Prezydent Rosji Władimir Putin wziął w czwartek udział w posiedzeniu Klubu Wałdajskiego – międzynarodowego forum dyskusyjnego skupiającego polityków i ekspertów ds. Rosji. Poruszył na nim sprawę polityki obronnej Rosji. – podaje agencja TASS.

Pytany o to, jakich konfliktów boi się Rosja, Putin odpowiedział, że „my w ogóle niczego się nie boimy”. Rosyjski prezydent chwalił się modernizacją uzbrojenia rosyjskiej armii, m.in. pociskami hipersonicznymi Awangard, które wedle jego zapowiedzi mają być wprowadzone do uzbrojenia w ciągu najbliższych miesięcy. Według niego nikt poza Rosją nie ma precyzyjnej broni hipersonicznej. Jak twierdził, Rosja „prześcignęła wszystkich partnerów i konkurentów w tej sferze”.

PRZECZYTAJ: USA nie obroniłoby się przed chińską i rosyjską bronią hipersoniczną

Putin zapewniał także, że w rosyjskiej doktrynie obronnej nie ma jądrowego uderzenia prewencyjnego. „Nasza koncepcja to kontratak, to znaczy że jesteśmy gotowi do użycia broni jądrowej tylko wtedy, gdy jesteśmy przekonani, że potencjalny agresor uderza w nasze terytorium” – mówił.

Putin wyjaśniał, że realizacja takiej koncepcji jest możliwa dzięki systemowi wczesnego ostrzegania o ataku rakietowym, który w ciągu kilku sekund wykrywa start rakiet z dowolnego terytorium, a także określa ich trajektorię i rejony, które mogą być zaatakowane.

Jak tłumaczył rosyjski prezydent, jądrowa odpowiedź Rosji oznacza „światową katastrofę”, ale Rosja nie będzie inicjatorem tej katastrofy.

„Agresor powinien wiedzieć, że odwet jest nieunikniony, że zostanie zniszczony. A my, ofiary agresji, jako męczennicy trafimy do raju, a oni po prostu zdechną, dlatego że nawet nie zdążą się pokajać”. – żartował Putin.

Jako inne zagrożenia Putin wymienił terroryzm, zmiany klimatyczne i rozprzestrzenianie broni masowej zagłady.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Putin: Amerykańska tarcza antyrakietowa jest bezużyteczna wobec naszej broni

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Zaznaczam ,że Władimir nie jest postacią z mojej bajki,ale pod tym co powiedział, podpisuje się obiema rękoma.Ponieważ zauważyłem ,że wśród waszyngtońskich jastrzębi, jest pewna grupa stawiająca na konfrontację z Rosją.Grupa która naiwnie myśli ,że przeżyje konflikt atomowy? No chyba ,że mają schrony na Księżycu ?