Dania planuje wysłać Ukrainie kołowe transportery opancerzone Piranha III z napędem 8×8 – podał w ubiegłym tygodniu duński portal Olfi. Informacje przekazał także resort obrony Ukrainy.

Do Sił Zbrojnych Ukrainy trafi 25 transporterów 8×8 Piranha IIIC – pisze ukraiński resort obrony. Ministerstwo powołuje się na doniesienia portalu Olfi. Dziennikarz medium odniósł się także do wcześniejszych informacji, które dotyczyły wysłania przez Danię transporterów opancerzonych typu M113 na Ukrainę. Sprecyzował, że chodzi o 50 sztuk.  

Piranha to rodzina kołowych wozów bojowych opracowana przez szwajcarską firmę Mowag (aktualnie General Dynamics European Land Combat Systems).

Siły zbrojne Danii używają aktualnie transporterów Piranha IIIH i Piranha IIIC, które mają zostać ostatecznie zastąpione przez Piranha V. Wozy są eksportowane m.in. do Hiszpanii, Irlandii, Szwecji i Rumunii. Produkcję licencyjną sprzętu objęły następujące koncerny: General Dynamics (USA i Kanada), BAE Systems (Wielka Brytania), a także chilijskie przedsiębiorstwo FAMAE + CARDOEN.

Piranha III może przenosić szeroką gamę uzbrojenia oraz do dziewięciu żołnierzy. Podstawowe uzbrojenie wozów składa się z mocowanych do nich granatników oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych. Można je wyposażyć w karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Niektóre wersje są wyposażone także w automatyczne działko kal. 30 lub 35 mm.

Jak podawaliśmy, duńskie media poinformowały w ubiegłym tygodniu, że kraj wysyła na Ukrainę transportery opancerzone typu M113, miny przeciwpancerne i moździerze. Nie sprecyzowano ich liczby, ani kiedy sprzęt miałby dotrzeć na Ukrainę. Według Petera Ernstveda Rasmussena, dziennikarza portalu Olfi, chodzi o 50 sztuk transporterów typu M113.

Rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby poinformował w czasie poniedziałkowego briefingu, że do piątku USA dostarczą Ukrainie kolejne 5000 pocisków przeciwpancernych Javelin.

W czwartek prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Z kolei brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie potwierdził, że w najbliższych tygodniach na Ukrainę zostaną wysłane przeciwokrętowe pociski rakietowe Brimstone i systemy przeciwlotnicze Stormer. Ogłosił też nowy pakiet pomocowy, wart 300 mln funtów.

Pisaliśmy też, że brytyjskie media, „The Mirror” i „The Sun” poinformowały, że Wielka Brytania ma wysłać Ukrainie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe, w postaci transporterów opancerzonych Stormer wyposażonych w wyrzutnie rakiet Starstreak. Mają one pomóc w odparciu rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Zobacz także: Australia przekaże Ukrainie haubice M777 wraz z amunicją

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków. Wielka Brytania dostarcza też Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe.

Zobacz także: „Naruszenie przestrzeni powietrznej” – Dania wzywa ambasadora Rosji

olfi.dk / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz