Według informacji podanych w czwartek przez DR News, Dania wysyła na Ukrainę transportery opancerzone typu M113, miny przeciwpancerne i moździerze.

Dania wysyła na Ukrainę transportery opancerzone typu M113, miny przeciwpancerne i moździerze – poinformował w czwartek portal DR News. Według duńskich dziennikarzy, tamtejsza armia sprawdza jakie systemy uzbrojenia w magazynach mogą być użyte na Ukrainie.

Ministerstwo obrony kraju nie chce określić, kiedy duńska pomoc zbrojeniowa ma dotrzeć na Ukrainę.

“Te systemy uzbrojenia zdecydowanie mogą pomóc. Również w odniesieniu do konkretnych życzeń, jakie widzieliśmy na Ukrainie. Ale także w związku z bitwą, która ma się teraz stoczyć na południu i wschodzie Ukrainy” – mówił major Kristian Lindhardt z Duńskiej Akademii Obrony.

Transporter opancerzony M113 jest używany w duńskiej obronie od 1964 roku, ale był kilkukrotnie modernizowany. Kristian Lindhardt wyjaśnia, że ​​każdy duński transporter będzie nadawał się do wojny.

„To poruszająca bitwa, w której istnieje potrzeba ochrony personelu, który ma być transportowany z punktu A do punktu B. Jednocześnie ma pewne uzbrojenie, ponieważ na transporterach można zamontować ciężki karabin maszynowy” – mówił Kristian Lindhardt.

Zobacz też: Litwa wysłała na Ukrainę ciężkie moździerze

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, w ubiegłym tygodniu stany Zachodnia Wirginia i Ohio przekazały Ukrainie, na prośbę Departamentu Obrony USA, transportery opancerzone M113. Nie określono, o jaką liczbę sprzętu chodzi. Transportery pochodzą z zapasów Gwardii Narodowej wspomnianych stanów.

“Mamy nadzieję i modlimy się, by wzmocniło to siły ukraińskie w obronie ich ojczyzny” – oświadczył gubernator stanu Zachodnia Wirginia Jim Justice.

“W miarę, jak wciąż dowiadujemy się o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukrainie, jako mieszkańcy Ohio jesteśmy gotowi pomóc narodowi ukraińskiemu w każdy możliwy sposób” – zaznaczył gubernator stanu Ohio Mike DeWine. “W Ohio mieszka duża społeczność ukraińska, z którą się solidaryzujemy – dodał.

Przypomniał, że w ubiegłym miesiącu stan Ohio przekazał Ukraińcom 75 hełmów balistycznych i 840 kamizelek kuloodpornych.

M113 to amerykański transporter gąsienicowy. Pierwsze egzemplarze seryjne powstały w 1960 roku. Pancerz M113 został wykonany z płyt aluminiowych. Masa pojazdu wynosi ponad 11 ton, a jego prędkość maksymalna 65 km/h.

Kresy.pl/DR.dk

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply