Do piątku USA dostarczą Ukrainie kolejne 5000 pocisków przeciwpancernych Javelin – poinformował we wtorek ukraiński resort obrony, powołując się na Pentagon.

Kolejne 5000 pocisków przeciwpancernych Javelin zostanie przekazanych Ukrainie przez USA – podkreślił w czasie poniedziałkowego briefingu rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby. Uzbrojenie trafi na Ukrainę do piątku (6 maja) – zwraca uwagę resort obrony Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

385.18 PLN    (1.75%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Biały Dom poinformował na początku kwietnia, że w ramach zatwierdzonej do tej pory pomocy wojskowej dla Ukrainy znalazło się ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger. Szacunki niektórych ekspertów wskazywały na przekazanie Ukrainie jeszcze większej ilości wspomnianego sprzętu.

Pociski FGM-148 Javelin wykazują się wysoką skutecznością w walce z czołgami. Są naprowadzane na widmo termalne i atakują z góry. Są w stanie zwalczać nawet nowoczesne rosyjskie czołgi T-90 chronione pancerzem reaktywnym. Posiadają dwie głowice. Pierwsza z nich doprowadza do wybuchu pancerza reaktywnego, druga zostaje zdetonowana z opóźnieniem.

W czwartek prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Senator Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

Zobacz także: Biden: nasza broń pozwala Ukraińcom bronić się bez ryzyka III wojny światowej i wysyłania sił USA [+VIDEO]

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz