Victoria Spartz jest jedynym członkiem amerykańskiego parlamentu, który urodził się i wychował na Ukrainie. Głosowała jednak przeciwko wielomiliardowemu pakietowi pomocy USA dla Ukrainy.

Uwagę na osobę Spartz zwróciła w poniedziałek agencja informacyjna Associated Press. Wcześniej polityk jawiła się jako naturalna zwolenniczka wspierania przez USA swojego kraju pochodzenia w wojnie z Rosją. Kiedy jednak niedawno w Izbie głosowano nad dodatkowym wsparciem dla Kijowa w wysokości 61 miliardów dolarów, Spartz, należąca do Partii Republikańskiej zagłosowała przeciw.

Zamiast wysyłania kolejnej transzy wsparcia Spartz wezwała do lepszego nadzoru Waszyngtonu nad tą pomocą, jaka już trafiła na Ukrainę, sprzeciwiając się w ten sposób wręczaniu „czeków in blanco” Ukraińcom. Podkreśliła przy tym, jak inni reprezentanci prawicy Partii Republikańskiej, że bezpieczeństwo granic USA, znajdujących się pod naporem nielegalnych imigrantów z Ameryki Łacińskiej, powinno być wyższym priorytetem.

Associated Press ocenia, że stawia ją to w lepszym świetle przed wyborcami z jej głęboko konserwatywnego okręgu wyborczego w środkowej Indianie.

Spartz stwierdziła, że ​​jest „w pewnym sensie zbulwersowana” myślą, że jej pochodzenie miałoby dyktować wsparcie dla sprawy ukraińskiej, w sytuacji, gdy uważa, że ​​pieniądze zostaną zmarnowane. „Moją odpowiedzialnością jest ochrona narodu amerykańskiego” – powiedziała podczas niedawnego wywiadu polityk.

Mike Murphy, były parlamentarzysta ze stanu Indiana i komentator polityczny, powiedział, że finansowanie Ukrainy nie jest obecnie priorytetem dla wyborców Partii Republikańskiej. Troska o południową granicę jest większym katalizatorem poparcia wyborczego. Większość przeciwników Spartz w wyborach w 5. okręgu wyborczym również stwierdziła, że ​​ochrona granicy amerykańsko-meksykańskiej powinna być ważniejszym priorytetem niż wysyłanie pieniędzy na Ukrainę.

Spartz pojawiła się w swoim okręgu w 2020 r. dzięki poparciu Donalda Trumpa, zdobywając prawie 40 proc. głosów. W prawyborach w 2022 roku startowała już bez wewnątrzpartyjnych konkurentów. Na początku 2023 r. ogłosiła, że ​​nie będzie ponownie kandydować, powołując się na zmęczenie polityką Waszyngtonu i chęć spędzania więcej czasu z rodziną.

Spartz, z domu Kulhejko, urodziła się w 1978 r. w Nosówce w obwodzie czernihowskim ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Wyemigrowała do USA w 2000 r., a już w 2006 r. uzyskała amerykańskie obywatelstwo. Jest pierwszym amerykańskim parlamentarzystą ukraińskiego pochodzenia.

Pakiet wsparcia militarnego był wstrzymywany przez pół roku przez opór w szeregach Partii Republikańskiej, którzy nie chcieli go zaakcpetować, bez finansowania ich koncepcji na ochronę południowej granicy USA przed nielegalną imigracją z Ameryki Łacińskiej. Jednak 20 kwietnia Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet, na skutek pozyskania przez Partię Demokratyczną poparcia dostatecznej liczby bardziej centrowych republikanów.

apnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply