Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że jeśli Stany Zjednoczonę rozpoczną produkcję rakiet średniego zasięgu, Moskwa postąpi podobnie.

Przypomnijmy, że wczoraj w Brukseli, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył, że Rosja ma 60 dni na powrót do wypełniania zobowiązań wynikających z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego. Jeśli tak się nie stanie, Stany Zjednoczone przestaną uważać ten traktat za obowiązujący.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Putin powiedział w środę, że decyzja USA o opuszczeniu INF oznacza, że władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały, iż Amerykanie „muszą mieć taką broń.” „Zrobimy to samo” – oświadczył Putin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.

Moskwa zapewnia, że nie dokonała naruszeń traktatu INF i że jest gotowa na omówienie wszelkich kwestii spornych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gierasimow: Na celowniku Rosji będą kraje europejskie, w których rozmieszczone zostaną amerykańskie rakiety

kresy.pl / associated press

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz