Ministerstwo Spraw Zagranicznych kontynuuje dystrybucję środków przeznaczonych na pomoc humanitarną i rozwojową dla zagranicy. – podał w środę Rynek Zdrowia powołując się na PAP. – W ramach tych środków 30 tys. euro (ok. 128 tys. zł) trafiło do szpitala psychiatrycznego w miasteczku Swatowe na wschodzie Ukrainy.

Szpital psychiatryczny w Swatowem znajduje się w części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez władze w Kijowie. Jest to jedyny tego typu ośrodek działający w tym obwodzie. Jak powiedziała PAP Lena Jampolska, ordynatorka jednego z oddziałów szpitala, trafiają do niego “ludzie, którzy zgubili się podczas ostrzałów i stracili dokumenty”. Niekiedy ich tożsamość jest nieznana. W szpitalu są także pacjenci ewakuowani w 2014 roku ze szpitali psychiatrycznych w Ługańsku.

“Na wytypowanie tego miejsca jako najlepszego punktu dla poprawy dostępu do pomocy psychiatrycznej wpłynęło usytuowanie szpitala. Jest w bezpiecznej odległości od strefy działań zbrojnych, ale na tyle blisko, by mógł przyjmować pacjentów z tych terenów, także z miejscowości okupowanych przez separatystów” – powiedziała PAP radca ambasady RP w Kijowie Joanna Jurewicz. Według niej udzielanie wsparcia psychologicznego osobom, które ucierpiały w wyniku wojny, jest jednym z priorytetów Polskiej Pomocy dla Ukrainy.

Dzięki pieniądzom z Polski placówka w Swatowem kupiła sprzęt terapeutyczny i rehabilitacyjny, wyremontowała i umeblowała dwa pomieszczenia a także urządziła pokój dla arteterapii, czyli leczenia przez sztukę. Udało się także przeszkolić ukraiński personel przez specjalistów z Polski. “To wspaniale, że choć przez kilka dni mogliśmy skonfrontować swoje doświadczenia z wiedzą specjalistów zajmujących się leczeniem traum. Ukraińska psychiatria jest w tej dziedzinie daleko za Europą”. – uznała Lena Jampolska.

Jak powiedziała Joanna Jurewicz, MSZ stara się kierować część swojej pomocy do obwodu ługańskiego, który ma duże potrzeby, a nie zawsze trafia tam pomoc humanitarna i rozwojowa. W ramach tych działań wcześniej szpital w mieście Rubiżne otrzymał sprzęt do laparoskopii a ukraińscy psychologowie i psychiatrzy odbyli w Warszawie szkolenia w zakresie leczenia zespołu stresu pourazowego.

Według PAP w 2017 roku Polska przeznaczyła na pomoc rozwojową 2,55 mld złotych, z czego 228,6 mln zł trafiło na Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: Polski rząd przedłużył umowę dotyczącą kredytu dla Ukrainy

Kresy.pl / Rynek Zdrowia

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Z jednej strony pan Owsiak o pomoc finansową dla polskiej służby zdrowia żebra,a z drugiej strony antypolskie MSZ polskich podatników kasę marnuje i trwoni na banderowskich bojców w Donbasie.Coś w tej polskiej polityce do logiki nie pasuje.

  2. JeszczePolska
    JeszczePolska :

    Wzruszające jak kraj , który ma kompletny marazm w swojej służbie zdrowia rozdaje pieniądz podatników na lewo i prawo. A miliony cierpiących obywateli np. z powodu kolejki do ortopedy ,czy cierpiący bóle z powodu czekania na 2 lata ,wymianę stawu biodrowego go nie wzruszają. Ilośś amputacji kończyn w Polsce największa w Europie/ nieleczona miażdżyca, cukrzyca , krążenie itp./, samobójstwa dzieci i młodzieży!
    https://www.siepomaga.pl/

    Kto jeszcze chciały jakieś datki, polski rząd da , bo ma skarbonkę i bankomat u siebie!!

  3. JeszczePolska
    JeszczePolska :

    No i tak to wygląda!!dla polskiego??MSZ i rządu najważniejsza jest opieka nad ukraińcami!

    O potrzebie podjęcia działań na rzecz poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży mówi się od lat. Brakuje lekarzy specjalistów, terapeutów, psychologów, pedagogów wspierających specjalistów, brakuje łóżek w opiece całodobowej, realnej wyceny świadczeń zdrowotnych z psychiatrii dzieci i młodzieży. Oddziały psychiatrii, które przyjmują dzieci są rozlokowane nierównomiernie – białe plamy w Polsce wschodniej.
    https://www.rp.pl/Rodzina/303089922-Psychiatria-dzieci-i-mlodziezy-w-katastrofalnej-sytuacji.html