Litwa wysłała na Ukrainę ciężkie moździerze

Litwa wysłała na Ukrainę ciężkie moździerze warte dziesiątki milionów euro – poinformował w czwartek minister obrony Litwy Arvydas Anauszkas.

Jak przekazała litewska agencja prasowa LRT, Litwa wysłała na Ukrainę ciężkie moździerze warte dziesiątki milionów euro – poinformował w czwartek minister obrony Arvydas Anauszkas.

„Przesłaliśmy ciężkie moździerze na Ukrainę jako pomoc” – powiedział Anauszkas. „Nie podam liczby, ale przekazaliśmy ich wiele”.

Według ministra Litwa wysłała już na Ukrainę nie tylko systemy rakietowe Stinger, ale także inną broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, amunicję, granaty, karabiny maszynowe, pistolety maszynowe, sprzęt łączności itp.

„Trudno wszystko wymienić. Miesiąc temu naliczyłem 35 różnych rodzajów [przedmiotów pomocy wojskowej]” – powiedział.

Zobacz też: Litwa negocjuje zakup niemieckich transporterów Boxer [+FOTO]

We wtorek prezydent USA Joe Biden rozmawiał zdalnie z premierami Wielkiej Brytanii i Kanady, Borisem Johnsonem i Justinem Trudeau, w związku ze wznowieniem przez Rosjan ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Po rozmowie Biden pytany był przez dziennikarzy, czy Stany Zjednoczone będą wysyłać na Ukrainę więcej systemów artyleryjskich. Amerykański prezydent odpowiedział, że tak.

Rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki przyznała, że USA będą dalej dostarczać Ukraińcom amunicję oraz udzielać im wsparcia militarnego.

Z kolei Johnson złożył podobną deklarację brytyjskim parlamentarzystom. W jego ocenie, wojna rosyjsko-ukraińska „stanie się konfliktem artyleryjskim”.

Oni potrzebują wsparcia w postaci większej ilości artylerii. To jest to, co będziemy im dawać… jako dodatek do wielu innych form wsparcia – powiedział brytyjski premier. Podkreślił też, że zamierza uzbroić Ukrainą do tego stopnia, „by Rosja nie odważyła się więcej zaatakować”. Ponadto, Brytyjczycy mają też rozważać możliwość wysłania Ukraińcom rakietowych systemów antyrakietowych Brimstone, zamontowanych na przerobionych, wojskowych pick-upach.

Trudeau również oświadczył, że Kanada udzieli Ukrainie wsparcia w tej postaci i wyśle ciężką artylerię. Obiecał, że poda więcej szczegółów za jakiś czas.

Czytaj także: Włochy, Holandia, Wlk. Brytania – kolejne kraje wyślą broń na Ukrainę

Dodajmy, że Biden podczas tej samej rozmowy łączył się też z szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, prezydentem Francji Emmanuelem Macronen, kanclerzem Niemiec Olafem Scholtzem oraz sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem czy prezydentem Andrzejem Dudą.

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply