Putin ostrzega Amerykanów

Rosyjski budżet obronny w wysokości 46 miliardów dolarów skutecznie konkuruje z budżetem Pentagonu w wysokości 725 miliardów dolarów. Wynika z tego, że zamiast wpędzać się w wyniszczający wyścig zbrojeń, który będzie obciążał zasoby, Rosja koncentruje się na rozwijaniu zdolności strategicznej, umożliwiającej zadanie wielkich strat i zniszczeń na Zachodzie, w tym w USA – podkreśla Melkulangara Bhadrakumar, były indyjski dyplomata.

Wystąpienie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na rozszerzonym posiedzeniu Rady Ministerstwa Obrony w Moskwie w dniu 18 grudnia jest wizytówką globalnej równowagi strategicznej. Na przemówienie należy patrzeć w kontekście załamania się stosunków USA-Rosja, rozbudowy infrastruktury NATO na zachodnich granicach Rosji, a w szczególności oświadczenia administracji Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF z 1987 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, przesłanie Putina można podzielić na trzy części:

1 modernizacja rosyjskich sił zbrojnych zakończyła się powodzeniem, a gotowość bojowa rosyjskich sił zbrojnych znajduje się na najwyższym poziomie;

2 Rosja opracowała nową hipersoniczną broń o ogromnej niszczycielskiej sile, która przechodzi do seryjnej produkcji dla strategicznych sił jądrowych, na które Stany Zjednoczone po prostu nie posiadają odpowiedzi;

3 Rosja jest zdecydowana dopilnować, by wszelkie amerykańskie próby przełamania strategicznej równowagi na swoją korzyść zostały skutecznie skontrowane.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Putin ujawnił, że udział nowoczesnej broni w rosyjskiej „triadzie nuklearnej” (siły lotnicze, marynarka wojenna i siły lądowe) osiągnął już imponujący poziom 82 procent. Sugerował, że w sumie Stany Zjednoczone uderzają powyżej swojej wagi: „Ta broń (jak system rakietowy Avangard, rakieta Sarmat, hipersoniczna rakieta Kindżał, broń laserowa Pereswet itp.) pomnoży potencjał naszej armii i marynarki wojennej, zapewniając w sposób niezawodny i absolutny bezpieczeństwo Rosji przez dziesięciolecia. Broń ta konsoliduje równowagę sił, a tym samym stabilność międzynarodową. Mam nadzieję, że nasze nowe systemy dadzą do myślenia tym, którzy są przyzwyczajeni do militarystycznej i agresywnej retoryki”.

Głównym motywem przemówienia Putina były amerykańskie plany wycofania się z traktatu INF. Ostrzegał: „Taki krok będzie miał jak najbardziej negatywne konsekwencje i znacząco osłabi regionalne i globalne bezpieczeństwo. W rzeczywistości w dłuższej perspektywie może doprowadzić do degradacji, a nawet upadku całej architektury kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia (…) Jeśli Stany Zjednoczone zerwą traktat – już o tym wspominałem publicznie i uważam, że ważne jest, aby ponownie o tym powiedzieć bezpośrednio tej publiczności – będziemy zmuszeni podjąć dodatkowe środki w celu wzmocnienia naszego bezpieczeństwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Putin ostrzegł, że naddźwiękowe pociski Kindżał (z prędkością przekraczającą 10 Machów o zasięgu 2000 kilometrów), które są obecnie rozmieszczane na samolotach Mig-31, mogą również zostać zmodyfikowane „i umieszczone na ziemi, jeśli pojawi się taka potrzeba”. W kategoriach geopolitycznych Putin zwrócił uwagę, że Moskwa nie ustąpi, a rosyjskie zdolności wojskowe są nie do pobicia. Całkiem oczywiste jest, że to ostre rosyjskie ostrzeżenie pojawia się w czasie, gdy USA naciskają na europejskich sojuszników, by nałożyli na Rosję dodatkowe sankcje i grożą zwiększeniem swojej obecności wojskowej na Morzu Czarnym po incydencie z Cieśniny Kerczeńskiej w zeszłym miesiącu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tu-160 w Wenezueli to był sygnał dla Amerykanów

Rosną napięcia na Ukrainie, która leży historycznie w pierwszym pierścieniu rosyjskiej obrony narodowej. Rosja podobno wysłała myśliwce Su-27 i Su-30 do bazy lotniczej Belbek na Krymie. Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, prawdopodobnie na podstawie danych wywiadowczych dostępnych w Moskwie, że Ukraina może zainicjować prowokacyjne działania militarnie na granicy z Krymem w tym miesiącu i że ukraińskie siły zbrojne zgromadziły około 12 tys. żołnierzy i dużą ilość sprzętu wzdłuż frontu ze zbuntowanym regionem Donbasu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ławrow ujawnił, że instruktorzy z USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów aktywnie pomagają tej ukraińskiej koncentracji sił, podczas gdy amerykański dron nieustannie lata nad tym regionem. Biorąc pod uwagę, że szanse proamerykańskiego Petra Poroszenki na wygraną w marcowych wyborach prezydenckich są praktycznie zerowe, casus belli byłby na rękę Amerykanom w celu przygotowania gruntu dla ukraińskiej akcesji do NATO i UE. Putin krótko wspomniał o Ukrainie, mówiąc, że konflikt w południowo-wschodniej części kraju „trwa nieprzerwanie”.

Co istotne, w swoim przemówieniu w środę, Putin wspomniał o Chinach, omawiając ćwiczenia wojskowe Wostok-2018. Powiedział, że manewry przyczyniły się do „znacznych ulepszeń” w zakresie szkolenia operacyjnego i bojowego rosyjskich sił zbrojnych oraz wykazania ich zdolności do „szybkiego przemieszczania sił i sprzętu” przez ponad 7000 km „oraz szybkiego wzmocnienia jednostek w głównych strategicznych obszarach, gdziekolwiek to konieczne”. Putin dodał następnie, że „ważne” było zwrócenie uwagi na to, że jednostki z Chin „działały również zgodnie z ogólnym planem, w jednej formacji z naszymi żołnierzami”. Był bliski odnotowania tego, co zachodni analitycy nazywają „funkcjonalnym sojuszem wojskowym” między Rosją a Chinami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Graham Allison: Strategiczny sojusz Chin i Rosji to nie mrzonka, lecz fakt

Rosyjski budżet obronny w wysokości 46 miliardów dolarów skutecznie konkuruje z budżetem Pentagonu w wysokości 725 miliardów dolarów. Wynika z tego, że zamiast wpędzać się w wyniszczający wyścig zbrojeń, który będzie obciążał zasoby, Rosja skoncentruje się na rozwijaniu zdolności strategicznej, umożliwiającej zadanie wielkich strat i zniszczeń na Zachodzie, w tym w USA, co powstrzyma te ostatnie od inicjowania militarystycznych awantur skierowanych przeciwko Rosji. Dlatego Putin nadał „dalszemu wzmacnianiu potencjału bojowego strategicznych sił nuklearnych” najwyższy priorytet. Podkreślił znaczenie szybkiego przejścia na broń o zwiększonych zdolnościach, które pokonają amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, a w szczególności produkcję i dostawy systemu Avangard do sił zbrojnych.

Zobacz także: USA „bezradne” wobec broni hipersonicznej Rosji i Chin – kongresmeni zaniepokojeni

Dowódca strategicznych sił rakietowych Rosji, Siergiej Karakajew, powiedział w poniedziałek, w wywiadzie udzielonym gazecie Krasnaja Zwiezda, że pierwsze systemy rakiet hipersonicznych Avangard wejdą do służby bojowej w 2019 r. w dywizji rakietowej z siedzibą w regionie orenburskim na południowym Uralu . Według informacji TASS, Avangard jest strategicznym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym wyposażonym w naddźwiękowy pojazd szybujący zdolny do latania z prędkością hipersoniczną w gęstych warstwach atmosfery, modyfikowania swojego toru lotu i wysokości oraz pokonywania wszelkich zabezpieczeń przeciwrakietowych.

Melkulangara Bhadrakumar

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz