Putin ostrzega Amerykanów

Rosyjski budżet obronny w wysokości 46 miliardów dolarów skutecznie konkuruje z budżetem Pentagonu w wysokości 725 miliardów dolarów. Wynika z tego, że zamiast wpędzać się w wyniszczający wyścig zbrojeń, który będzie obciążał zasoby, Rosja koncentruje się na rozwijaniu zdolności strategicznej, umożliwiającej zadanie wielkich strat i zniszczeń na Zachodzie, w tym w USA – podkreśla Melkulangara Bhadrakumar, były indyjski dyplomata.

Wystąpienie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na rozszerzonym posiedzeniu Rady Ministerstwa Obrony w Moskwie w dniu 18 grudnia jest wizytówką globalnej równowagi strategicznej. Na przemówienie należy patrzeć w kontekście załamania się stosunków USA-Rosja, rozbudowy infrastruktury NATO na zachodnich granicach Rosji, a w szczególności oświadczenia administracji Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF z 1987 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, przesłanie Putina można podzielić na trzy części:

1 modernizacja rosyjskich sił zbrojnych zakończyła się powodzeniem, a gotowość bojowa rosyjskich sił zbrojnych znajduje się na najwyższym poziomie;

2 Rosja opracowała nową hipersoniczną broń o ogromnej niszczycielskiej sile, która przechodzi do seryjnej produkcji dla strategicznych sił jądrowych, na które Stany Zjednoczone po prostu nie posiadają odpowiedzi;

3 Rosja jest zdecydowana dopilnować, by wszelkie amerykańskie próby przełamania strategicznej równowagi na swoją korzyść zostały skutecznie skontrowane.

Putin ujawnił, że udział nowoczesnej broni w rosyjskiej “triadzie nuklearnej” (siły lotnicze, marynarka wojenna i siły lądowe) osiągnął już imponujący poziom 82 procent. Sugerował, że w sumie Stany Zjednoczone uderzają powyżej swojej wagi: “Ta broń (jak system rakietowy Avangard, rakieta Sarmat, hipersoniczna rakieta Kindżał, broń laserowa Pereswet itp.) pomnoży potencjał naszej armii i marynarki wojennej, zapewniając w sposób niezawodny i absolutny bezpieczeństwo Rosji przez dziesięciolecia. Broń ta konsoliduje równowagę sił, a tym samym stabilność międzynarodową. Mam nadzieję, że nasze nowe systemy dadzą do myślenia tym, którzy są przyzwyczajeni do militarystycznej i agresywnej retoryki”.

Głównym motywem przemówienia Putina były amerykańskie plany wycofania się z traktatu INF. Ostrzegał: “Taki krok będzie miał jak najbardziej negatywne konsekwencje i znacząco osłabi regionalne i globalne bezpieczeństwo. W rzeczywistości w dłuższej perspektywie może doprowadzić do degradacji, a nawet upadku całej architektury kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia (…) Jeśli Stany Zjednoczone zerwą traktat – już o tym wspominałem publicznie i uważam, że ważne jest, aby ponownie o tym powiedzieć bezpośrednio tej publiczności – będziemy zmuszeni podjąć dodatkowe środki w celu wzmocnienia naszego bezpieczeństwa”.

Putin ostrzegł, że naddźwiękowe pociski Kindżał (z prędkością przekraczającą 10 Machów o zasięgu 2000 kilometrów), które są obecnie rozmieszczane na samolotach Mig-31, mogą również zostać zmodyfikowane “i umieszczone na ziemi, jeśli pojawi się taka potrzeba”. W kategoriach geopolitycznych Putin zwrócił uwagę, że Moskwa nie ustąpi, a rosyjskie zdolności wojskowe są nie do pobicia. Całkiem oczywiste jest, że to ostre rosyjskie ostrzeżenie pojawia się w czasie, gdy USA naciskają na europejskich sojuszników, by nałożyli na Rosję dodatkowe sankcje i grożą zwiększeniem swojej obecności wojskowej na Morzu Czarnym po incydencie z Cieśniny Kerczeńskiej w zeszłym miesiącu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tu-160 w Wenezueli to był sygnał dla Amerykanów

Rosną napięcia na Ukrainie, która leży historycznie w pierwszym pierścieniu rosyjskiej obrony narodowej. Rosja podobno wysłała myśliwce Su-27 i Su-30 do bazy lotniczej Belbek na Krymie. Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, prawdopodobnie na podstawie danych wywiadowczych dostępnych w Moskwie, że Ukraina może zainicjować prowokacyjne działania militarnie na granicy z Krymem w tym miesiącu i że ukraińskie siły zbrojne zgromadziły około 12 tys. żołnierzy i dużą ilość sprzętu wzdłuż frontu ze zbuntowanym regionem Donbasu.

Ławrow ujawnił, że instruktorzy z USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów aktywnie pomagają tej ukraińskiej koncentracji sił, podczas gdy amerykański dron nieustannie lata nad tym regionem. Biorąc pod uwagę, że szanse proamerykańskiego Petra Poroszenki na wygraną w marcowych wyborach prezydenckich są praktycznie zerowe, casus belli byłby na rękę Amerykanom w celu przygotowania gruntu dla ukraińskiej akcesji do NATO i UE. Putin krótko wspomniał o Ukrainie, mówiąc, że konflikt w południowo-wschodniej części kraju “trwa nieprzerwanie”.

Co istotne, w swoim przemówieniu w środę, Putin wspomniał o Chinach, omawiając ćwiczenia wojskowe Wostok-2018. Powiedział, że manewry przyczyniły się do “znacznych ulepszeń” w zakresie szkolenia operacyjnego i bojowego rosyjskich sił zbrojnych oraz wykazania ich zdolności do “szybkiego przemieszczania sił i sprzętu” przez ponad 7000 km “oraz szybkiego wzmocnienia jednostek w głównych strategicznych obszarach, gdziekolwiek to konieczne”. Putin dodał następnie, że “ważne” było zwrócenie uwagi na to, że jednostki z Chin “działały również zgodnie z ogólnym planem, w jednej formacji z naszymi żołnierzami”. Był bliski odnotowania tego, co zachodni analitycy nazywają “funkcjonalnym sojuszem wojskowym” między Rosją a Chinami.

Zobacz także: Graham Allison: Strategiczny sojusz Chin i Rosji to nie mrzonka, lecz fakt

Rosyjski budżet obronny w wysokości 46 miliardów dolarów skutecznie konkuruje z budżetem Pentagonu w wysokości 725 miliardów dolarów. Wynika z tego, że zamiast wpędzać się w wyniszczający wyścig zbrojeń, który będzie obciążał zasoby, Rosja skoncentruje się na rozwijaniu zdolności strategicznej, umożliwiającej zadanie wielkich strat i zniszczeń na Zachodzie, w tym w USA, co powstrzyma te ostatnie od inicjowania militarystycznych awantur skierowanych przeciwko Rosji. Dlatego Putin nadał “dalszemu wzmacnianiu potencjału bojowego strategicznych sił nuklearnych” najwyższy priorytet. Podkreślił znaczenie szybkiego przejścia na broń o zwiększonych zdolnościach, które pokonają amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, a w szczególności produkcję i dostawy systemu Avangard do sił zbrojnych.

Zobacz także: USA „bezradne” wobec broni hipersonicznej Rosji i Chin – kongresmeni zaniepokojeni

Dowódca strategicznych sił rakietowych Rosji, Siergiej Karakajew, powiedział w poniedziałek, w wywiadzie udzielonym gazecie Krasnaja Zwiezda, że pierwsze systemy rakiet hipersonicznych Avangard wejdą do służby bojowej w 2019 r. w dywizji rakietowej z siedzibą w regionie orenburskim na południowym Uralu . Według informacji TASS, Avangard jest strategicznym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym wyposażonym w naddźwiękowy pojazd szybujący zdolny do latania z prędkością hipersoniczną w gęstych warstwach atmosfery, modyfikowania swojego toru lotu i wysokości oraz pokonywania wszelkich zabezpieczeń przeciwrakietowych.

Melkulangara Bhadrakumar

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply