Partia Zjednoczenie Narodowe “Wszystko dla Łotwy” (NA) może zostać pozbawiona finansowania z budżetu państwa a nawet zmuszona do zwrotu już przyznanych środków finansowych.

Biuro ds. Zapobiegania i Zwalczania Korupcji Łotwy (BPBC) twierdzi, że w 2022 r. Zjednoczenie Narodowe przekroczyło limit wydatków budżetowych na kampanię polityczną o 210 673 euro. Przygotowywana jest decyzja o zwróceniu tej kwoty państwu. Za to naruszenie partii grozi także roczna utrata subwencji, jak partie łotewskie otrzymują zgodnie z miejscowymi regulacjami. Narodowo-populistyczna partia ma zgodnie z nimi prawo do otrzymywania w bieżącej kadencji 752 tys. euro rocznie, podał w czwartek portal Latvija Zinas.

Sama partia już odrzuciła wniosek Biura ds. Zapobiegania i Zwalczania Korupcji. Natomiast jego szefowa Amilia Raituma powiedziała dziennikarzowi, że sprawa zostanie rozstrzygnięta jeszcze przed lipcem, kiedy powinno nastąpić kolejne przekazanie partiom subwencji budżetowej.

NA ma obecnie 13 parlamentrzystów w 100-osobowym Sejmie Łotwy. W wyborach w 2022 r. otrzymało poparcie 9,4 proc. głosujących. Początkowo wchodziło w skład koalicji rządzącej. Jednak w 2023 r. partia przeszła do opozycji po przestasowaniach w koalicji rządzącej i powołaniu nowego rządu z Eviką Siliņą.

Czytaj także: Łotewska specsłużba ściga prorosyjskiego tiktokera

lz.lv/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply