Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że pierwszy pułk hipersonicznego systemu uzbrojenia Awangard trafił na wyposażenie armii rosyjskiej.

„Minister Obrony Rosji gen. armii Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina o uzbrojeniu pierwszego pułku w najnowszy system pocisków strategicznych Awangard i oddaniu go do służby bojowej od 10:00 czasu moskiewskiego 27 grudnia 2019 r.” – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MON.

Pułk prawdopodobnie będzie stacjonować w 13. Dywizji Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia w miejscowości Dombarowskij w obwodzie orenburskim przy granicy z Kazachstanem. Tam rok temu przeprowadzono ostateczne testy sytemu.

Przeczytaj także: Rosja ogłosiła sukces systemu rakietowego Awangard [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Awangard to międzykontynentalny system uzbrojenia, który dzięki hipersonicznemu pojazdowi doładowania jest w stanie wystrzelić pociski manewrujące przekraczające prędkość dźwięku ponad dwudziestokrotnie. Pociski są wynoszone w wyższe partie atmosfery oraz mogą wykonywać poziomie i pionowe manewry, co pozwala im na skuteczne omijanie obrony przeciwrakietowej. Ich zasięg wynosi ok. 6 tys. km.

Rosyjskie wojsko jest jedynym źródłem informacji na temat systemu Awangard, dlatego nie można rzetelnie zweryfikować danych technicznych o nowym uzbrojeniu. Jeżeli prezentowane parametry są prawdziwe, to oznacza, że system Awangard jest w zasadzie nieuchwytny dla współczesnej obrony przeciwrakietowej.

Czytaj także: Putin o globalnej wojnie atomowej: Rosjanie zginą i pójdą do nieba, a ich wrogowie zdechną

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / TASS

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz