Próby państwowe rosyjskich pocisków hipersonicznych Cyrkon mają zakończyć się pod koniec 2021 roku, a w 2022 roku mają ruszyć seryjne dostawy tej broni – twierdzi resort obrony Rosji. Potrzebne są jeszcze próby odpalania “hipersoników” z okrętów podwodnych.

W piątek rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko ogłosił, że państwowe testy rakietowych pocisków hipersonicznych Cyrkon zakończą się w 2021 roku, po próbach odpalania ich z okrętów podwodnych. Zaznaczył przy tym, że podczas próbnego wystrzeliwania tych pocisków z pokładu fregaty Admirał Gorszkow, pocisk osiągnął prędkość Mach 8.

„Te pozytywne rezultaty sprawiają, że możliwe będzie rozpoczęcie kolejnego etapu prób: odpalanie [pocisków hipersonicznych – red.] z krążowników podwodnych” – powiedział Kriworuczko. „Próby państwowe zgodnie z oczekiwaniami mają zakończyć się pod koniec 2021 roku, a seryjne dostawy powinny zacząć się w 2022 roku”.

Kriworuczko poinformował też, że 13. Dywizja Rakietowa rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych kontynuuje przezbrajanie się na najnowsze systemy Awangard. W grudniu 2020 roku dwie rakiety z hiperonicznym ładunkiem ślizgowym weszły do służby. Ponadto, w tym samym miesiącu strategiczny krążownik podwodny Władimir Monomach odpalił salwę czterech rakiet Buława z Morza Ochockiego do celów w odległości 5,5 tys. km. Próba ta, według strony rosyjskiej, potwierdziła jakość i niezawodność tej broni.

Przeczytaj: Rosja wzmocni Strategiczne Siły Rakietowe o dodatkowe wyrzutnie systemów Jars i Awangard [+VIDEO]

Jak informowaliśmy wcześniej, w grudniu ub. roku rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło, że fregata Projektu 22350 „Admirał Gorszkow” przeprowadziła zakończone sukcesem testowe odpalenie hipersonicznego rakietowego pocisku manewrującego Cyrkon. Okręt, znajdując się na Morzu Białym, zaatakował cel zlokalizowany na poligonie Cziża, w obwodzie archangielskim.

Według informacji resortu, pocisk lecących z prędkością przekraczającą Mach 8 trafił w cel przybrzeżny z odległości ponad 350 km. Test Cyrkona był częścią prób różnych rodzajów broni.

Należy zaznaczyć, że była to już kolejna w ostatnich miesiącach próba pocisku hipersonicznego Cyrkon. Za każdym razem odpalany był z okrętu „Admirał Gorszkow”. Fregata ta po raz pierwszy wystrzeliła pocisk hipersoniczny Cyrkon na początku października, z Morza Białego. Trafił on w cel morski na Morzu Barentsa, z odległości 450 km, lecąc z prędkością ośmiokrotnie wyższą niż prędkość dźwięku i wznosząc się podczas lotu na wysokość 28 km.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply