Gdyby Emmanuel Macron spotkał się w drugiej turze wyborów prezydenckich z Marine Le Pen, uzyskałby przewagę jedynie czterech punktów procentowych – informuje “Le Parisien”.

Z internetowego sondażu Harris Interactive (przeprowadzonego w dniach 19-20 stycznia) wynika, że urzędujący francuski prezydent w przypadku starcia z liderką Zjednoczenia Narodowego uzyskałby w drugiej turze wyborów prezydenckich 52% głosów, a jego oponentka 48%.

W pierwszej turze, która odbędzie się w kwietniu 2022 roku, Marine Le Pen uzyskałaby poparcie rzędu 26-27% (w zależności od innych kandydatur), a Emmanuel Macron 23-24%.

Ankieterzy Harrisa ustalili, że aż co trzeci Francuz, który w pierwszej turze poparłby kandydata gaullistowskiego ugrupowania Republikanie, w drugiej turze oddałby głos na Le Pen. Połowa lewicowych wyborców w przypadku pojedynku Le Pen-Macron nie widzi sensu głosowania.

W poprzednim sondażu przeprowadzonym w czerwcu 2020 roku przez Ifop-Fiducial dla Sud Radio i CNews, Emmanuel Macron uzyskał 55% w drugiej turze, a Marine Le Pen 45%.

CZYTAJ TAKŻE: Populista Macron

W poprzednim sondażu przeprowadzonym w czerwcu 2020 roku przez Ifop-Fiducial dla Sud Radio i CNews, Emmanuel Macron uzyskał 55% w drugiej turze, a Marine Le Pen 45%. W drugiej turze wyborów prezydenckich w maju 2017 roku Emmanuel Macron uzyskał 66,1% głosów, wobec 33,9% dla Marine Le Pen.

– Ważną przyczyną sukcesu Le Pen jest zanik we Francji klasycznej lewicy i prawicy. To środowiska, które przestały się liczyć, bo nie mają nowych pomysłów, nowych liderów. Nie zdołały wykazać, że ich implozja w 2017 r. z powodu pojawienia się Macrona nie była zjawiskiem jednorazowym – mówi „Rzeczpospolitej” Dominique Reynie, prezes prestiżowego paryskiego instytutu Fondapol.

Jak informuje twitterowy profil Europe Elects, w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła liczba osób niezadowolonych z działań prezydenta Francji. W porównaniu do października ich odsetek wzrósł o 6% do 58%. Jednocześnie odsetek osób popierających politykę Macrona pozostał niezmienny – 34%.

Kresy.pl / leparisien.fr / rp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply