo” w jednej z sal audytoryjnych akademii rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych, jako „model do nauki”.

Niedługo później rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie wideo, na którym pokazano ładowanie rakiety balistycznej kompleksu Awangard do silosa-wyrzutni w obwodzie orenburskim. Tamtejsze jednostki strategicznych sił rakietowych są wyposażane w ten nowy system uzbrojenia.

„Kompleks rakietowy Awangard z blokiem hipersonicznym efektywnie uzupełni systemy uzbrojenia Strategicznych Sił Rakietowych i rozszerzy możliwości bojowe zgrupowania. Przezbrojenie pozwoliło zwiększyć udział nowoczesnych rakietowych kompleksów przeznaczenia strategicznego i możliwości zgrupowania do wypełniania zadań z zakresu odstraszania nuklearnego” – podał rosyjski resort obrony.

Według dowódcy rosyjskich strategicznych sił rakietowych, gen. płk. Siergiej Karakajew uważa, że system Awangard w pełni zasługuje na swoją nazwę, gdyż „idzie pierwszy w awangardzie tworzenia nowych typów uzbrojenia, otwierając erę strategicznej broni hipersonicznej”. Generał zaznaczył, że Rosja jako pierwsza na świecie pozyskała aparat latający rozwijający prędkość Mach 20, potrafiąc przy tym wykonywać nieoczekiwane manewry i razić cele z różnych kierunków.

Przypomnijmy, że system Awangard trafił na wyposażenie rosyjskich wojsk w końcu 2019 roku.

Awangard to międzykontynentalny system uzbrojenia, który dzięki hipersonicznemu pojazdowi szybującemu z napędem (technologia „boost-glide”) jest w stanie osiągać prędkość hipersoniczną, nawet rzędu Mach 27, czyli przekraczające prędkość dźwięku ponad dwudziestosiedmiokrotnie (około 32 000 km/godz.) w gęstych warstwach atmosfery, manewrując przy tym i zmieniając tor i pułap lotu. Pozwala im to na skuteczne omijanie obrony przeciwrakietowej. Ich zasięg wynosi ok. 6 tys. km.

Należy zaznaczyć, że rosyjskie wojsko jest jedynym źródłem informacji na temat systemu Awangard, dlatego nie można rzetelnie zweryfikować danych technicznych o nowym uzbrojeniu. Jeżeli prezentowane parametry są prawdziwe, to oznacza, że system Awangard jest w zasadzie nieuchwytny dla współczesnej obrony przeciwrakietowej.

TASS / lenta.ru / rg.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply