Marine Le Pen, która w ostatnich sondażach odnotowuje znaczny wzrost popularności, zaproponowała w piątek zakaz noszenia muzułmańskich chust we wszystkich miejscach publicznych.

Le Pen na konferencji prasowej stwierdziła, że „chusta jest islamistyczną częścią garderoby”. Szefowa Zjednoczenia Narodowego zaproponowała wprowadzenie nowego prawa zakazującego „islamistycznych ideologii”, które nazwała  „totalitarnymi i morderczymi”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, z internetowego sondażu Harris Interactive (przeprowadzonego w dniach 19-20 stycznia) wynika, że Emmanuel Macron w przypadku starcia z liderką Marine Le Pen uzyskałby w drugiej turze wyborów prezydenckich 52% głosów, a jego oponentka 48% – jest to dla niej rekordowo dobry wynik.

W pierwszej turze, która odbędzie się w kwietniu 2022 roku, Marine Le Pen uzyskałaby poparcie rzędu 26-27% (w zależności od innych kandydatur), a Emmanuel Macron 23-24%.

Ankieterzy Harrisa ustalili, że aż co trzeci Francuz, który w pierwszej turze poparłby kandydata gaullistowskiego ugrupowania Republikanie, w drugiej turze oddałby głos na Le Pen. Połowa lewicowych wyborców w przypadku pojedynku Le Pen-Macron nie widzi sensu głosowania.

W poprzednim sondażu przeprowadzonym w czerwcu 2020 roku przez Ifop-Fiducial dla Sud Radio i CNews, Emmanuel Macron uzyskał 55% w drugiej turze, a Marine Le Pen 45%.

Temat islamu stał się ponownie głośny we Francji w drugiej połowie ub. roku po serii głośnych mordów w wykonaniu muzułmanów, w tym po dekapitacji francuskiego nauczyciela, który pokazywał swoim uczniom karykatury Mahometa. Prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się w odpowiedz do przywódców muzułmańskich we Francji o zaakceptowanie „karty wartości republikańskich” i podjął szereg działań mających na celu walkę z radykalnym islamem – m.in. zakończył działalność szeregu organizacji uznawanych za islamistyczne i opracował projekt ustawy, która początkowo nazywana była „ustawą antyseparatystyczną”, mającą na celu ograniczenie finasowania organizacji islamistycznych zza granicy.

Kresy.pl / france24.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz