Rumuńskie siły zbrojny zakupią od General Dynamics European Land Systems 227 wozów bojowych Piranha V 8×8. Większość z nich zostanie zbudowana w Rumunii, na zachodniej licencji. Kontrakt jest wart ponad miliard dolarów.

W piątek rumuński minister obrony Mihai Fifor podpisał w piątek w Bukareszcie umowę ws. pozyskania 227 kołowych wozów bojowych piechoty Piranha V. Wartość kontraktu to ponad 895 mln euro, czyli ponad miliard dolarów (3,3 mld zł), nie licząc VAT.

Co ważne, większość wozów ma zostać zbudowana na licencji General Dynamics European Land Systems przez Fabrykę Mechaniczną w Bukareszcie, będącą własnością państwa. Zgodnie z planem, zostanie tam zbudowanych 197 pojazdów opancerzonych Piranha V.

Jeszcze w tym roku, jak poinformował minister Fifor, rumuńscy żołnierze mają otrzymać pierwszą partię 36 wozów bojowych Piranha V 8×8, przy czym 6 zostanie zmontowanych w rodzimych zakładach Uzina Mecanică București (UMB) na zasadzie transferu technologii. Pozostałe wozy również będą produkowane w Rumunii, ale nie podano, kiedy mają trafić na stan armii Rumunii.

Ponadto, kontrakt zakłada utworzenie lokalnego centrum obsługowego wozów zbudowanych w Rumunii. Producent pomoże też w szkoleniu załóg, dostarczając m.in. symulatory kierowcy.

Kontrakt jest elementem starań podejmowanych przez Rumunię na rzecz zastąpienia sprzętu wojskowego z czasów sowieckich nowymi pojazdami.

Fabryka Mechaniczna w Bukareszcie jest częścią czołowej, rumuńskiej grupy zbrojeniowej Romarm. Holding ten powstał w 2000 roku, z myślą o integracji tamtejszego sektora zbrojeniowego. Z kolei General Dynamics European Land Systems ma swoją siedzibę w Hiszpanii. Jest częścią amerykańskiego koncernu zbrojeniowego General Dynamics. Firma posiada zakłady w Austrii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Chwali się też, iż zatrudnia ponad 1,8 tys. pracowników.

Przeczytaj: Rumunia ponownie stawia na USA – kupuje systemy HIMARS

Czytaj więcej: Rumunia bierze Patrioty

Użytkownikami pojazdów Piranha V są również Hiszpanie, którzy docelowo chcą pozyskać od 300 do 400 wozów tego typu, a także Monako oraz Dania, które łącznie ma otrzymać ponad 300 pojazdów.

Altair.com.pl / defensenews.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply