Prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się do przywódców muzułmańskich we Francji o zaakceptowanie „karty wartości republikańskich”. Ma to być część szeroko zakrojonej walki z radykalnym islamem – podaje BBC.

Macron oraz minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin spotkali się w środę w Pałacu Elizejskim z ośmioma przywódcami Francuskiej Rady Wiary Muzułmańskiej (CFCM). Islamscy liderzy dostali od nich „kartę wartości republikańskich”, którą mają zaakceptować w ciągu 15 dni. BBC nazywa prezydencki apel o zaakceptowanie karty mianem “ultimatum”.

Według BBC karta zawiera postanowienia, że islam jest religią, a nie ruchem politycznym oraz zabrania „obcej ingerencji” w sprawy wspólnot muzułmańskich.

Podczas spotkania w Pałacu Elizejskim CFCM zgodziła się na utworzenie Narodowej Rady Imamów, która ma wydawać imamom oficjalną akredytację, która może zostać cofnięta.

Prezydent Macron zapowiedział także nowe środki w walce ze zjawiskiem nazwanym przez niego „islamistycznym separatyzmem” we Francji. Jednym z nich ma być ustawa, której celem będzie zapobieganie radykalizacji. Jej projekt zaprezentowano w środę.

W projekcie przewidziano ograniczenia w nauczaniu domowym i surowsze kary dla tych, którzy zastraszają urzędników publicznych ze względów religijnych. Dzieciom planuje się nadawanie numeru identyfikacyjnego, który byłby używany, aby upewnić się, że uczęszczają do szkoły. Dla rodziców łamiących przepisy ustawy przewidziano kary do sześciu miesięcy więzienia oraz wysokie grzywny.

Projekt obejmuje również zakaz udostępniania danych osobowych w sposób umożliwiający zlokalizowanie osoby przez kogoś, kto chce ją skrzywdzić.

Projekt ustawy zostanie omówiony przez francuski rząd 9 grudnia.

Francuskie władze podjęły działania zmierzające do ograniczenia radykalnego islamu we Francji po serii głośnych mordów w wykonaniu muzułmanów, w tym  po dekapitacji francuskiego nauczyciela, który pokazywał swoim uczniom karykatury Mahometa.

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply