Prezydent Władimir Putin udzielił wywiadu telewizji NBC News.

Przypomnijmy, że Putin podczas przemówienia do Zgromadzenia Federalnego Putin nie tylko przypomniał o rosyjskiej doktrynie nuklearnej, lecz również powiedział, że Rosja weszła w posiadanie nowoczesnych systemów uzbrojenia, zdolnych do obejścia jakichkolwiek współczesnych systemów przeciwrakietowych. Podkreślał też, że rosyjska armia dysponuje również pociskami ponaddźwiękowymi oraz bronią laserową.

Po tym wystąpieniu, Putin udzielił wywiadu amerykańskiej dziennikarce Megyn Kelly. Nowa broń ogłoszona przez Rosję jest tak zaawansowana, że pieniądze amerykańskich podatników wydane na obronę antyrakietową “zostały wyrzucone na wiatr”, powiedział Putin.

“Każdy system broni, o którym dzisiaj mówiłem, z łatwością przewyższa system obrony przeciwrakietowej, [choć] niektóre z nich muszą jeszcze zostać dopracowane. Inne są już dostępne dla żołnierzy i gotowe do walki” – podkreślił rosyjski prezydent.

Putin dodał, że osoby, które ogłosiły nową zimną wojnę, nie są analitykami, lecz propagandystami. Według rosyjskiego prezydenta, nowe rosyjskie systemy broni są odpowiedzią na wycofanie się Stanów Zjednoczonych w 2002 roku z Traktatu ABM z 1972 roku, który zabraniał tworzenie systemów obrony antyrakietowej. “Jeśli mamy mówić o wyścigu zbrojeń, to właśnie w tym momencie rozpoczął się ów wyścig zbrojeń” – powiedział Putin.

Przypomniał również, że oferował Waszyngtonowi współpracę przy budowie szerszego systemu antyrakietowego, lecz oferta została odrzucona i wobec tego musiał podjąć działania w interesie Rosji.

“Zamiast sobie wzajemnie grozić, wielkie mocarstwa powinny połączyć swoje wysiłki w zakresie obrony przed terroryzmem”- ocenił Putin.

Kresy.pl / NBC News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply