Grecja może przekazać Ukrainie system obrony powietrznej Patriot w zamian za „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA – podają media.

Jak podała ukraińska agencja Unian, powołując się na grecki serwis Pronews, Grecja może przekazać Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot, jeśli otrzyma w zamian „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA. Pronews powołuje się na swoje źródła w grecki rządzie.

Według tych informacji, Grecy mogliby na takich warunkach wysłać Ukraińcom jeden ze swoich systemów Patriot oraz rozważyć opcję dosłania im drugiego.

Źródła portalu zapewniają też, że Stany Zjednoczone dały Grecji „gwarancje” bezpieczeństwa przed zagrożeniem tureckim na czas przekazania Patriotów na Ukrainę. Nie sprecyzowano jednak, jakie to „gwarancje”. Z tego wynikałoby jednak, że transfer tych systemów miałby charakter tymczasowy. Pronews pisze też, że Amerykanie mieli zapewnić władze Grecji, że „w razie zniszczenia baterii, zostanie ona zamieniona na nową”.

„(…) a w każdym razie, otrzymacie [Grecy – red.] pieniądze z pakietu 61 mld dolarów dla Ukrainy” – czytamy w artykule. Grecja miałaby przekazać na Ukrainę najprawdopodobniej jeden z dwóch systemów, które rozlokowano w rejonie Aten. Łącznie, strona grecka posiada na stanie sześć systemów Patriot PAC-3. Są one jednak uzbrojone w rakiety PAC-2GEM. Zasadniczo, uzbrojenie to miałoby być w stanie zestrzelić np. rosyjskie rakiety balistyczne.

Media przypominają w tym kontekście, że podobna sytuacja miała już miejsce w przypadku Arabii Saudyjskiej. Wówczas Amerykanie wzięli na siebie koszty ponownego uruchomienia systemów Patriot, które nie działały lub nadawały się do użytku ze względu na brak części zamiennych. Następnie, Arabia Saudyjska zapłaciła 10 mln dolarów za przeniesienie systemów na swoje terytorium.

Unian podaje, że w przypadku Grecji chodzi system obrony powietrznej dalekiego zasięgu, z radarem zdolnym wykrywać i śledzić cele na dystansie 170 km i o maksymalnym zasięgu rażenia 150 km. Jednostka ogniowa może kierować do 16 stanowisk wyrzutni, które można rozmieścić i używać w odległości do 30 km od miejsca, które mają ochraniać przed atakami z powietrza. System może jednocześnie zwalczać do 9 celów różnego typu.

Czytaj także: Grecja będzie dalej dostarczać broń i amunicję Ukrainie

Jak informowaliśmy, Grecja nie wyśle na Ukrainę żadnych rakiet do systemów obrony powietrznej S-300, stwierdził na początku lutego br. rzecznik parlamentu Pavlos Marinakis.

Wcześniej media podawały, że polityczni i wojskowi przywódcy w Grecji zatwierdzili transfer przestarzałych systemów uzbrojenia na Ukrainę. Według doniesień miały zostać wydane instrukcje dotyczące przeniesienia na Ukrainę przestarzałych systemów i sprzętu, które nie były już w użyciu w armii greckiej.

Informacje pojawiły się po tym, jak Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego Stanów Zjednoczonych poinformowała, że Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Atenom myśliwców F-35 za łączną kwotę 8,6 miliarda dolarów.

Przypomnijmy, Niemcy zwróciły się do Grecji z propozycją przekazania Ukrainie 100 greckich Leopardów 1A5 . W zamian za przestarzałe czołgi Leopard 1A5 prosto ze służby, Grecja może otrzymać zmodernizowane czołgi Leopard 1A5 z włoskich zasobów na zasadzie „jeden do jednego”. Jedynym wymogiem ze strony Niemiec jest transfer sprawnych czołgów, ponieważ grecki Leopard 1A5 nie był w żaden sposób modernizowany od ponad trzydziestu lat.

Wcześniej, Grecja i Niemcy ostatecznie uzgodniły program wymiany, zgodnie z którym strona grecka przekazała Ukrainie 40 radzieckich bojowych wozów piechoty BMP-1 w zamian za taką samą liczbę nowocześniejszych niemieckich Marderów. “W następstwie decyzji premiera Kyriakosa Mitsotakisa i kanclerza Olafa Scholza, grecki minister obrony narodowej Nikolaos Panagiotopoulos i niemiecka minister obrony Christine Lambrecht uzgodnili, że Grecja dostarczy Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty BMP-1, które zostaną zastąpione przez 40 bojowych wozów piechoty MARDER, które Niemcy dostarczą Grecji” – czytamy w komunikacie.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply